Karinthy Frigyes négy nappal a halála előtt adott, soha meg nem jelent interjúja bukkant fel 86 év elteltével
A 22 éves, kezdő újságíró cikke az író halála miatt nem került nyomtatásba.
Van egy negatív cél, az Orbán-kormány leváltása, és egy pozitív, az alkotmányos jogállam helyreállítása. Ennyi az összefogás, nem több. Interjú.
„Az ÉS-ben megjelent, Elvesztett évtized cikkében is említi, hogy ezek a pártok a választás előtt semmilyen közös programban nem tudnának megállapodni, és egyébként sem értenek egyet alapvető dolgokban sem. Miért kell akkor feltétlenül erőltetni a közös indulást?
Van egy negatív cél, az Orbán-kormány leváltása, és egy pozitív, az alkotmányos jogállam helyreállítása. Ennyi az összefogás, nem több.
Így viszont, még ha esetleg meg is nyernék a választást, szembetalálnák magukat egy ereje teljében lévő Fidesszel, továbbra is sziklaszilárd alapokon, erős intézményi háttérrel. Jó esély van rá, hogy egy ilyen alkalmi szövetséget kötő kormány hamar szétesne, a Fidesz pedig még erősebben térne vissza.
Ezért kell valóban teljes körű összefogás. A társadalom minél nagyobb részét kell magunk mellé állítani, kétharmados többséget kell szerezni. Az áprilisi választás népszavazás lesz, igent vagy nemet mondhatnak az emberek az Orbán-kormányra. Ha nemet mondanak, akkor felállhat egy válságkormány, aminek ötszáz nap alatt kellene teljesítenie a minimális célt, az alkotmányos jogállam helyreállítását. Az élet közben nem áll meg, így a gazdasági rombolás következményeit is fel kell számolni. Reformértékű változtatásokra viszont ettől a válságkormánytól nem kell számítani. Ahhoz kell egy normális, szabad választás, annak eredményeképpen pedig egy olyan egységes és erős kormány, amely képes reformokat előkészíteni és bevezetni.
Miben lenne más ez a választás, mint a mostani?
Új választási törvény kell, ami nem kényszerít egymástól homlokegyenest szembenálló pártokat kényszerkoalícióra. A mostani egy tudatosan eltorzított, gonosz választás, ami arra kényszeríti a demokratikus ellenzéki pártokat, hogy feladják programjukat.
Az egyértelműen látszik, hogy eddig inkább a kisebb szervezetek beszéltek arról, hogy feltétlenül szükséges az összefogás, míg mondjuk az MSZP, akik biztosan bejutnak a parlamentbe, kevésbé lelkesek. Ezt nem nehéz úgy értelmezni, hogy azok érvelnek a közös indulás emellett, akiknek nincs más esélyük a választáson.
Igen, ez az egyik értelmezés. A másik pedig az, hogy a nagy ellenzéki pártok vezetői nem látják a történelmi felelősséget. Nem látják, hogy a külön indulás azt jelenti, hogy a kormány nem váltható le. Nem arról van szó, hogy a kicsik mindenáron nagyobb szeletet akarnak, hanem arról, hogy a nagyobb pártok nem küzdenek alaposan és felkészülten a hatalom megragadása érdekében. Ami pedig Magyarország elemi érdeke lenne. Ha így nézzük, a kis pártok politizálnak helyesen. A MOMA nem indul a hazai választásokon, ha nem lesz teljeskörű demokratikus összefogás.”