Csak nyernénk az euróval

2013. május 17. 11:39

Persze azt továbbra sem tudjuk, mikor vezethetjük be az eurót, hivatalos céldátum ugyanis nincs.

2013. május 17. 11:39
Szajlai Csaba
Magyar Hírlap

Az eurózónához történő csatlakozás előnye leginkább az árfolyam-ingadozás megszűnésében, a stabilitási védőernyőben és a verseny erősítésében mutatkozna meg, eközben Magyarország még inkább integrálódna Európa magjához.

A reál­gazdasági felzárkózás mellett külön említést érdemel, hogy az euró bevezetésével magunk mögött tudhatnánk a világ egyik legfejlettebb gazdasági térségét és az Európai Központi Bankot.

Természetesen az eurózónának is akadnak problémái, ezek egy része globális folyamatokra vezethető vissza, másik ok viszont a fegyelmezetlen egyedi gazdaságpolitika következménye, lásd Görögországot, Spanyolországot, Olaszországot és Portugáliát). A harmadik ok az, hogy az uniónak nincs hatékony intézményrendszere a válságkezelésre.

Ezzel együtt, áttekintve a reálgazdasági folyamatokat, a pénzügyi mutatókat, Magyarország külgazdasági kitettségét és azt, hogy befektetőink, csakúgy mint állampapír-vásárlóink »nyugatiak«, közép-, de hosszabb távon hazánk az euróval csak nyerne.

Érdemes lenne tehát újragondolni a hivatalos magyar álláspontot. Ami nincs.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 86 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Papuska
2013. május 17. 22:52
Ez az ötlet most honnan pattant elő. Egyre inkább látszik, hogy a kis országok veszítenek az Euróval. Óriási gazdasági függőséget okoz! Mind addig, amíg van nemzeti valutánk, számos módon lehet befolyásolni a piacot, a gazdaságot, az Euró csak kötöttséget jelent! Egyesek a forint erősödésén mérik az ország erejét. Ez hatalmas tévedés! Egy átmeneti forintgyengülés jelentősen képes lökni a piacon, az exportra termelőknek tiszta haszon. Nézzük meg, hogy kik tartották meg a nemzeti valutáikat, és hogy jártak vele. Például a Dánok le nem mondanának a nemzeti valutájukról, pedig bármikor megtehetnék gazdasági helyzetük alapján. Vajon miért van így? Szerintem nem véletlenül!
Cassi
2013. május 17. 20:48
Vazze, Csaba, visszateleportált valaki 10 évvel az időben? Mintha nem is itt élnél. Orbán egyébként nyilatkozott a céldátummal kapcsolatban, sőt egy teljes előadást tartott erről: http://hvg.hu/gazdasag/20130306_Orban_2020_elott_nem_lesz_euro_Magyarorsz Az összes eddigi magyar céldátumbemondás hülyeségnek bizonyult (Megyó: 2006 stb.), ugyan mi értelme további, seggből előhúzott évszámokat sorolni? A kritériumokat egyelőre nem teljesítjük, és általunk nem kontrollálható tényezőktől függ, hogy a következő évben 1 vagy 10 százalék kamattal veszünk-e fel kölcsönt. Magyarországnak meg kell próbálnia növekednie az euró nélkül, más megoldás nincs, de ez nagyon nehéz, ha az EU en bloc recesszióban van. 2020-ig viszont két választás is lesz, mi a francnak ígérjen most bármit is?
==T==
2013. május 17. 18:05
Egy időben becsültem Szajlait, mondván nem fexik alá teljes mértékben a fideszes fősodor aktuálisszéljársának, de sajnos az euróval kapcsolatos nézetei hatalmas gazdaságpolitikai ismerethiányról árulkodnak. Az általa felsorolt déli államok jelentős részben (sőt, talán leginkább) az eurónak köszönhetik, hogy bekerültek a ***ba, és annak köszönhetik, hogy nem tudnak onnan kimászni.
ciseaux
2013. május 17. 16:13
...Rendben, Euró meg Eurózóna... Aha! mert az Euró véd bárkit is az államcsődtől? Egyáltalán kinek lenne érdeke, ha hip-hop mindenki kifizetné az adósságait? Abban mi a "bizisz", hogy nincsenek adósok? A Világ országainak GDP-arányos államadósságai megegyeznek a Világ országainak 3 éves egyesített GDP-jévell. Magyarul, lefordítva saját magunkra, Magyarország ki tudná fizetni minden adósságát, ha 3 évig vízen és kenyeren élnénk. De, nálunk, mindent kontra-folyamatokban lehet csak értelmezni. Surányi (MNB elnök 1990-91; 1995-2001) kiárusította a forint "jelképes" aranyfedezetét (35 Tonna), veszteséggel, mert azóta 4-5-szörösére ment at arany ára... "Surányi György 1995. március 1-jével lett másodszor jegybankelnök, olyan helyzetben, amikor a pénzügyminisztérium és a jegybank azonnali egyeztetett cselekvésére volt szükség ahhoz, hogy az ország elkerülje a fizetésképtelenséget.(!) Az 1994-es választásokon győztes MSZP-SZDSZ koalíció nyomására már az ősszel távozott az MNB-elnöki székből Bod Péter Ákos. Utódját Horn Gyula miniszterelnök nem nevezte ki, Békesi László február 28-ai távozása után pénzügyminisztere sem volt a hatalmas költségvetési és folyó fizetési mérleg ikerhiánnyal küszködő országnak, ráadásul a Hungarhotels év elején kirobbant privatizációs botránya aláásta a kormány tekintélyét a befektetők szemében. Mindezek miatt hosszú hónapokig késtek a befektetők és a Nemzetközi Valutaalap által is sürgetett, elkerülhetetlen lépések a megbomlott egyensúly helyreállítására és 1995 márciusában az azonnali válság elkerülése érdekében már rohamtempóban kellett hozzáfogni az átalakításhoz. Surányi György ugyanazon a napon kezdte második jegybankelnöki ciklusát, amikor Bokros Lajos, a Bokros-csomag néven híressé vált költségvetési kiigazítási csomag névadója pénzügyminiszter lett. A kiigazítás lépéseit, amelyek a monetáris politika keretét gyökeresen átalakították, március 16-án jelentették be. Vámpótlékot vezettek be, kilenc százalékkal leértékelték a forintot és bevezették a csúszóleértékelés rendszerét ami az inflációs várakozásokat vezérlő "nominális horgonyként" működött."... Orbánék első kormányzása idején az Euró bevezetése 2007-re volt ütemezve, aminek a 2002-es választások, a Medgyessy "Jóléti Rendszerváltása" tett kilátástalanná. "Ócsítani kell a forintot!"- mondta a D-209-es bankár, akit tudjuk kik követtek, azt is, mit műveltek. Jelenleg ugyan forintnak hívják a pénzünet, de az "már" valójában Euro, semilyen szuverén ellenőrzési, beavatkozási eszközünk már nincs fölötte. Nincs jogunk pénzt nyomtatni sem! A pénzünket hívhatják aminek akarják, ha azt kénye-kedve szerint támadhatja a nemzetközi pénzpiac, ha az állam költségvetése-hiánya nem stabil, ha növekszik az államadósság, ha... Szerintem mindenki dőljön nyugottan hátra, és csak figyeljük kívülről, túléli e az Euró a következő születésnapját? Ezt az Index írta....: http://index.hu/gazdasag/vilag/2011/09/05/felelotlenseg_volt_letrehozni_az_eurot/
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!