Mértékadó brit lap: Zelenszkijnek valószínűleg meg kell alkudnia Putyinnal – és ezt már ő is tudja
Nem csak nekünk tűnt fel, tényleg egyre kevésbé harcias Zelenszkij retorikája.
Magyarország jelenleg nem képes betölteni azt a destabilizáló szerepet a régióban, amit Oroszország nekünk szán.
„Magyarország akkor is az orosz nyomásgyakorlás bástyája lehetne, ha a rajtunk keresztül futó csővezetékektől függene az uniós energiabiztonság. Csakhogy vezetékes szállítás számos alternatív útvonalon is zajlik az unió irányába, az egyéb szállítási módokról és energiahordozókról nem is beszélve. A magyar energiatranzit tehát nem rendelkezik olyan érdemi zsarolási potenciállal, ami tíz évvel ezelőtt például az ukrajnai relációban jelen volt. Nem erősíti az orosz befolyást az sem, hogy az uniós tagállamok jelentős hányada (beleértve hazánkat is) jelentős energiatartalékokat halmoztak fel az elmúlt években.
Tagadhatatlan ugyanakkor, hogy az uniót gyakran kritizáló és ezzel egyidejűleg kelet felé nyitó magyar külpolitika nagyobb figyelmet kap a külföldi sajtóban, mint a kilencvenes évek óta bármelyik kormány. Valószínűleg már maga ez a kritikus hang is elnyerhette Moszkva tetszését, és ha a konkrét orosz érdekek megvalósítását Magyarország nem is tudja elérni, bizonyos retorikai fordulatokat sikerült rajtunk keresztül beemelni az uniós köztudatba. Erre jó példa a hidegháborús blokkpolitikára emlékeztető kelet-nyugat szembenállás kommunikációja, amit Putyin évek óta hangoztat, és amelyet Orbán is átvett, immár az unión belül is hangoztatva Magyarország stratégiai szerepét kelet és nyugat közt. Putyin tehát ilyen puhább eszközökkel közelebb tudott kerülni az Unióhoz, ugyanakkor ennek kézzelfogható geopolitikai eredménye nincs. (...)
Magyarország jelenleg nem képes betölteni azt a destabilizáló szerepet a régióban, amit Oroszország nekünk szán. Ehhez ugyanis nincs meg a kellő politikai befolyásunk, az unióval szembemenő kormányzati retorika pedig nem azokra a témákra irányul, amelyekre Moszkva szeretné. Putyin csak abban az esetben beszélhet destabilizációról a régióban, ha maga a magyar kormány dönt úgy, hogy végleg hátat fordít az uniónak - ez azonban nem Oroszország érdeme lesz, sokkal inkább az új utakon járó magyar diplomácia kiútkeresésének újabb (igen merész) fejezete, amiből elsősorban Putyin profitálhat majd.”