Extrák nélkül

2014. december 17. 13:00

A miniszterelnök piac­nak küldött üzenetei azt jelzik, hogy gyökeres fordulat állhat be a gazdaságpolitikában: az extraterhek mérséklődhetnek, de akár el is tűnhetnek.

2014. december 17. 13:00
Szajlai Csaba
Magyar Hírlap

„Mindazonáltal a kormányfő a tegnapi, a Bloomberg hírügynökségnek adott interjúban jelezte, hogy vissza akarja szerezni Magyarország a befektetői besorolását, és azt tervezi, hogy legkésőbb 2017-ben csökkenti a bankadó mértékét és már jövőre felülvizsgálhat más adókat is. Helyes a kabinet irányváltása: önmagában nem elég azt »nem érteni«, hogy a hitelminősítők miért tartanak bennünket bóvli kategóriában, hanem tenni is kell érte valamit. Jóllehet, az intézetek a bankok kottájából muzsikálnak: a nemzetközi pénzpiacon a »minden mindennel összefügg« elve alapján önállóan nem működhet egy modell. Vagyis örvendezhetünk mi a jelenlegi dübörgésnek, az egyre jobb pénzpiaci kondícióknak, ha a hitelminősítőknél befektetésre nem ajánlott kategóriában sátorozunk. Több mint három esztendeje tartózkodunk a bóvliban, ami egyre nagyobb károkat okoz gazdaságunk megítélésében. Ami azért fontos, mert tetemes államadósságunk jelentős részét piaci szereplők finanszírozzák, amelyeket pont a hitelminősítői instrukciók befolyásolnak.

Sorsdöntő lesz a jövő év abban a tekintetben is, hogy a devizaalapú jelzáloghiteleket kivezetik-e a piacról vagy sem. Ha igen, akkor a magyar gazdaság és politika 2016-tól »megtisztultan« üzemelhet. Véget ér egy negatív történet, amely már mindenkire ráégett: az adósokra, a kormányra, de a bankokra is.

Hogy a miniszterelnök által jósolt komoly, spekulatív támadásokat a forint ellen miként is veri vissza a kormány és a jegybank, arra bázisként szolgálhatnak az elmúlt évek. Egyfelől spekulatív inzultus mindig van az ország mérete, önálló fizetőeszköze és külső sérülékenysége miatt, másfelől a Magyar Nemzeti Bank – hatalmas devizatartalékának köszönhetően – szilárd pénzügyi hátteret biztosít. Természetesen a jövőben csak egy megoldás létezik: euróra váltani a forintot. Jó lenne, ha a kormány ezen a téren is kinyilvánítaná szándékát: momentán céldátumunk sincs, márpedig egy hiteles, eurós átváltási időpont tovább javítana a helyzeten. 

Most azonban főzzünk abból, amink van. A miniszterelnök piac­nak küldött üzenetei azt jelzik, hogy gyökeres fordulat állhat be a gazdaságpolitikában: az extraterhek mérséklődhetnek, de akár el is tűnhetnek. Emiatt ugyan nehezebb lesz a költségvetésnek, de jobb az üzleti életnek. Ráadásul extrák nélkül is lehet igazságos és arányos a közteherviselés.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
indiáner
2014. december 17. 20:07
Orbán úgy gondolja, hogy 2017-re talán lesz valamiféle európai megállapodás a cégek keresztbe számlázásainak a tiltásáról? Ez reménytelen. Az viszont reménykeltő, hogy nem azt játssza mint eddig. Ha a szerencsétlen illiberálisozása után abbahagyja a tettekbeni helyetti szóbeli keménykedést, akkor azzal minden magyar állampolgár nyer. Jó miniszterelnök holtig tanul.
incze
2014. december 17. 15:38
üzenetből nem volt hiány eddig sem, egyszer ezt üzeni, máskor meg amazt, kiki válassza ki a neki tetszőt. ingyen van.
BőröndÖdön
2014. december 17. 14:04
Csaba,de őszintén,te elhiszed egy szavát is??!
RAMBO
2014. december 17. 13:42
Ezt mondja, de ez nem igaz. Világosan látszik, hogy a költségvetés borulna az új adók nélkül. Nincs mozgástere, csak a szája jár - de ez saját szavai szerint sem jelent semmit.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!