Na most akkor mi a kézműves?

2014. április 19. 18:46

Akik kézműves borászok, azok sem tudják megmondani, hogy mitől kézműves a boruk. Szerintem ez ma Magyarországon tisztán kereskedelmi kategória, ami ráadásul piacrontó is.

2014. április 19. 18:46
Kiss Eliza
Agrárszektor

Agrárszektor.hu: Magyarországon egyre jelentősebb a piaca a kézműves termékeknek. Ez kezd a borban is megjelenni? Várhatóak szabályozási lépések?

K.E.: Meghirdettünk egy kézműves kerekasztalt, ami nagyon pozitív volt. Elkezdődött néhány borásszal - akik egyébként a sajtóban egymásnak estek előtte – a beszélgetés arról, hogy mi a kézműves, aztán egy jó egy hónapos előkészítés után mi is megpróbáltuk meghatározni, hogy merre kellene majd orientálni ezt a beszélgetést.

Idejött 20 borász és szakértő, mindenki itt volt, aki ebben a témában megszólalhat. Hogy az államnak van-e szerepe ebben, kell-e definiálnunk azt, hogy kézműves bortermék, vagy ez tisztán piaci, kereskedelmi típusú tényező, az egyik része az, hogy akik kézműves borászok, azok sem tudják megmondani, hogy mitől kézműves. Régi technológiát használ, kézzel kapál, kézzel szüretel, kádban erjeszt és kézzel rakja rá a címkét, vagy megengedhető pl. egy acéltartályos erjesztés? A lényeg az, hogy szerintem ma Magyarországon ez tisztán kereskedelmi kategória, ami ráadásul piacrontó is.

Azok, akik ezt valóban komolyan gondolják, nem válik el egymástól a kéz és a mű, azoknak lerontják a hitelét, mert ez egy piaci rés. Az élelmiszereknél sokkal egyszerűbb a helyzet, mert ott van egy EU-s jogszabályi környezet, hogy mi lehet kézműves termék, minek kell megfelelni, ez a borágazatban nincs meg. Viszont amikor elkezdtünk arról beszélni, hogy szabályozzuk, senki nem tudta megmondani ennek a definícióját, és ami sokkal nehezebb, hogy ellenőrzést is hozzá kell rendelni. Úgyhogy itt egy kicsit elakadt a történet. Azt látom, hogy a szabályozás mindig valamilyen formában elrontja a helyzetet, pluszbürokráciát szül, és akkor megint elkezdenek panaszkodni a borászok.

Agrárszektor.hu: Valószínűleg az attitűdön kellene változtatni.

K.E.: Egy napot töltöttem el a Törley pincészetben. Pont előtte volt a kézműves kerekasztal, másnap mentem oda. Ötemeletes ház magasságú acéltartályok, annyi, amennyit életemben nem láttam, 25 ezer hektoliter kapacitással – ez a nagyobbik része, tisztán ipari technológia. A másik része pedig a pezsgőknél van, amikor lemegy az ember a pincéjükbe, és ott van öt néni, akik napi 8 órában fordít egy negyedet a palackokon. Na most akkor mi a kézműves?

Agrárszektor.hu: Megérett a helyzet arra, hogy legyen ilyen szabályozás?

K.E.: Ha igénylik a gazdák, akkor nagyon egyszerűen lehet egy védjeggyel szabályozni. Azt mondom, hogy ez a kézműves termék, megadok nagyon laza kritériumokat, pl. nincs gépi szüret, meghatározott időt kell tartályban tölteni stb., de nem szabályozzuk túl, csak a kereteket fektetjük le. Aki ilyen, az használhatja a címkén a kézműves jelzőt. Majd ezt alá kell pakolni marketinggel, hogy a fogyasztók is tudják ezt. Ha valaki nem ennek a jogszabálynak megfelelően készíti a bort, az védjegybitorlás, ha ráírja, onnantól kezdve lehet büntetőjogi kategória.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 24 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
BZoltan
2014. május 01. 06:06
A Lajos videója nagyon jó. Kár, hogy elment a Somlóról. Ebben a sorozatban én is benne vagyok:https://www.youtube.com/watch?v=Snu3zMI2reQ Az a sajtóbeszélgetést amire Kiss Eliza utal pedig ezzel indítottam el: http://www.gaultmillau.hu/muvelt-alkoholista/kialtvany-a-kezmuves-borert Szerintem annyiban téved Kiss Eliza is, meg a kézműves borászkodás többi leszólója, hogy jelenleg még abban a stádiumban van az egész ágazat, hogy beszélgetésre és vitákra van szükség. Vannak értelmes és hiteles emberek a kézműves borok mögött. Szentesi Józsefet, Ráspit, Légli Gézát, Losonci Bálintot, Ludányi Balázst és még sok más magát kézművesnek tartó bortermelőt én nem tennék csuklóból zárójelbe. Sokkal értelmesebb dolog lenne megkérdezni őket (minket), hogy számunkra mit is jelent a kézművesség.
Rudy
2014. április 22. 11:09
És bizony ültem már autóba egy-egy ünnep előtt, hogy villányi nedűvel töltsem fel demizsonom az alkalomra. Mint egyszerű borfogyasztó, erről a művész és közönségfilmek analógiája jut eszembe, vagy a dalversenyek állandó konfrontációi a szakma és közönség szavazataival szemben. Nem vonom kétségbe sem a bor-szakmában jártas - sőt azt művészi szinten űző - termelők, sem a szakértők véleményét. Mégis mint fogyasztónak (közönségnek) szükségtelen beavatottnak lennem a technológia rejtelmeibe, így igazából annak "művessége" sem túlzottan érdekel. A kérdés: Ünnepek előtt hajlandó vagyok több kilométert autózni az anyagért, avagy sem!?
Apáczai
2014. április 22. 02:24
"Na most akkor" ki a jófene ez a csajszi? Honnan szalajtották?
Autofocus
2014. április 22. 02:10
Biztos kézben a borászok töke. :-) Kézimunka, kézművesség. :-)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!