A paksi paktum egy orosz rulett

2014. március 01. 11:29

Ha a választások után az ellenzék kormányra kerül, akkor fel kell mondani az oroszokkal kötött paksi atommegállapodást, és nyílt vitát kell lefolytatni erről az ügyről. Interjú.

2014. március 01. 11:29
Jávor Benedek
Jávor Benedek
Népszabadság

Mennyiben érzi úgy, hogy a zöldek számára különösen fontos paksi kérdés kihatással lehet az országgyűlési választások eredményére? A rezsicsökkentés mellett láthatóan ez is a főbb témák között marad.

Biztos vagyok benne, hogy a paksi kérdés lényegi befolyással lesz a választás eredményére. Az országjárásunk során azt látjuk, hogy a paksi bővítés kezelése sokaknál az utolsó csepp volt a pohárban. Sokan osztják a véleményünket arról, hogy ha a kormány és a neki alárendelt szervek megakadályozzák a bővítés kapcsán szorgalmazott népszavazás kiírását, úgy az április hatodikai választást tekintjük majd a paksi ügyről is szóló referendumnak.

A kampányban viszont mintha leegyszerűsödne a paksi kérdés atompárti és atomellenes oldalakra. Holott az önök szövetségese, az MSZP sem feltétlenül a bővítés, sokkal inkább a bővítés titkos rendezése ellen lép fel elsősorban.

A paksi paktum egy olyan orosz rulett, ahol a kormány annak az üres helynek a kipörgetésében bízik, amely a beruházás megtérülését jelentené. De hiába, mert minden golyó a tárban van. Az első probléma a döntéshozatal módja: a kormánypártok demokratikus felhatalmazás és érdemi vita nélkül, titokban kötnek egy paktumot. Ráadásul mindezt a társadalom teljes kirekesztésével teszik, miközben az objektív vizsgálatok szerint a társadalom többsége ellenzi a bővítést, kétharmada pedig az orosz részvételt. A Fidesz tudja, hogy minden nyilvános vita őket gyengíti, ezért csinálják stikában. De szakmailag is problémás a paksi bővítés. A fukusimai tragédia óta jelentősen megnőtt az atomerőmű-építés amúgy is magas költsége, Magyarország ráadásul nehezen jut hitelhez, ami tovább drágítja a projektet. A kormány nemzetközi tender nélkül választotta ki az orosz partnert, az üzlet végösszege pedig az önrész és kamatteher miatt hatezermilliárd felett lesz, amiből legalább ötezermilliárd az orosz hitel és annak kamatterhe. Ha ezt az összeget más energetikai megoldásokra fordítjuk, akkor azok bőven képesek kiszolgálni az ország egyébként csökkenő energiaigényét. Az atomerőmű-építés rossz választás, a kormány projektje pedig egy rossz választás még rosszabb megvalósítása. Semmi feszítő igény nincs arra, hogy ezt a kérdést most kell döntésre vinni. Bőven ráérnénk 2020 után. Érdemes tudni, hogy jelen projekt szerint lesz egy olyan időszak, amikor az évtizedekig működő régi blokkok még, az új blokkok pedig már üzemelni fognak. Vagyis tíz évig párhuzamosan fognak működni, ami például a hűtővízellátás, hálózatfejlesztés miatt újabb ezermilliárdos többletköltséget jelent majd. Ez egy pazarló, szocialista típusú nagyberuházás, amely évtizedekig elkötelez minket Oroszország felé. Ha az ellenzék kormányra kerül, akkor fel kell mondani a megkötött megállapodásokat, és nyílt vitát kell lefolytatni erről az ügyről.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 106 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
magnamater
2014. március 01. 22:12
Az atomerőmű nem lehet pártpolitikai kérdés:egy baleset jobb és baloldalt egyformán érint. Orbán valószínűleg a legkedvezőbb üzletet kötötte, hisz az oroszok a hulladékot is elviszik 20 évig, szakértelmük is kiváló. De ami elromolhat, el is romlik akár már az első évben történhet olyan robbanás, hogy az erőműnek nem veszik többé hasznát, semmiért kell a hatalmas adósságot kifizetni,és a környezetvédelmi munkák is rengetegbe fog kerülni.S ha nem tudnánk fizetni, önnének az ooszok az adósságot összeszedni.
Zozzz
2014. március 01. 18:43
Monygyámégilyenbaromságokat.
Wagner Hopkins
2014. március 01. 18:08
Jó, hogy nem szovjet rulett. Rudi szerint Németország évek óta orosz rulettet játszik.
gregoripehh
2014. március 01. 16:04
Most már az is világos, hogy ez a folyamat szögesen szembe ütközik az EU kötelező transzparencia előírásával. Éspedig nemcsak a bővítés és a ruszkikkal kötött szerződés kérdésében, hanem az atomhulladék tározás és környezetvédelem kérdésében is. Eddig egyetlen egy magyar állampolgárt nem kérdeztek meg arról, hogy egyetért-e a tervezett tározók helyszínével. Pedig ez EUs kötelező előírás. Szerencsére az, mert ennek a bunkó posztkommunista putyinpincsi kormánynak eszébe se jut bárkit is megkérdezni erről. Tahók éppen tahók.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!