Kóser Trianon

2014. június 05. 10:40

Megvan nekünk is a saját Trianonunk. Mindenkinek a magáé. Még a zsidóknak is.

2014. június 05. 10:40
Szegő Péter
hvg.hu

„Megvan nekünk is a saját Trianonunk. Mindenkinek a magáé. Még a zsidóknak is. (...)

Szlanicát, a mi Bözödújfalunkat ne keressék a térképen: a negyvenes-ötvenes évek fordulóján épült Árvai-víztározó fenekén van, akárcsak részben vagy egészben öt másik falu: Hámri és Oszada teljesen, Bobró, Námesztó és Usztye részben. Ezeknek a falvaknak a szinte teljesen szlovák lakóit – ja, igen, arrafelé főként a zsidók voltak a magyarok, de ők a negyvenes-ötvenes évek fordulójára valahogy meghaltak – kitelepítették, főleg a Felvidék magyarlakta déli sávjába az etnikai arányokat megreformálandó.

Alajos ükapámat Námesztón jegyezték be, nyilván ott volt a legközelebbi hitközség. Kilencvenhat évvel később, 1940-ben történelmileg úgy alakult, hogy nagypapámnak be kellett szereznie a származását igazoló dokumentumokat, ő pedig törvénytisztelő állampolgárként bebizonyította az államnak, hogy echte zsidó. (Hírcsárdára és a Vakkomondorra már akkor sem lett volna szükség: volt nekünk valóságunk, mellyel a média említett szegmensei már akkor sem lettek volna versenyképesek, sőt.) E bizonyítási folyamat részeként Námesztóból kért ki nagyapjáról, az én ükapámtól születési anyakönyvi kivonatot, melyeket meg is kapott, Reich József rabbi aláírásával.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 65 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
rézangyal
2014. június 05. 14:41
@satanov 1918 október 8.-án Gömbös Gyula vezérkari kapitány pont egy ilyen emlékiratot nyújtott át Wekerle miniszterelnöknek: hogy nincs veszve a helyzet, intakt csapatok vannak a külföldi frontokon, kézbe kell ragadni a kezdeményezést.. de a felső vezetés bénult volt. Gömbösnek hasonló gondolkodású, fiatal, tettrekész tisztek élén puccsot kellet volna csinálnia, és katonai diktatúrát bevezetni. Azt pont ilyen helyzetekre találták ki. De túl jogkövető úriemberek voltak.. (Aztán nagy meglepetésre kiderült, nem úriemberekkel állnak szembe..) Na ez volt a hiba, úgyszólván bűnös mulasztás.
satanov
2014. június 05. 14:01
@Counter Érdekes, én úgy tudtam, a Központi Hatalmak csapatai 1918 őszén még Kievben, Belgrádban, Bukarestben voltak és a háburú a nyugati fronton dőlt el.
satanov
2014. június 05. 13:43
A horvátok a jugó háborúban szintén egy energikus, kíméletlen katonatisztnek, Tudjmannak köszönhetően verték ki a szerbeket, pedig eleinte még fegyvereik sem voltak, a magyar munkásőrség géppisztolyain kívül :) Embargó alatt voltak jó darabig, csempészett anyaggal dolgoztak. De volt vezetés, volt akarat. Az az ország sikeres, amelyik válságos helyzetekben egy megfelelő embert tud produkálni.
satanov
2014. június 05. 13:37
@Hans Castorp @Counter Nem kellett volna kivárni a vörös uralmat, egy energikus, Prónay típusű katonatiszt elég lett volna, hogy 1918 őszén tiszti különítmények falhoz állítsák a lázító főkolomposokat. Egy példa, milyen típusű embereknek kell ilyen helyzetekbe előtérbe kerülni: https://hu.wikipedia.org/wiki/Kaszala_K%C3%A1roly Ha a frontról visszahozott ezredek közül az elitebbeket nem oszlatják fel már a pályaudvaron, hanem a határokon hagyják őket, nincs az a cselák, román, szerb, aki a siker legkisebb reményével betörhetett volna az országba. Ellátás szempontjából semmivel nem voltak jobb helyzetben, harcértékük pedig az intakt magyar csapatokéhoz képest nulla volt. Az Antant a padlón volt, francia ezredeket tizedeltek lázadás miatt. Trianon oka ez a tehetetlenkedés volt. (Meg az idióta Wilson elnök beavatkozása a nyugati fronton, akit aztán a saját kongresszusa rúgott jól fenéken.)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!