A pénzügyi köténycsel

2013. augusztus 23. 16:17

Sajnos az alapigazság hivatalos szinten sem hangzott még el, de jogérvényesen meg sem állapították, hogy a hitelek valójában eredetileg is forinthitelek voltak.

2013. augusztus 23. 16:17
Boros Imre
Magyar Hírlap

„A hivatalos ige arról szól, hogy ki kell vezetni a rendszerből a devizahiteleket, helyettük forinthiteleket kell alkalmazni. Sajnos az alapigazság hivatalos szinten sem hangzott még el, de jogérvényesen meg sem állapították, hogy a hitelek valójában eredetileg is forinthitelek voltak. Ez a nagyon is alapvető hiány ad módot arra, hogy az ügy körül ismét beinduljon a körmönfont ravaszkodás, felröppenjenek az újabb és újabb zseniális megoldási javaslatok. A minap megtelt az írott és a képi média azzal az ötlettel, hogy miként kell levenni a behatárolatlan többlet-árfolyamterhet az ügyfelekről. Szakértőkre hivatkoztak. Név nélküli szakértőkre persze, így eleve élek a gyanúval, hogy valami disznóság készülődik.

Számtalan esetben hivatkoztak korábban is például londoni elemzőkre abban az ügyben, hogy a jegybank toronymagas kamatát nem lehet csökkenteni »mert a piac így áraz bennünket«. Simor nem is csökkentette, sőt, ameddig tehette, addig emelt. A »szakértőknek« most az az ötletük támadt, hogy az egész árfolyamkockázatot a Magyar Fejlesztési Bankra ( 100 százalékos állami tulajdon) kell áttolni, az állam pedig adjon a banknak árfolyam-garanciát. Az sem mindegy természetesen, hogy a hiteleket milyen árfolyamon váltják forintra, mert ettől is függ az ügyfelek terhe. A lényeg azonban az, hogy az állam viselje a terhet, mert a bankjáért jót kell állnia. Jelentős frankerősödés esetén akár százmilliárdokkal. Ez pedig megbillentheti a költségvetés egyensúlyát.

A »szakértői« vágyakozás szerint nem lesz baj, majd »olcsó IMF-segéllyel« és a hozzá kapcsolt receptekkel kell operálni. Végképp nem tudják ugyanis elfogadni a tényt, hogy hazánk megszabadult az IMF-től, és hogy sikerült az ország közvéleményével megismertetni az IMF valós természetét és küldetését.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 31 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Tündér_Lala
2013. augusztus 24. 08:07
Kérremszépen, mindenféleképpen véres ez az ügylet. Az nem lehetséges, hogy eg ügylet minden részelemét a saját érdekeik szerint alakítgatják a bankok. Frank alapú deviza hitel? Akkor miért emelték fel a kamatokat akkor, amikir a sveici alapkamat csökkent ? A különféle technikai költségeket miért devizában számolják el ? Egy csomagban a változásokkal együtt is vannak tényezők, amelyek kedvezően és vannak tényezők, amelyek kedvezőtlenül alakulnak. Az igazi tisztességtelenség, hogy a kedvező tényezőket is kedvezőtlenné alakítják.
gross
2013. augusztus 24. 01:10
Ha a devizahitelek forinthitelek voltak valójában, akkor nyilván nem láthatunk semmiféle külföld felé történő eladósodást a bankrendszer állománystatisztikájában. Arról lehet itt szó, hogy forintból hiteleztek, a forint forrásköltségével számolva, és szívjóságból egy alacsonyabb, a frank forrásköltségéhez mért kamatot számoltak fel csak ügyfeleiknej.
Zokni
2013. augusztus 24. 00:35
Nem értem. Ha a bank devizában vesz fel hitelt, melyet kihelyez, az átváltás után az ügyfél által kívánt pénznemben, akkor a finanszírozás ily módon keletkező költségeit áthárítja, és a kockázatát részben, vagy egészben áthárítHATja az ügyfélre. Ezt többféle technikával tehetné meg, a bankok a devizahitel konstrukciót választották. Gondolom, ez volt a legolcsóbb. Tehát a kijelentés, hogy a devizahitel valójában forinthitel volt, semmit sem jelent. És akkor meg számolja ki a Szerző úr, hogy milyen megemelt kamattal lehet a bankok számára a kockázatot visszamenőlegesen üzletileg rentábilissá tenni!
szalámis hegedű
2013. augusztus 23. 20:12
Jó reggelt Boros elvtárs! Ma hogy állt a munkásőr egyenruha?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!