„Kevesebb iskola lehet a jövőben. Az oktatási tárca szívesen racionalizálná (a kifejezést akár idézőjelbe is tehetnénk) az iskolahálózatot, ami főként a kisebb intézményeket érintené negatívan. A kisiskolák között pedig, mint tudjuk, felülreprezentáltak a magyar tannyelvű intézmények.
Sírjunk, háborogjunk vagy tegyünk valamit? Van B-tervünk? – tehetnénk fel a kérdést a honi magyar politikai és szakmai elitnek. Eddig ugyanis csak azt látni, hogy az A-terv és a jól bejáratott válaszok, pontosabban reflexek működnek. Pedig ideje lenne elgondolkodni a »szép új világ« alternatíváján, a »racionalizált« magyar iskolahálózat realitásán.
A leépítéssel kapcsolatos szándékok ugyanis nem újak. A Smer-kormány megalakulása óta gyakorlatilag nem volt olyan hónap, amikor ne hangzott volna el a racionalizálással kapcsolatos ötlet vagy tervezet a tárca háza táján, ezért jobb komolyan venni őket. Már csak azért is, mert az oktatásügy nem számíthat a jelenleginél lényegesen nagyobb költségvetési forrásokra, a pénzügy pedig úgy teremtene alapot a tanárbérek emelésére, hogy a kisebb, tehát drága fenntartású iskolák bezárásába tolná bele Čaplovičékat.”