Az első nagy lépésen túl vagyunk

2013. március 17. 10:13

Egyetértek azzal, hogy az egészségügyben több pénzre van szükség, ám a jelenlegi forrásokból is többet ki lehetne hozni sokkal jobban. Interjú.

2013. március 17. 10:13
Szócska Miklós
MNO

„Ha jól emlékszem, egy 2010-es interjúban beszélt arról, hogy az azt követő év – s feltételezem, ez azóta is érvényes – a tabudöntések éve lesz. Sikerült a tabudöntés?

Az egyik tabu az volt, hogy lehetetlen a kapacitásszervezést új módszerekkel üzemeltetni és lehetetlen úgy átszervezni a rendszert, hogy abból ne kerekedjenek botrányok. Azt tudom mondani: nem tévedt el mentőautó, és egy központosított átszervezés, rendrakás alapjait megteremtettük. Nyíltan beszéltünk a beszerzési rendszer hiányosságairól, hogy azokat új alapokra kell helyezni. Az is egy tabu volt, hogy korábban a betegek nem voltak ott, amikor az ő sorsukról döntöttek. Mi, amikor például a transzplantáció kérdésében lényegi döntéseket hozunk, egy teremben ülünk a szakmai és a betegszervezetek képviselőivel. A korábbikkal ellentétben – amikor mindent parancsszóra kellett végrehajtani – mi egyeztetéseket követően hozzunk meg döntéseinket, és a munkafolyamatba is bevonjuk a szakmát. Ezeken kívül azonban még számos tabuja van az egészségügynek, amiket nagyon gyorsan le kell dönteni annak érdekében, hogy egy élhetőbb szervezetet lássunk magunk előtt.

Akkor beszéljünk még ezekről a tabukról.

Sokan mindig a pénzt emelik a középpontba. Én egyetértek azzal, hogy az egészségügyben több pénzre van szükség, ám a jelenlegi forrásokból is többet ki lehetne hozni sokkal jobban. Talán a legfontosabb ilyen tabukérdés, hogy hogyan érzik magukat az adott szervezetben dolgozók, akik aktív életük túlnyomó többségét abban eltöltik. Az a szervezeti élmény, ami nap mint nap éri a szereplőket, az nem csak a pénzhiány miatt lehet rossz, hanem a hierarchia különböző jelenségei, a sokszor egymás ellen irányuló túlélési taktikák, érdekérvényesítési versenyek is teremthetnek élhetetlen szervezeti környezetet.

A pénzkérdés valóban csak az egyik aspektusa a személyes jóllétnek, de mégis csak előtérbe kerül nem csak a rezidensek – bár sokszor csak róluk esik szó –, hanem a szakdolgozók esetében is. Egy ötven év körüli hölgy mondta: két munkahelye van, heti háromszor éjjeli ügyeletet vállal, így jön össze 160 ezer forint. Az önök által elindított bérrendezés – ami miatt sokan fintorognak, noha az elmúlt évtized legerősebb törekvése a bérek rendezése felé –, hol tart és mire lesz elég? Papp Magor rezidenselnök is bizalomerősítésnek értékelte a lépéseket. Nagy a csend. Béke van?

Az első nagy lépésen, a bérek és a háziorvosi finanszírozás első emelésén túl vagyunk. Számos olyan beavatkozás is történt már a rendszerben, ami kijelölte a jövőbeli továbblépések irányát. Ha egy rezidensi ösztöndíjról beszélünk, az csak egy aspektus. De hogy a későbbiekben legyenek célzott ösztöndíj-rendszerek a hiányszakma területein, az egyértelműen működőképes elgondolás. Már az eddigiekből is látszik, hogy tavaly száz orvossal kevesebb kért vendégmunkához diplomaigazolást. Azok között, akik ezt meglépték, kisebb arányban voltak olyanok, akik csak orvosi diplomával rendelkeztek és nem volt szakvizsgájuk. Tehát a fiatal orvosokra ez hatással van. Meg kell találnunk az életpályának azokat az elemeit, amiket »fel kell húznunk« a következő időszakban.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bonta
2013. március 18. 06:24
Bezárják a Madarász utcai Gyermekkórház sebészeti osztályát is...
kukagyerek
2013. március 17. 15:08
" Szócska Miklós." Ő, kinek a szócska-vivője?
opht
2013. március 17. 12:36
"Még egy igen aljas cselekedet a kórházi orvosok részéről: mesterségesen komplikálják a gyógyítást, hogy minél tovább tartson és többet kapjanak a gyógyításért. " Te beteg vagy.
KannibálTatárÚr
2013. március 17. 12:14
"Én egyetértek azzal, hogy az egészségügyben több pénzre van szükség" ... Az egésségügyben arra van szükség, hogy többet dolgozzanak (nem hogy több ideig legyenek a munkahelyen). Bár nem Magyarországon, de kórházban voltam. Kb. 30 betegre kb. 20 orvos jutott. Azt viszont meg sem tudtam, hogy melyik orvosnak kellene rólam gondoskodnia. Reggel, este a szolgálatban levők közösen jöttek be, de nem tudtam, melyik az "én" orvosom. Az áplónők reggel nagy hanggal kizavartak bennünket az ágyból, kinyitották ránk az ablakot (kint fagyott), kicserélték az ágyruhát. Ekkor még többen voltak. 8 óra körül viszont nagyobb részük eltünt. Elmentek magánügyeiket intézni. A községben, ahonnan származom, gyerekkoromban egy azaz 1 orvos volt, akihez még a két szomszéd falu és a tanyák lakosai is jártak. Ma az egyik falunak külön orvosa van, nálunk két orvos, egy gyermekorvos és három specialista van. A lekosság száma közben lecsökkent a 70%-ára. Tehát ma hét orvos végzi a volt egy orvos munkájának 70%-át: egy orvos pont az egy tizedét végzi az 50 évvel ezelőttinek, persze többszörös fizetésért Még egy igen aljas cselekedet a kórházi orvosok részéről: mesterségesen komplikálják a gyógyítást, hogy minél tovább tartson és többet kapjanak a gyógyításért. Az egészségügyben egészségügyi rendőrséget kellene bevezetni, akik ellenőriznék tevékenységüket. A tördékére csökkennének a kiadások.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!