A Papp László Tamás cikkére reflektáló, Mi lesz veled, fiatal középosztály? című cikkünk sok visszajelzést, nagy visszhangot kapott az elmúlt napokban. Úgy döntöttünk: vitát, párbeszédet, beszélgetést indítunk a témáról egy cikksorozat formájában. Várjuk a személyes, szubjektív írásokat kedves olvasóinktól, különösen azoktól, akik a cikk kapcsán megszólítva érzik magukat. Beszélgessünk, vitatkozzunk, ki miben ért egyet és miben nem a kiinduló írások állításaival, kinek mi a személyes története és véleménye a közélet és a fiatal középosztály viszonyáról.
Politológia-hallgató olvasónk, Zuccarello írása.
*
Elfordulnak, de mi az oka?
Valóban kivonulóban van a fiatal középosztály? Nekem fogalmam sincs, mit csinál egy ekkora heterogén csoport, de az az egy tény, hogy én, politológus-palánta létemre is elfordultam a politikától. Bizonyos típusú (konzervatív, keresztény) fiatal értelmiségi köröket valamilyen mértékig ismerek, s ott vitathatatlanul megfigyelhető a közélettől való elfordulás.
Mi az oka ezen fiatalok elfordulásának? Szerintem nem látszik nyilvánvalóan, és biztos vagyok benne, hogy a születő írások többsége nem az okra, hanem az okozatra fog koncentrálni. Ezért is igyekszem egy ok-os magyarázatcsokrot átnyújtani.
1. A szocializáció (nevelés)
Nehogy azt higgye bárki, hogy hívő keresztény körökben a kontrasztállamainkban (mint Svájcban vagy Ausztriában) nem őrizgetik ugyanúgy a nagy morális örökség mítoszát, mely genezise óta meghaladja a pogány, fogyasztói szennyet! Ne nézz híreket, ne foglalkozz a szörnyűségekkel, maradj boldog tudatlan, építsd a szeretetet!
Ennek megfelelően most keresztény értelmiségünk csúcsán látunk egy Semjén Zsoltot (ez már önmagában minősítés!). Ha lejjebb nézünk a következő generáció a politikában: Rétvári Bence. Ami a kettő között van, az a rossz káderek generációja, akik annak idejében nem tudtak beleszólni a dolgokba és ezt extra elzárkózással, a sértettség és a kirekesztettség elzárkózásával járt. Na, az én korosztályomat ez a generáció nevelte fel.