Alku a múlt árnyékában

2013. június 21. 07:26

Ha a szocialisták emlékeznek a tegnapra, és ezúttal komolyan veszik a baloldaliságot, akkor mégsem engedhetnek a zsarolásnak.

2013. június 21. 07:26
Kis Ferenc
MNO

„A sokat tapasztalt MSZP-s politikusok rémálmaiban talán még manapság is megjelennek az egykori SZDSZ-szel folytatott választási, koalíciós alkudozások. Vélhetőleg ez jutott eszébe Baja Ferencnek is, aki az Együtt 2014 megalakulása után, 2012 őszén úgy nyilatkozott: nem adják fel azt a hitet, hogy 2014-ben balról, zsarolásnak nem engedve váltják le az Orbán-kormányt. – Balról és zsarolásmentesen. Ez a két alappillére annak, amit én mondok – hangsúlyozta az MSZP szocialista platformjának vezetője. E két pillérnek kulcsszerepe lehet a ma induló egyeztetés kimenetelében akkor is, ha a nyilvánosság előtt ezt taktikai és diplomáciai okokból nem hangoztatják a szocialisták. A zsarolást mint politikai érdekérvényesítő eszközt előszeretettel alkalmazták korábban a szabad demokraták, akik szép számmal vannak jelen az Együtt–PM formációban, illetve annak holdudvarában. Meglehet, ismét megpróbálják ráerőltetni akaratukat a jóval erősebb partnerre.

Mindkét fél hangoztatja – teljes joggal –, hogy csak együtt van esélyük legyőzni a jobboldalt. Ám az is tény, hogy az MSZP pillanatnyilag a biztos pártválasztó szavazók közel 30 százalékát tudhatja maga mögött, míg Bajnaiék a 10 százalékos szintet sem érik el. Az elmúlt hetek, hónapok megnyilatkozásai alapján azonban úgy látszik, mintha legalább egyforma súlyú politikai erőként ülnének tárgyalóasztalhoz a szocialistákkal. Bajnai Gordon – bár nyitottnak nevezte a miniszterelnök-jelöltség kérdését – egyértelműen bejelentkezett Orbán Viktor kihívójaként, Jávor Benedekék pedig kifejezetten elutasítók Mesterházy Attila hasonló ambíciójával szemben. Az MSZP elnöke a napokban ugyan cáfolta, hogy pártja már döntött az ő jelöléséről, de gyorsan hozzátette: »110 százalékos elhatározása«, hogy vállalja a tisztséget.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 27 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Rabonban
2013. június 21. 12:01
Továbbá erősen elvárnám az MSZP-től a minimális hitelesség keltése végett, hogy a Hitler stílusú gyurcsányi gyűlöletbeszédtől elhatárolódjon. Ennek semmi nyoma...
vizesnyolcas
2013. június 21. 11:53
Bikicsunáj könnyen lehet akár antiszemita is, ha nem veszi be a CAP kézbesítési megbízottját
pedroamigo
2013. június 21. 10:34
Ferikém, inkább azt analizáld miért is jó a magyaroknak, hogy a gazdád miatt nem lehet a testvéreidet, a vörösöket, lapátra tenni mert előre megfontolt szándékkal aljas indokból így manipulálta a választási rendszert. Ezt meg bízd a választókra.
Ouroboros
2013. június 21. 09:22
A Zsenmin Zsipao utóbbi megnyilatkozásai azt támasztják alá, hogy az állampárt most arra játszik, hogy a közelgő ellenzéki tárgyalásokon az MSZP pozícióját erősítse, Bajnait viszont meggyöngítse. Ez értelmet visz, ha méltóságot nem is, a liluló fejű hőbörgésbe, amit mostanában művelnek. Van benne ráció, hiszen egy középpárti pozícióra törő alakulat rájuk jóval veszélyesebb. Ellenben lehet, hogy túl optimista vagyok, de nekem kérdéses, hogy van-e ennek az ötvenes éveket idéző propagandamanővernek számottevő célközönsége. Aki erre vevő, az vagy ábrándos-szerelmes orangeorderi módon fideszes, vagy nincsjobb (dehogy nincs!) típusú fideszes, akiket amúgy sem kell meggyőzni; aki a kormánnyal szemben kritikus, és akinek a támogatására Bajnai aspirál, az már úgyis megtanulta, hogy a Zsenmin Zsipaonak a névelőit sem lehet elhinni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!