Láthatatlan forradalom

2013. július 22. 11:39

A magyarországi jobboldal emberállománya nem sokkal jobb, mint a baloldalé, hiszen mindnyájan egy országban nőttünk fel, egyformán fertőződtünk meg a puhuló diktatúra vírusával.

2013. július 22. 11:39
Bencsik András
Bencsik András
Magyar Demokrata - Facebook

„Tavares a magyarországi alkotmányozó (korábbi szóhasználattal: kétharmados) forradalmat fedezi fel, és ezt kifogásolja. Bár a portugál zöldpárti képviselő szerint ez a folyamat és annak következményei nem illeszkednek tökéletesen az Európai Unió általa felsorolt alapelveihez – amiben részben igaza van –, a hazai jobboldalnak ezért nem háborognia kellene, hanem őszinte elégedettséggel nyugtáznia: igen, Tavares úr jól látja – bár rosszul értelmezi –, olyan dolog történt és történik még most is Magyarországon, ami őt joggal irritálja.

Magyarországon valami egészen szokatlan dolog vette kezdetét 2010-ben, a kétharmados győzelmet követően, és hálásnak kell lennünk Rui Tavaresnek, hogy kétéves kemény és alapos munkával ezt a folyamatot dokumentálta (kétségtelenül nem abból a célból, hogy a magyar alkotmányozó forradalmat segítse ezzel) a számunkra is. Indokolt ezért a jelentés helyenként vitathatatlanul görbe tükrében számot vetni azzal, hogy mi történt, mit is vittünk végbe közvetlenül és közvetve, tudva és tudatlanul, megsejtve és olykor talán fel sem fogva, de mégis célratörően az elmúlt három évben.

Gyarló megváltás

A gondolkodás kertjébe a megismerés kapuján át vezet az út. Mi ugyanis sokkal inkább az ösztöneinkre és az érzelmeinkre, semmint az érdekelvű megfontolásokra hallgatva, olyan tettet hajtottunk végre Európa szívében, amire rajtunk kívül senki sem lett volna képes, amire a legfejlettebb demokráciák sem volnának képesek, ami tehát sajátságosan magyar. És már a kezdet kezdetén szögezzük le, hogy Rui Tavares jól látja, ennek köszönhetően és ebből fakadóan Orbán Viktor miniszterelnök valóban rendszerszintű változtatásokat hajtott és hajt végre, sőt azt kell mondanunk, ez a megfogalmazás telitalálat, mert Orbán Viktor legnagyobb és egyúttal legmerészebb tette az volt, hogy nem csupán felmérte a lehetőségben rejlő távlatok teljességét, de be is merte vezetni a gyakorlatba a rendszerszintű változtatásokat, ugyanis felfogta, hogy a történelmi pillanat elodázhatatlan. Most vagy soha: a társadalom nagyon-nagyon jelentős fordulatot akar, ami lehetőséget kínál nem csupán a posztkommunizmus lezárására s az európai léptékű történelmi hátrány ledolgozására, de arra is, hogy a földrész általános válsága közepette egy kiváltságosan flexibilis helyzetben elsők között találjuk meg az új létmodellhez vezető utat.

Ugyanakkor a magyarországi jobboldal emberállománya nem sokkal jobb, mint a baloldalé, hiszen mindnyájan egy országban nőttünk fel, egyformán fertőződtünk meg a puhuló diktatúra vírusával, vagyis csak akkor garantálható az akart és várt érdemi változás sikere, akkor remélhető, hogy ez a változás maradéktalanul irreverzibilis, azaz visszafordíthatatlan lesz, ha nem egy még sérült nemzedék jobb belátására bízza annak véghezvitelét, hanem olyan változtatásokat eszközöl, amit még ez a nemzedék sem tud elrontani.

