Nem megy olyan jól a német gazdaságnak, mint hiszik

2013. szeptember 25. 09:22

Merünk többet költeni magunkra, a jólétünkre. Ez újdonság a németek életében, életvitelében. Nem csoda hát, hogy a folytatásra szavazott a túlnyomó többség. Interjú.

2013. szeptember 25. 09:22
Michael Heise
alapblog

Más kisebb-nagyobb uniós országokban viszont a kisebb, sőt radikálisabb pártok tudnak felerősödni. A német kisember, átlagember bölcsebb lenne másoknál?

Nem erről van szó, természetesen. Hanem arról, hogy míg a legtöbb uniós országban súlyos válságérzet alakult ki – okkal, ok nélkül – addig Németországban az a közérzet lett úrrá, hogy »nálunk nincs válság, mi megoldottuk a házi feladatainkat már korábban«. Ennél fogva azokra szavaznak, akik segítették az országot, hogy az elkerülje a válságot. Ráadásul a viszonylagos jó közérzet, annak tudata, hogy »nálunk mindenképpen jobban mennek a dolgok, mint bárhol másutt«, a korábbi évekhez képest komolyabb fogyasztást váltott ki. Többet vásárolunk, merünk többet költeni magunkra, a jólétünkre. Ez hosszú idő után valami tényleges újdonság a németek életében, életvitelében. Nem csoda hát, hogy a folytatásra szavazott a túlnyomó többség. Mindazonáltal nyilvánvaló, hogy a két nagy néppárt egyikére sem illenek olyan jelzők, hogy jobboldali, vagy baloldali. Ezek elavult fogalmakká váltak, annál is inkább, mert a nagy és alapvető gazdasági és főként európai kérdésekben nincs lényeges eltérés az úgynevezett konzervatívok és az úgynevezett baloldaliak között.

Ha minden jól megy, akkor félő, hogy a politikai elit, a győztes erők megpihennek a babérjaikon. Ilyesmiből bajok szoktak származni…

Valójában korántsem megy olyan jól a német nemzetgazdaságnak, mint ahogy azt – főként külföldön – bemutatják, vagy ahogy általában rólunk gondolkodnak. Alapvetően súlyosan hiányos a beruházási szituáció, kevés a valóban új, nagy invesztíció. Ez a gazdaság, de főként az infrastruktúra minden szegmensére érvényes. A beruházások visszafogottsága miatt nincs igazi ipari kereslet, minden nagyjából exportra megy. Ezáltal túlzott a kereskedelmi mérlegtöbblet. Ez méltán idegesíti például a dél-európai partnereinket. A bérpolitika is rengeteg bajtól szenved. Az új kormánykoalíciótól azonban joggal elvárható, hogy valamiféle kompromisszumos megoldást talál a minimálbér bevezetésére. Nem szükségszerűen vezetnek be országosan törvénybe foglalt minimálbért, ahogy azt a majdani (várható) kisebbik koalíciós partner, a szociáldemokrata párt szorgalmazta eredetileg, de mégis valószínű, hogy ágazatonként, munkaadók és munkavállalók önkéntes alkui révén, piaci alapon mégis lesz országosnak nevezhető minimálbér-rendezés.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kvasztics Fedor
2013. szeptember 25. 13:07
A győztes hatalmak az első világháború után történtekből megtanulták, hogy a vesztes Németországot nem szabad ismét megalázni, tönkretenni, hanem jóléthez kell juttatni, mielőtt keresne magának egy újabb Hitlert. Persze a biztonság kedvéért azért megszállták őket. A németek pedig éltek a fellendüléshez adott lehetőséggel. Elfogadtak minden kritikát, gyakorolták az önkritikát, közben meg magukban röhögtek, hogy azért mégis csak az egész világ kellett ahhoz, hogy őket legyőzzék. Közben azt is megtanulták, hogy nem csak fegyverekkel lehet Európa urává válni. Ezen az úton pedig egykori ellenfele, egyben ideológiai rokona is jól halad Putyin vezetésével.
56október
2013. szeptember 25. 12:09
Bár a magyar gazdaságnak menne olyan jól, ahogyan nem hiszik!
müller
2013. szeptember 25. 10:46
Több német ismerősöm is van, általános vélemény közöttük, hogy a 70-es 80-as években jelentősen jobb volt az átlagnémet éltszínvonala, mint most. Akkoriban tíz év alatt törlesztették egy kertes ház árát úgy, hogy közben 2-3 évente újra cserélték az autót, nyáron tengerpartra télen síelni mentek két hétre és a bevásárlókocsiba is úgy palolták be a vásároltakat hogy az árcímkéről azt sem tudták hogy mi az. Na ehhez képest most jelentősen nehezebb, ami persze innen nézve még most is elképesztően magas életszínvonal (és nem csak innen nézve: a világ nagyobb részéről nézve magas csak igazán), de aki egyszer megszokta azt a bőséget, annak azért kellemetlen tud lenni lejjebb adni belőle.
tóth mária
2013. szeptember 25. 10:37
Ich auch!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!