Látszólagos közösségek

2014. november 28. 15:07

A virtuális közösségeknek két fontos szerepe van az ember életébe

2014. november 28. 15:07
Ralf
Kapitalizmus

Sokan jobban szeretik egy közösség részének képzelni magukat, mint egy különálló (bár csápjait sok irányba nyújtó) egyénnek. Jobban szeretnek egy egység alkotórésze lenni, mint egység. Ezek az emberek örömmel oldódnak fel a nemzetben, szívesen választanak maguknak tekintélyeket, követnek politikust, professzort, valakit vagy valamit, amivel szívesen azonosulnak (értsd: a követés által azonosnak tekintik magukat vele). Gyakran nem saját gondolataik, értékrendjük határozza meg tetteiket, hanem a tekintély vagy csoport által diktált (vagy a tekintélynek vagy csoportnak tulajdonított) értékrend.

Az egyén tehát nem azt teszi, amit jónak tart, hanem amit egy magyarnak, heterónak, baloldalinak, XY-követőnek (szerinte) kell. Nem az ÉN-t, hanem a MI-t követi. Az ÉN adott, a MI-t – legalább virtuálisan – létre kell hozni. Tegyük hozzá, vannak köztük emberek, akik képesek félretenni egyéni érdekeiket valamely vélt vagy valós közösségi célért, és akik nélkül szegényebbek lennénk. Belőlük lesznek a hősök, a megváltók, a jótevők.

A virtuális közösség nagyon alkalmas közeget teremt azok számára is, akik vezetői és/vagy hatalmi ambíciókkal rendelkeznek, vagy akik saját véleményük mögé szívesen sorakoztatnak fel virtuális tömeget. Ők azok, akik soha nem azt mondják, »én ezt és ezt tartom helyesnek«, hanem a magyarság, a nemzet, a baloldal, a kereszténység, vagy valami egyéb, közelebbről meg nem határozott »mi« nevében lépnek fel, és manipulálják, befolyásolják az előbbi bekezdésben említett embereket. Mivel részben illetlennek számít egyéni érdeket képviselni, részben pedig kevéssé hatékony, közösségi igényként nagyobb súlyt lehet neki adni, ráadásul a csoport felment az egyéni felelősség alól is.

Az internet tele van olyan kommentekkel, amelyeknek szerzője valami virtuális közösség háta mögé bújva fejti ki véleményét vagy a cikkíró véleményével kapcsolatos ellenvetését, de nem egy olyan újságcikkre is emlékszem, amikor valamely párt egyik korifeusa egy adott politikai helyzet felvázolása során kitért arra is, mi híveik, választóik »kötelessége« ebben a helyzetben. (…)

A valódi közösség valamely céllal alakul, a csatlakozás vagy kilépés egyéni döntésen alapul. A virtuális közösség egy közös tulajdonságra, jellemzőre épülő fikció: aki ezzel a tulajdonsággal, jellemzővel rendelkezik, azt az illető csoport automatikusan a tagjának tekinti.

Tehát az a csoport, amelyiknek tagjaiban az a közös, hogy a magyar hagyományokat ápolják, leírják, kutatják, valódi közösség, míg a »magyarság« egy virtuális közösség. A nők jogaiért harcoló csoport valódi közösség, a nők közössége virtuális.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tango47
2014. november 29. 20:29
"A virtuális közösségeknek két fontos szerepe van az ember életébe" Életébe bele! Hát az a szerep nem a magyar nyelvtannal kapcsolatos.
di maggio
2014. november 28. 16:52
Mi a különbség a ba-be és a ban-ben között?
KannibálTatárÚr
2014. november 28. 16:30
A virtuális közösség nagyon alkalmas közeget teremt azok számára, akik vezetői és/vagy hatalmi ambíciókkal rendelkeznek, vagy akik saját véleményük mögé szívesen sorakoztatnak fel virtuális tömeget. Ők azok, akik soha nem azt mondják, »én ezt és ezt tartom helyesnek«, hanem a zsidóság nevében lépnek fel, és manipulálják, befolyásolják a zsidókat. Illetlennek számít egyéni érdeket képviselni, mert kevéssé hatékony, közösségi igényként nagyobb súlyt lehet neki adni, ráadásul a csoport felment az egyéni felelősség alól is. Ez addig terjed, hogy zsidó személyről szinte megengedhetetlen beszélni, csak zsidók, mint közösség vannak. Az internet tele van olyan kommentekkel, amelyeknek szerzője zsidók háta mögé bújva fejti ki véleményét vagy a cikkíró véleményével kapcsolatos ellenvetését, de nem egy olyan újságcikkről is tudok, amikor a zsidókat képviselő kitért arra is, mi a zsidók »kötelessége« egyes helyzetekben. A valódi közösség valamely céllal alakul, a csatlakozás vagy kilépés egyéni döntésen alapul. A zsidó közösség egy közös tulajdonságra, jellemzőre épülő fikció: aki ezzel a tulajdonsággal, jellemzővel rendelkezik, azt a zsidó csoport automatikusan a tagjának tekinti. Tehát az a csoport, amelyiknek tagjaiban az a közös, hogy a zsidó hagyományokat ápolják, leírják, kutatják, valódi közösség, míg a »zsidóság« egy virtuális közösség. Marha vagy.
alex.leopardi
2014. november 28. 16:00
mi a fasz,te is mondtál valamit
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!