Karinthy Frigyes négy nappal a halála előtt adott, soha meg nem jelent interjúja bukkant fel 86 év elteltével
A 22 éves, kezdő újságíró cikke az író halála miatt nem került nyomtatásba.
A visszalépésekkel az esélyek olyan mértékben nőttek, hogy akár meg is nyerhetjük a választást.
„Korábban azt mondta, az MSZP is beáll ön mögé. Ehhez képest nem volt csalódás, hogy ez félig-meddig történt meg?
Az Együtt társelnöke, Szigetvári Viktor múlt szombaton azt mondta, bírja a szocialisták felhatalmazását. Ehhez képest alakult ki az a helyzet, hogy a budapesti párttanács támogat, az országos elnökség nem. De nem foglalkoznék a szocialista párt belügyeivel, a szocialista párt választóira szeretnék összpontosítani. Ők pedig túlnyomó többségben bizonyosan engem támogatnak. Ezt már jóval azelőtt lehetett tudni, hogy a szocialista párt döntött ebben a Falus-Bokros című érdekes kérdésben. Az aláírásgyűjtés alatt két hétig reggeltől estig kint álltam az utcákon, több ezer emberrel tudtam beszélni. Köztük rengeteg baloldali érzelmű ember is volt, akik azt mondták, a baloldali polgármesterjelöltre és rám szavaznak. (…)
Nem zavarja, hogy elkötelezetten jobboldaliként baloldali pártok támogatják?
Nem zavar.
Mennyi váltás fér bele?
Semennyi. Ugyanazt a programot képviselem, amihez a baloldali pártok felsorakoztak. Mi tettük közzé először a programunkat, mindenki ehhez képest gondolta végig, mit képvisel. Örömmel látom, hogy a programok között sok átfedés van. És ha ők úgy gondolják, hogy a Modern Magyarország Mozgalom programját tudják támogatni, akkor hajrá.
Az MSZP nem kért semmi kiegészítést?
Nem.
Mi a fő üzenet?
Ma Magyarországon nem a szakpolitikai kérdések a legfontosabbak, hanem egy alapvető rendszerpolitikai kérdés, a demokrácia helyreállítása a most már nem is annyira lopakodó diktatúrával szemben. Nyugat és kelet harca. Az Európai Unió, a liberális demokrácia, az alkotmányos jogállam az egyik oldalon, az államközpontú és államelvű szolgaság, szegénység, leszakadás áll a másikon. Én az előbbit képviselem, a Fidesz és főleg a Jobbik a másodikat.
De azt meg tudja magyarázni, hogy a Fidesz politikája, amely önnek nem szimpatikus, az embereknek miért az? Kétszer lett kétharmaduk.
Nem az emberek kétharmada szavazott rájuk, hanem a választáson részt vevők jelentős része. De ott sem kétharmad, mert a választási rendszer is el lett torzítva. Önnek tökéletesen igaza van, nagyon sok embernek tetszik a kádári hagyományokon alapuló oligarchikus rend, amit sikerült visszaépíteni a Fidesznek. Szeretik az államot, az állami gondoskodást, hogy rezsicsökkentés van. Sokan szerethetik azt is, hogy nem kell nekem a saját hibáimért önállóan felelősséget vállalni, hanem van egy kollektíva, amihez lehet tartozni. Különösen, mikor van egy zsigeri tőkeellenesség, kapitalizmusellenesség az országban. Mi fennen hirdetjük, hogy nem szabad visszanyúlni ezekhez a neokommunista hagyományokhoz. A versenyelvű piacgazdaság és a kapitalizmus hozhatja meg csak a gazdasági növekedést, a beruházásokat, a munkahelyeket. Csakis arra alapozva lesz jólét és felzárkózás. Minden más zsákutca.
A baloldali választóknak most mit üzenne? Az országgyűlési választás előtt kampányoltak egy olyan plakáttal, hogy »eleged van, de nem vagy balos?«
Akkor még nem volt egy éves a párt, meg kellett mutatni a választóknak az önazonosságát. Ehhez a baloldaltól el kellett határolni magunkat - ez nálam a nem demokratikus baloldali pártot, a Fideszt is magába foglalja. Mi a versenyben és nem az állam elsődlegességében hiszünk. Mi vagyunk az egyetlen nyugat-európai ihletésű jobbközép, konzervatív, szabadságelvű, nemzeti elkötelezettségű párt. Ezt kellett megmutatni akkor. Most viszont kialakult egy olyan helyzet, hogy a baloldal jelentős része ennek a pártnak a jelöltjét támogatja. Ilyen körülmények között, igaza van, kell üzenni a baloldali választóknak is. Elmondok egyet. Pécsett egy idős hölgy azt kérdezte, mit üzenünk a nyugdíjasoknak, hogyan tudjuk megőrizni a nyugdíjukat. Azt mondtam neki, hogy a legfontosabb feladat az adófizetésre is képes munkahelyek létrehozása, mert akkor lesz több jövedelem és nyugdíjjárulék. Akkor lesz biztonságosabb kezekben az ön nyugdíja. Ha a fiatalok mind elvándorolnak, az itthon maradók körében viszont nő a munkanélküliség, aki pedig dolgozik, az minimálbérre van bejelentve, akkor önnek veszélyben van a nyugdíja. Csakis a piacgazdaság, a verseny, a kapitalizmus, a befektetések, a gazdasági növekedés alapozhatja meg egy társadalom jólétét.”