Brutális pénzdíj, új versenyszám, innováció a köbön – visszatérnek a világsztárok Magyarországra
Világszenzáció készülődik a magyar fővárosban.
A 28-án átadott Batthyány téri burkolatfelújítás összességében olyan, mintha kitelepült volna egy barkácsáruház termékbemutatója.
„A 28-án átadott Batthyány téri burkolatfelújítás összességében olyan, mintha kitelepült volna egy barkácsáruház termékbemutatója. Viacolor típusú burkolat (rusztikus akar lenni, emiatt olyan, mintha már most töredezne - kivéve ott, ahol valóban már most töredezik), kovácsoltvas típusú (vas lemázolva) kandeláberek, padok, szemetesek és ivókút. Fa virágládák, talajtakaró cserjék és mulcs. Mindezt megkoronázza a környezetbe organikusan illeszkedő, a tér közepén felfelé meredő Lánchíd típusú, rézveretes hatású lámpa. Hát ... szép.
Mindezt rongyos 87 millióért - a hülyének is megéri.
Előző éjszaka még rohamtempóban vágták a térköveket, és dél körül az ivókútból töltötték a műanyag kannákat, amelyből a frissen telepített növényeket öntözték. Merthogy az öntözőrendszer, úgy tűnik, kimaradt a nagy rohanásban. De hát mit akarunk 87 millióért?! (…)
Azt hiszem, most már elárulhatom: a hajléktalanok nem a töredezett burkolat miatt tartózkodtak eddig a Batthyány téren, hanem mert nincsen lakásuk. Ez a probléma nem területrendezési, hanem szociális kérdés. Kár azt gondolni, hogy égető társadalmi problémákat kezelni lehet egy burkolatfelújítással. Ha vulgáris akarok lenni, azt mondanám: a vizelet ugyanolyan szagú a legdrágább térburkolaton is, mint a töredezett betonon, ezért nem új burkolattal kell megelőzni, hanem ingyenes nyilvános illemhellyel.
Tájépítészként tudom, hogy a köztér és a társadalom kölcsönösen hatnak egymásra. Nem mindegy, hogy a környezetünk milyen, hogyan segíti vagy akadályozza az építő közösségi folyamatokat. Egy biztos: azok a közterületek, amelyek kialakításukban arra vannak optimalizálva, hogy ne menjenek oda hajléktalanok, azok a hajlékkal rendelkezők számára sem vonzóak. És azt is tudom, hogy a megoldatlan társadalmi problémák mindenképpen lecsapódnak a közterületeken is. Akkor fogunk tudni hangulatos, barátságos, életteli, kényelmes, tiszta, biztonságos utcákon és tereken járni, amikor felvállaljuk és megoldjuk a társadalmi feszültségeket, problémákat.
Egy kis demagóg összehasonlítás: a tér felújításának költségéből 130 kerületi család kaphatott volna egy éven keresztül havi 50 ezer Ft lakásfenntartási támogatást, vagy ki lehetett volna alakítani egy nappali tartózkodó és ellátó helyiséget.”