Demokráciára nevelés

2013. július 09. 10:44

Senki sem válik éretté a demokráciára, aki nem gyakorolhatja, aki nem élheti át jogai érvényesítését.

2013. július 09. 10:44
Krémer Ferenc
Galamus

„A százforintos könyvturkálóban keresgélve meg-megakad a szemem a nem magyar nyelvű köteteken. Ezek legtöbbször számomra érdektelenek és használhatatlanok (régi regények, elavult orvosi kötetek és hasonlók), de néha kincseket lehet találni. Így akadt a kezembe nemrég egy 1961-ben kiadott könyv a demokráciára nevelésről, nem is akárhol, nem is akármilyen történelmi szituációban írták, hanem Németországban, illetve annak nyugati felében, a második világháború után másfél évtizedben. A kötetben, sok más mellett, olyan szerzők írásai találhatók, mint Theodor Adorno, Jürgen Habermas és Kurt Lewin, szerzők mind németek, akik arról gondolkodnak, vitatkoznak, hogyan lehet a nácik szellemi pusztítása után Németországban demokráciát létrehozni. Érdemes odafigyelni mindarra, amit javasolnak, ahogyan gondolkodnak, hiszen a németországi demokráciára nevelés rendkívül sikeresnek mondható. (...)

A demokráciára nevelés természetesen politikára nevelés, és a középiskolától kezdve mindenütt jelen kell lennie. Senki sem válik éretté a demokráciára, aki nem gyakorolhatja, aki nem élheti át jogai érvényesítését, aki nem állhat ki az érdekeiért és nem akadályozhatja meg, hogy rákényszerítsenek ellentétes érdekeket. A demokráciára nevelés nem lehet formális, azaz nem állhat a szabályok és az állami intézmények listázásából, a politikai rendszerek és irányzatok felsorolásából, és nem kerülhet ellentétbe az iskolán kívüli gyakorlattal, mert az cinizmushoz és/vagy közönyhöz vezethet.

Ez persze nem azt jelenti, hogy az iskolának éppolyan antidemokratikusnak kellene lennie, mint a politikának odakint, mert ez Hoffmann Rózsa megoldása. Ellenkezőleg, az iskolán kívüli társadalomban a törvényeknek és az intézményeknek biztosítaniuk kell, hogy akik megtanulták és átélték az iskolában, hogy csak azt tehetnek meg velük, amihez hozzájárulnak, azok ugyanezt érvényre juttathassák az iskolán kívül is, és ezért ne veszítsék el az állásukat, ne kerüljenek hátrányba, vagy ha mégis, sikeresen léphessenek fel azok ellen, akik kárt okoztak nekik.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 38 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
locsaba
2013. július 09. 13:58
Aunnye de szíp vagy. Kábé mint az eszed.
berzsian56
2013. július 09. 13:47
Én meg minden turkálás helyett, ajánlanám figyelmébe a Martin Walser-Ignatz Bubis vitát. 1998-ban M.Walser német író egy békedij átadása során fejtette ki, mennyire elege van azokból, akik a német nép bünösségét súlykolják a fiatalokba,aki ki akarják írtani a nemzeti öntudatát.És ezek nem mások, mint a zsidók. Ignatz Bubisnak, aki a nagy nyilvánosság előtt lefasiztásta, igy válaszolt: én már akkor magukat védtem,és felléptem a fasizmussal szemben, amikor maga még telekspekulánsként működött. Ha kérhetem, ne oktasson ki engem. Így megy ez azóta is, ezer bőrt lehúztak már róluk, nincs az a pénz ami elég lenne a kárpótlásra, mégis túlélték. Kétségtelenül, ennek hatalmas ára van.
bohocugyi allamtitkar
2013. július 09. 13:25
hogy a picsaba lehetne itthon demokratanak "nevelni" embereket, ha az allam akiknek kezeben a torveny es az eroszakszervezetek vannak a legnagyobb maffia? "Nekunk mohacs kell!?"
puszika
2013. július 09. 13:03
Mi történne Krémerkém, ha egyszer ,egészen véletlenül a HAZAFIAS KÖTELEZETTSÉGRŐL is beszélnétek!!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!