Ki és miért üljön a Királyi Páholyba manapság?

2015. február 09. 07:52

A baj az, pozitíve, hogy a magyar miniszterelnök lánya a barátaival nem képvisel semmilyen méltóságot, és az Operaházban a protokoll – mint ahogyan minden protokollnak – az alapja ez volna.

2015. február 09. 07:52
B.A.
Regnum! portál

„A Magyar Állami Operaház protokollszabályzata lehetővé teszi, hogy két (talán három) közjogi méltóság ne csak személyesen, hanem családtagjaik és vendégeik is helyet foglaljanak a Páholyban, ezért 'jogtalanság' miatt felháborodni nem ér (persze attól még lehet). Továbbmegyünk, bizonyos rendezvények esetében - pl. az Operabál - szinte bárki, akikről a rendezők úgy döntenek, ide is bemehetnek, itt lehet és szórakozhatnak. (...)

A baj az, pozitíve, hogy a magyar miniszterelnök lánya a barátaival nem képvisel semmilyen méltóságot, és az Operaházban a protokoll - mint ahogyan minden protokollnak - az alapja, ez volna. A »ki vagy te?« kérdésére válaszképpen, ilyenkor kevés, hogy »az apám a miniszterelnök«,mert pár év és már lehet, hogy nem az. És mellesleg a miniszterelnök éppen nem is volt jelen, tehát nem a vendégeként volt jelen a néhány barát, hanem a lánya hordozta volna a méltóságot, amely kapcsán ott vendégek lehettek volna. Csak éppen a méltóság nem volt sehol, amelyre még egy Göncz Árpi bácsi is valamennyire adott, hiszen személyesen vitte el az unokáit az előadásra, nem a felesége, vagy a lánya vitte el az unokáit. De mondjunk jobb példát is; Horthy Miklós kormányzó általában a feleségével ment csak az előadásokra (nagyon szerette az operát, egyik kedvence a Carmen volt, amelyet, amikor csak tehette, megnézett, kedvenc énekes Caruso volt), ilyenkor mindig meg is kapta az őt megillető Királyi Páholyt, itt látta vendégül a kormányzói Magyarország egyetlen koronás vendégét, II. Viktor Emánuel olasz királyt is (ld. kép). Menye, fiai önmagukban nem kérték ezt a helyet.


Az eredeti protokoll pedig abból származtatható, hogy a Királyi Páholyban azért lehettek jelen a magyar királyi család tagjai, mert a koronázás kapcsán a királyi család minden tagjára rászállt abból a szentségből valami, amit a Szent Korona által a koronázás jelentett. Ezért volt az, hogy a magyar királyi család tagjai felett nem ítélkezhetett a polgári bíróság, csak a király vezetésével felállított külön bíróság, mindez a legutóbbi időszakig így volt, hovatovább lényegében a 1944-ig, amíg a magyar királyi dinasztia tagjai éltek Magyarországon, rangjuk, méltóságuk teljében. Ennek egy lágyabb, protokolláris leképezése, hogy a családtagok jelen lehetnek a Királyi Páholyban...

Ne menjünk bele, hogy hol vagyunk ma ettől.

A nép felháborodása - tudjuk, furcsa, hogy most erre hivatkozunk - annak szólt, hogy mindez méltóság nélküli, hovatovább méltatlan, és a szó eredeti értelmében; nettó kivagyiság vagy éppen urizálás. Olyan jobbközép kormánynak, amelynek azt gondoljuk vannak méltatható autoriter kormányzati elemei és a köztársaságot legalábbis zárójelbe tette, erre sokkal jobban kellene figyelnie. Mert minderről csak az jut eszünkbe, hogy szerepek és méltóság nélkül üres formák vannak csak, az pedig az autoritás és úgy általában minden politikai tekintély bomlasztója.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 100 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Zokni
2015. február 09. 10:07
Az Operaház, ha úgy vesszük, akkor a magyar sznobizmus csúcsintézménye. Legalábbis a félművelt elit számára. Eme elit egyik illusztris, (és pregnáns) képviselője az Ókovács nevű. Akinek ismernie kellene a protokolláris szabályokat. NEM adhatná át a páholyt "csak úgy"... De hát ő csak egy törtető kliens.
Finale*
2015. február 09. 09:25
Istenem milyen lehet egy ilyen ujsagironak a lelki elete ? Kutatni ,turkalni mas emberek eletebe .
1istvan
2015. február 09. 09:22
micsoda butaság ez, a "A nép felháborodása - tudjuk, furcsa, hogy most erre hivatkozunk - annak szólt... " a nép jószerivel azt se tudja, hogy van operaházi protokoll. és ha van, minek is? a páholy üres volt, ők meg megengedhették maguknak a jegy árát. aki felháborodik az nem a nép, hanem felháborodni akaró orbán ellenzék.
pierre bayle
2015. február 09. 09:14
"a jobbközép kormánynak, amelynek azt gondoljuk vannak méltatható autoriter kormányzati elemei és a köztársaságot legalábbis zárójelbe tett" - aminek a "monarchista" hülyegyerek tapsol, na attól vagyunk mi kikészülve.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!