A rezsiharc jegyében

2013. november 13. 12:54

Az alacsony infláció persze alapvetően azt jelenti, hogy több év múlva sem fog számottevően elértéktelenedni a pénzünk. Ugyanakkor azt is jelezheti, hogy nincs gazdasági fejlődés.

2013. november 13. 12:54
Szajlai Csaba
Magyar Hírlap

Az alacsony infláció persze alapvetően azt jelenti, hogy több év múlva sem fog számottevően elértéktelenedni a pénzünk. Ugyanakkor azt is jelezheti, hogy nincs gazdasági fejlődés. Cseppet sem mellesleg: Magyarországon volt eddig az egyik legnagyobb hiperinfláció a történelem során, akkor az emberek már szimplán eldobálták a pénzt az utcán, óráról órára annyira elértéktelenedett. Ez az egyik szélső érték…

Amúgy a kis infláció jó dolog, hiszen arra ösztönzi az embereket, hogy ne üljenek a pénzükön, hanem vásároljanak, fektessék be, tegyék a bankba. Így a gazdaság pörögni fog. Arra is jó, hogy az állam kicsit többet költhet, mint a bevétele, mert amennyivel az államadósság nőne, ideális esetben annyival romlik a pénz is, tehát hiába nő összegszerűen az adósság, azt könnyebb lesz kifizetni.

Nézzük, mi is nálunk a helyzet! Egyfelől az áremelkedés megrekedésének tulajdoníthatóan maradhat több pénz az embereknél: az idén az inflációt meghaladóan emelkedtek a nyugdíjak és nőttek a nettó bérek. Tehát a lakosság elkölthető reáljövedelme, ha nem is hatalmas léptékkel, kis mértékben emelkedik, s ez lehetőséget teremt hiteleinek visszafizetésére, némi tartalék képzésére és a fogyasztás nagyon kis mértékű bővítésére. Idetartozik, az elmúlt évek tapasztalatai alapján a magasabb infláció visszahúzta a háztartások költekezését.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 33 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Berecskereki
2013. november 13. 18:16
Szerintem Szajlai állításaiban alapvető tévedések vannak. Az inflációt számos tényező befolyásolja, így nem jelenthető ki általános érvényűnek, hogy a magasabb infláció felpörgeti a gazdaságot. Számos példát lehetne rá hozni. Az elmúlt időszakban a az energia árak meghaladták az átlagos infláció mértékét, a fogyasztás pedig csökkent. A szolgáltatók erre újabb áremeléssel válaszoltak, amely még jobban növelte a fogyasztás csökkenését. Ugyanez elmondható a lakásépítés, vagy a tartós fogyasztási cikkek esetében. Ugyanakkor az is tény, hogy a tartós fogyasztási cikkek vásárlását a lakosság nagyobb hányada hitelből vásárolta meg, melyeket most igyekszik minél előbb visszafizetni. A megtakarítások, amelyek banki betétekben és államkötvényekben vannak, legfeljebb a háztartások egynegyedét érinti. A 13. bér és 13. havi nyugdíj elvonásával és az állami szolgáltatások csökkenésével csökkent a fizetőképes kereslet és ez már hitellel sem pótolható. Részben azért, mert sokan már nem hitelképesek, másrészt a történtek alapján nagyon sokan meggondolják, hogy hitelt vegyenek fel, inkább takarékoskodnak, ha van rá lehetőségük. Összegezve a fogyasztás csökkenésének, majd stagnálásának az oka a fizetőképes kereslet csökkenése, amely nem indukálja a termelés bővítését újabb beruházások révén. Ez egyben kihat az árak alakulására is, mert ha csökken, vagy stagnál a kereslet, akkor hiába növelnek árat, hiába növelik az inflációt ezzel csak azt érik el; tovább csökken a kereslet.
kuwiq
2013. november 13. 15:55
Ha ilyen egyszerű arányosság volna a dolgok között, akkor soha nem volnának gazdasági válságok.
balbako_
2013. november 13. 15:12
Önmagának is ellentmond, ha alacsony az infláció, akkor nincs gazdasági fejlődés, amikor hiperinfláció volt akkor fejlődtünk legtöbbet? A többi amit ír stimmel.
celkereszt
2013. november 13. 14:27
Kis, 3% körüli infláció mindenképpen jó. A nagyon alacsony infláció csekély gazdasági növekedéssel rossz. Szerencsére, az infláció lassulását most a rezsicsökkentés okozza, tehát nincs veszélye a deflációnak. Az energiaáraktól megtisztított infláció, a maginfláció viszonylag magas, 3,5 %. Ezt érezzük vásárlásnál.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!