Hont András az ATV-ben: Ne tagadjuk már el, hogy a 2022-t megelőző tíz évben mérhető reálbér-növekedés volt (VIDEÓ)
Megzavart egy-két fejtegetést a statisztika az ATV péntek esti műsorában.
Az alacsony infláció persze alapvetően azt jelenti, hogy több év múlva sem fog számottevően elértéktelenedni a pénzünk. Ugyanakkor azt is jelezheti, hogy nincs gazdasági fejlődés.
„Az alacsony infláció persze alapvetően azt jelenti, hogy több év múlva sem fog számottevően elértéktelenedni a pénzünk. Ugyanakkor azt is jelezheti, hogy nincs gazdasági fejlődés. Cseppet sem mellesleg: Magyarországon volt eddig az egyik legnagyobb hiperinfláció a történelem során, akkor az emberek már szimplán eldobálták a pénzt az utcán, óráról órára annyira elértéktelenedett. Ez az egyik szélső érték…
Amúgy a kis infláció jó dolog, hiszen arra ösztönzi az embereket, hogy ne üljenek a pénzükön, hanem vásároljanak, fektessék be, tegyék a bankba. Így a gazdaság pörögni fog. Arra is jó, hogy az állam kicsit többet költhet, mint a bevétele, mert amennyivel az államadósság nőne, ideális esetben annyival romlik a pénz is, tehát hiába nő összegszerűen az adósság, azt könnyebb lesz kifizetni.
Nézzük, mi is nálunk a helyzet! Egyfelől az áremelkedés megrekedésének tulajdoníthatóan maradhat több pénz az embereknél: az idén az inflációt meghaladóan emelkedtek a nyugdíjak és nőttek a nettó bérek. Tehát a lakosság elkölthető reáljövedelme, ha nem is hatalmas léptékkel, kis mértékben emelkedik, s ez lehetőséget teremt hiteleinek visszafizetésére, némi tartalék képzésére és a fogyasztás nagyon kis mértékű bővítésére. Idetartozik, az elmúlt évek tapasztalatai alapján a magasabb infláció visszahúzta a háztartások költekezését.”