A dohányboltok rendszerének átalakítása tökéletesen tükrözi a fenti megállapításokat. A rendszer látványosan megváltozott. Eddig 45 ezer helyen lehetett megvásárolni a dohánytermékeket, mostantól már csak 5 ezer helyen, méghozzá úgy, hogy a cigarettás dobozok nem tündökölhetnek a főhelyen, nem kerülhetnek kirakatba, sőt a nemzeti trafikok kirakatát be is kell függönyözni. A rendszer megváltozott. De hogyan? Hát csak olyanképpen, amilyen a magyar társadalom állapota.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 72 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
koronaszepe
2013. július 22. 15:46
http://www.mult-kor.hu/20090910_szorongva_fogadtak_a_munkasorok_a_rendszervaltast?print=1 Ezért néha túlkompenzálnak... Egy igazi gyöngyszem; " ... azt a fantasztikusan mély szellemi és lelki kapcsolatot, ami a nemzet legjavának tagjai között jött létre, amikor végre a saját akaratunk szerint rendezhettük be az életünket "
hümmögő
2013. július 22. 14:59
Bencsik Munkásőr Elvtárs! Szép volt! Te menekülsz bármikor ,ég a malac seggébe is! Hm!
Wazze
2013. július 22. 14:42
"A magyarországi jobboldal emberállománya nem sokkal jobb, mint a baloldalé", feltéve, ha a fideszt értjük a jobboldal alatt...
Berecskereki
2013. július 22. 14:01
Szerintem Bencsik Andrásnak nem mindenben van igaza, vagy nem egészen úgy van ahogy írja. A magyar társadalom általánosságban nem rosszabb és nem jobb, mint más országok társadalma. Talán annyival másabb, hogy az itt lévő vállalkozások egy része korruptabb és jobban kihasználja az egyes kormányzatok gyengeségeit. Jelenleg is ez van, s mivel itt-ott falakban ütköznek ezért hangosabbak. A trafik mutyinak nevezett badarságról annyi, hogy nem fogja mérsékelni a dohányfogyasztást, ahogy a korábbi áremelkedések sem mérsékelték. A koncessziós trafikok maximum 10 %-nál említenek FIDESZ-hez közel álló személyeket, s ezt tupírozzák úgy fel, mintha 90 %-ék lenne. Az sem igaz, hogy emiatt a kereskedelmi egységek tönkremennének, mert a dohányárúból származó árbevételük nem érte el a 3 %-ot, az ebből származó haszon egy százalékon belül volt. A valóságos árrés sem annyi volt, hanem kb. a duplája és mellette még a dohánygyártók komoly összegeket fizettek ki a burkolt marketingre. Mindent összevetve kb. 6-7 %-ék volt, amely jelenleg 10 %-ra módosult. A koncesszió díjakból pedig az államnak minden évben költségvetési többletbevétele van. A földtörvényt már 2006-ban életbe kellett volna léptetni legalább hasonló tartalommal mint a mostani. Ugyanakkor a mostani is eléggé elhúzódott, mert még hiányoznak a kiegészítő rendeletek és a végrehajtási rendelet. Az lett volna a megfelelő, ha már ez év január elsejével életbe lép. A bíróságoknál a az öregségi nyugdíjkorhatár változtatása a jövőre nézve megfelelő lett volna, de hibás volt a visszamenőleges hatály, a most állományba lévők nyugdíjazása. Az lett volna a megfelelő, ha olyan követelményt szabnak, amely megfelel az elvárható felelősség kritériumoknak, hogy minél gyorsabb, hatékonyabb és pontosabb legyen az ítélkezés. Amennyiben sorozatos hibák csúsznak be egyes bírók esetében, akkor történjen meg a leváltásuk. Amennyiben Bencsik András a kormány és a mögöttes párt kommunikációját ekézné még egyet is tudnák vele érteni, mivel gyakorta akkor szóltak, amikor hallgatni kellett volna és akkor nem szóltak, amikor szólni kellett volna. Gyakori az is, hogy pontatlanul – sokszor pongyolán - fogalmaznak, félreérthető és félremagyarázható, pedig tudják, az ellenzék amit lehet mindent kiforgat. Ebben a tekintetben elöl jártak a kormány és a két párt prominens vezetői és kommunikációs stratégiái. Szükséges lenne ezen mielőbb változtatni, mert a választások közelednek és ez legalább olyan döntő, mint a gazdasági teljesítmények számadatai.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!