Politikai felelősség

2013. április 14. 11:22

A magyar Országgyűlés két évtizedes adósságát törlesztette a választópolgárok felé, amikor a választási rendszer reformjának a képviselők számának megfelezésével kezdett neki.

2013. április 14. 11:22

Az, hogy az előző választási rendszer elavult volt, nehezen vitatható. Magyarország lakossága és annak eloszlása az elmúlt húsz évben megváltozott, ezáltal az amúgy is megkérdőjelezhető választókerületi beosztás egész egyszerűen igazságtalanná vált. Háromszáz százalékos eltérések alakultak ki az országban a választókerületek között, és valamilyen véletlen folytán általában a baloldalnak kedvező módon. Ha például Budapestet nézzük, és a XII. kerület hagyományos polgári, jobboldali körzetére, valamint a XXI. kerület baloldali hagyományokkal rendelkező körzetére tekintünk, akkor láthatjuk: 1990-ben kitartott az MSZMP ceruzája. Míg Budán 59 000 szavazat csak egy, addig Csepelen 61 000 szavazat már két országgyűlési képviselőt eredményezett, amit úgy is megfogalmazhatunk, hogy egyesek szavazata kétszer annyit ért a régi rendszerben, mint másoké.

Az új választási rendszerben ilyen nem lesz. A Velencei Bizottság javaslatát szigorúan véve az új rendszerben az ilyen jellegű aránytalanságok mindenhol tizenöt százalék alatt maradnak, ami európai összevetésben is igen jó eredmény. Az az ellenzéki érv tehát, amely szerint akkor lenne jó az új választási rendszer, ha az előző eredményekre alkalmazva ugyanazt az eredményt adná, mint a régi, teljesen értelmetlen. Szigetvári Viktorék dolgozata ráadásul ott csúsztat, ahol tud, az előző választást számolva ugyanis az MSZP eredményét az SZDSZ nélkül veszi számításba, míg a Fideszhez minden hozzászámolható jobboldali pártot hozzáad. Állításukkal ellentétben az az igazság, hogy ha az első fordulós eredményeket nézzük, és a pártrendszer aktuális szövetségeseit összeszámoljuk, akkor az eredmény 1994-ben az MDF–FKGP–KDNP–Fidesz alkotta jobboldal számára kedvezett volna, míg 1998-ban, 2002-ben és 2006-ban a baloldal aratott volna győzelmet. Az ellenzéki javaslat amúgy a fentebb említett tizenöt százalékos küszöböt is figyelmen kívül hagyja annak érdekében, hogy a baloldal számára kedvezőbb eredményt érjen el.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
micream
2013. április 14. 19:56
"Vállalhatatlan politika" Visszautasítja a magyar kitüntetést egy német polgármester A tervek szerint Georg Brennert, Gerlingen polgármesterét a szövetségi sváb bál alkalmából magyar érdemrenddel tüntették volna ki. Brenner azonban visszautasítja a kitüntetést, utalva Magyarország politikájára, amely – mint írta – az elmúlt hetekben olyan fejleményeken ment keresztül, amelyeket ő nem tud vállalni. A gerlingeni tanács támogatja Brenner döntését.
röviden
2013. április 14. 18:13
Egyetlen igazságos választási rendszer volt Magyarországon: a szvidorovárnyékolta demokratikus kékcédulás metódus szrinti.
Ászok
2013. április 14. 17:31
A választási rendszerrel a legnagyobb baj az, hogy az nem politikai konszenzuson alapul hanem az éppen erősebb jogán. Éppen ezért annak legitim volta erősen megkérdőjelezhető. Ezt a véleményt az EU jogi biztosa is osztja aki nem Mszp-tag.
states
2013. április 14. 12:06
http://index.hu/bloghu/voksblog/2013/04/13/mandatumbecsles_marciusi_meresek_alapjan Itt a lényeg, buknak a rohadt balnácik megint, mint Rottebiller. Megjegyzem, nincs olyan választási rendszer, amivel nyerhetnének jövőre, legfeljebb az, amit ezek a vérdemokraták 1949 és 1990 között mindig 99.9 százalékkal nyertek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!