Ellenzék az antiorbánizmuson túl

2013. július 25. 08:38

Új fejezetet kell nyitni a magyar politikában: a cél az ország talpra állítása, a társadalom szétforgácsolódásának megállítása és a baloldal megújítása.

2013. július 25. 08:38
Scheiring Gábor
Scheiring Gábor blogja

Először is, továbbra is időszerű, hogy fussunk egy kört egy közkeletű mítosz körül. Ez a mítosz pedig azt mondja, hogy Orbán és Simicska rendszere illetve előzményei között nincs lényegi különbség. Teljes elitcsere és zéró tolerancia az elmúlt húsz év pártjaival szemben – így lehetne összefoglalni ezt a stratégiát. Ez a mítosz arra a tévedésre épül, hogy Orbán rendszerét felesleges a jelenlegi ellenzékkel felváltani. Értelmiségi körökben kiegészül ez a népi-urbánus szekértáborharcok meghaladásának vágyával, mintha a kirekesztő és az ellenségképgyártást totalizáló aktuális hatalmi struktúra megdöntése nélkül bármi remény is lenne a politikai viták mérséklésére. A közös normákra és köztársasági alapokra bal és jobboldal között elemi szükség van. Ám ebből a politikán kívül helyezkedésre következtetni súlyos tévedés. Amíg csak kockás papíron kifejtett okfejtések vagy ipari méretekben öntött fikaposztok formáját ölti ez a nézet, addig nincs is ezzel különösebb gond. A baj ott kezdődik, amikor valaki erre politikai stratégiát kíván építeni. Legutóbb Vágó Gábor erősítette meg blogbejegyzésében az LMP stratégiáját, és üzente a PM-nek, hogy ő a helyünkben elgondolkodna, hogy »Szekeres Imre és Veres János plakátokat akarna-e ragasztgatni«. Ennyivel - értelmezhető politikai stratégia nélkül - a részéről el is lenne intézve a kormányváltás kérdése.

Ez a távolságtartás kényelmes, az antielitizmus első blikkre tetszetős, és magam sem vetem meg a jófajta elmúlthúszévezést, de sajnos a felszínt megkapargatva látszik, hogy 2013-ra más nem maradt ebből, mint az antipolitika, melynek megtörésére 2008-ban pártszervezésbe kezdtünk. Ahogy korábban írtam, az újbaloldali jövőkép felvállalása és a középre pozicionálás eredendően antipolitikai célja közötti konfliktus vezetett az LMP végjátékához. Ahogy Berkovits Balázs írja pontos elemzésében: »Ha egyik se jobb, mint a másik, akkor igazán mindegy, ki van hatalmon«. A »rendszerkritika« ezen a ponton csap át passzivitásba és tehetetlenségbe, s csupán az autoriter rend végleges kiépítéséhez asszisztál. … Nem az a legnagyobb probléma, hogy ez a magatartás »megosztja az ellenzéket«, hanem hogy eleve meghiúsítja az ellenzéki szerep hathatós betöltését, egyúttal értelmetlennek avagy felületesnek nyilvánítja a jelenlegi autoriter rendszer elleni tiltakozást – hivatkozzon bár »mélyebb« gazdasági összefüggésekre, az elnyomó, kizsákmányoló kapitalizmus elleni fellépés szükségességére vagy a politika általános erkölcsi romlottságára, amely témák egyébként nyilván igencsak jogosultak. Miközben nem hajlandó felvenni a harcot azon hatalommal szemben, amely éppen létlehetőségét ássa alá, mégpedig talán beláthatatlanul hosszú időre.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 67 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
peninsulavaldes
2013. július 25. 14:44
persze megújulás. mindez úgy hogy eljátszuk hogy szűz lányok vagyunk. marhák
Text adósság
2013. július 25. 12:09
32 diszlájk egy ilyen kitűnő írónak, akit már csak percek választanak el a Nobel-díjtól ez egy rohadt rasszista, fasiszta, nácista, antigimnazista ország. Prutty!
Autofocus
2013. július 25. 11:07
A szokásos diktatúravíziót nem is kommentálom: unalmas, ásít, lapoz, ugorjunk. Hanem volt itt egy nagyon jellemző mondat: "a szociáldemokrata esélyteremtő társadalom- és gazdaságpolitika, a közjogi és kulturális liberalizmus és az ökológiai tudatosság ötvözetére van szükség, mely képes a 21. század globalizált világában az igazságos és fenntartható Magyarország megteremtésére." Na ez az, amiből látható, hogy üres frázisok, lejárt szavatosságú ideológiák és önellentmondásos, holdkóros mellébeszélés lenne az a szilárd jövőkép amiből kisarjadhat az "új baloldal". Kicsi huszár, "a szociáldemokrata esélyteremtő társadalom- és gazdaságpolitika" vezetett Európa adósságválságához, reménytelen versenyképtelenségéhez, és küszöbön álló leszakadásához a világ vezető gazdasági centrumaihoz képest, tehát egy pont most bizonyítványt kapott, megbukott modellben látod a jövőt, gratulálok. Aztán emeli a tétet, assszondja: "közjogi és kulturális liberalizmus". Igen! Pont erre van szükségünk, kiált fel kórusban a sok francia, svéd és német, amikor látja, hogy a multikulti jegyében beilleszkedésre képtelen bevándorlók milliói gyújtják fel a gúlába rakott kocsikat valamelyik európai metropolisz külvárosában. (A megbukott ideológia jegyében, amiről Merkeltől Sárközy-ig sokan beismerték hogy mekkora hiba is volt) De Schering Gábornak 2013-ban ez a jövő. Aztán "Ökológiai tudatosság", na ez is megér egy misét, mondjuk hogyan képzeli az ökológiai érdeket védelmét egy eszköztelen, defenzív, "laissez fair" típusú "éjjeliőr állam" mellett a sokmilliárd dolláros ipari-mezőgazdasági multik brutál érdekérvényesítő képességével szemben. Végül emlékezzünk meg az "igazságos és fenntartható" szókapcsolatról: Vajon fenntartható-e az az európai társadalom, amelynek a világon a legalacsonyabb a reprodukciós rátája, de legmagasabbak a szociális ráfordításai mind összegében, mind arányában az előállított GDP-hez képest? Az igazságosság szoclib definícióját pedig a bolsik óta ismerjük: vedd el attól akinek van, add oda annak akinek nincs és a mi elvtársunk, vagy ha nem az, hát nincstelen bábunk a hatalom megszerzése és megtartása céljához vezető utunkon. Nagyjából ennyi tehát a jövő "haladó ballib" ideológiája: lejárt szavatosságú, megbukott eszmék újracsomagolása.
drkovax
2013. július 25. 10:14
Az oxfordi vizsgákat letenni egyszerűbb volna (az már sokaknak sikerült), mint egy világmegváltó politikai programot összeállítani (ez meg még senkinek). Scheiring hozza a lusta és buta diák figurát: a reménytelenül távoli célról beszél, anélkül, hogy tudna mondani valamit az odavezető útról, ahelyett hogy elvégezné az elvégezhető feladatait. Hja, de így legalább elmondhatja (hazudhatja), hogy az oxfordi vizsgákat nem azért nem teszi le, mert képtelen rá, hanem valami fontosabb elveszi az energiáit ...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!