Posztkommunista baloldal: legyőzetés után szétforgácsolódás

2014. május 27. 08:29

Úgy tűnik, hogy Magyarországra ismét megérkezett a „varsói expressz”.

2014. május 27. 08:29
Fricz Tamás
Fricz Tamás
Fricz Tamás blogja

Ami pedig vasárnap történt, az az áprilisban elindult folyamatok folytatása: az európai parlamenti választásokon a múltat képviselő baloldal – akárcsak tíz évvel ezelőtt Lengyelországban – immáron nem csak legyőzetett, de szét is esett. A részletekbe terjedelmi okok miatt nem belemenve nézzük meg, mi a legfontosabb belpolitikai üzenete a vasárnapi EP-választásoknak. A legfontosabb tény: a Fidesz–KDNP másfél hónap alatt 45-ről csaknem 52 százalékra növelte a támogatottságát, bebiztosítva ezzel meghatározó, domináns pozícióját a magyar politikai és pártéletben. Ez a választás – bármennyire is alacsony volt a részvétel, ami ilyen gyorsan egymás után következő két országos választásnál nem meglepő – utólag is markánsan cáfolja az álbaloldali pártok korábbi kritikáját, mely szerint az országos választások során a választási rendszer miatt a Fidesz felé lejtett a pálya. Ezúttal teljesen tiszta és átlátható, pártlistás, arányos választások mellett még növelte is előnyét a Fidesz! Másfelől azzal, hogy a Fidesz után végzett pártok egyike sem közelítette meg még a 20(!) százalékot sem, azzal a következménnyel jár, hogy a jobboldali néppárti szövetségnek jelenleg nincs potenciális váltópártja a politikai palettán, beleértve a bal- és a jobboldalt is!

A Jobbik megtorpant – nem tudni, mennyiben játszott ebben szerepet a spionbotrány, de javítani biztos nem javította a Jobbik helyzetét –, épphogy megtartotta a középpárti státuszát, de váltópárttá még korántsem tudott válni. És ebben van a különbség Lengyelország és Magyarország között: amíg a lengyeleknél a radikális jobboldal Lech Kaczynski vezetésével valós esélyekkel hívja ki jövőre a kormányzó mérsékelt jobbközép pártot, addig a Fidesz–KDNP számára a Jobbik még nem jelent reális veszélyt. (Persze négy év igen hosszú idő a politikában.) A magyar politikatörténet félelmetesen ismétli önmagát: a dualizmus kora óta jellemző a magyar parlamenti pártviszonyokra, hogy rövid idő után létrejön egy nagy, domináns vagy hegemón politikai képződmény, s hosszabb távon uralja a politikai életet. Gondoljunk az Osztrák–Magyar Monarchia idején a Tisza Kálmán és Tisza István nevével fémjelezhető »centrális« jobbközép kormánypártokra, majd a két világháború között a Bethlen István, Teleki Pál és mások által vezetett Egységes Pártra mint jobboldali pártszövetségre. Inkább elfelejtenénk, de a második világháború utáni kommunista diktatúra is egy párt, pontosabban pártállam – először a Rákosi vezette MKP, majd a Kádár által uralt MSZMP – antidemokratikus uralmára épült.
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Wazze
2014. május 27. 13:08
A Tusk mint jobboldali???? Ki ez a hülye?! A Tusk nevű alkesz egy szélsőliberális zsidó, kb. a magyarországi mszp- vel egy kaliber, a Kaczynski féle párt pedig egy jobb- közép párt... Bár a többi része igaz lenne... Talán eséllyel veheti fel a küzdelmet, de sajnos lengyel testvéreink - főleg Varsóban - rettenetes agymosáson estek át szintén...
becike4
2014. május 27. 12:18
Amikor a posztkommuniták posztkommunistáznak az oly szép.
Pinter68
2014. május 27. 12:08
Amit a Fricz nagyon nem ért (és még sokan mások sem), az hogy minden új megszületését annak kell megelőznie, hogy a régi szétesik. Ez a fejlődés természetes rendje és ez a folyamat zajlik most a baloldalon. Ez nyilván káosszal és veszteségekkel jár, de csak így lehet igazán megújulni. A jobboldal most örül, mert azt hiszik innentől már csak az övék a pálya. De ordas tévedésben van aki azt próbálja elhitetni magáva és a hívekkel, hogy a Fidesz-KDNP képes lefedni a teljes magyar társadalmat. Nem kellene elfelejteni, hogy a választásra jogosultak 27%-a szavazott most a Fideszre. Ha ebből még levesszük a Jobbik szavazók nagy részét, akkor is van bőven merítése egy hiteles baloldali-szociáldemokrata politikának. Ellentétben a Fidesszel. Mert ők mit is tudnának a választóknak még ígérni, amit eddig már nem ígértek meg? A baloldalon már elkezdődött egy megújulási folyamat. A Fidesznél viszont nyoma sincsen ilyesminek.
Berecskereki
2014. május 27. 09:32
"Posztkommunista baloldal: legyőzetés után szétforgácsolódás" "Posztkommunista baloldal"? Másként nevezném, de ez a lényegen nem változtat. Sajnos a szétforgácsolás csak látszat, mert elkezdődött egy másik folyamat, amely talán rosszabb, mint ami befejeződni látszik. Megjelent egy másik szélsőség, amely nemcsak Magyarországon, hanem uniós viszonylatban is kopogtat az ajtón.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!