Csúzlival Sólyomra

2013. február 18. 10:18

Szívesen írnám, hogy Fricz (és Lázár) ezen gondolatmenete csúsztatásokon alapszik. De ez elég pontatlan megfogalmazás volna.

2013. február 18. 10:18
Molnár Tamás
hvg.hu

Először is Sólyom László nem Orbán Viktor személyét támadta berni előadásában (bár miért ne tehette volna), hanem azt a jelenséget, hogy amint egy aktuálpolitikai törekvés szembe kerül az alkotmányosság kritériumaival, a kormány egyszerű jogtechnikai megoldással – a vitatott részt beleíratja az Alaptörvénybe – rendre kikapcsolja az alkotmányos kontrollt. Ez azonban a kritikának nem az értékelés részéhez tartozik, szimpla ténymegállapítás. A kormány támogatói legfeljebb vélekedhetnek úgy, hogy Orbán Viktor céljai fontosabbak, mint az alkotmány, de ez akkor sem változtat azon a szikár tényen, hogy a napi politikai akarattal szemben az alkotmányos kultúra háttérbe szorul, hanyatlik. És ez nem csak Sólyomnak nem tetszik, de a túlzott baloldali szimpátiával nem vádolható hazai jogászság egy jelentős részének sem.

Ami Sólyom Kádár-rendszerről alkotott véleményét, és abban betöltött szerepét illeti, arról legyen elég itt annyi, hogy ő maga a rendszerváltás előtt rengeteg időt és energiát szentelt olyan ellenzéki szervezetek jogi segítésének, képviseletének, mely szervezetek nem hirdették ugyan fennhangon, hogy »Civilek« volnának, viszont valós társadalmi érdeket képviseletek a Kádár rendszerrel szemben (környezetvédelem, alapjogok, stb.) nem pedig május elsejei felvonulásokat szerveztek. Ez nem kevés kockázattal és kellemetlenséggel járt akkoriban, mialatt a FIDESZ mostani prominenseinek jelentős része, MSZMP pártkönyvét lobogtatva »bomlasztotta belülről a rendszert.« Sportdiplomataként, például, nem beszélve Fricz Tamásról, aki a vészterhes idők egy részét az Ifjúkommunista lap szerkesztőségében vészelte át.

Ami pedig a Zétényi-Takács féle igazságtételi törvényt illeti, ez Sólyom személyes vallomása szerint is pályájának egyik legsúlyosabb erkölcsi dilemmája volt. Itt brutális nyíltsággal szembesült ugyanis a jogászok legrosszabb rémálmával: az igazságosság és a jogbiztonság követelménye kibékíthetetlen ellentétbe került egymással. A törvényhozás úgy döntött 1991-ben, hogy erkölcsi parancsnak engedelmeskedve, félreteszi az európai jogállamiság alapkövét, és visszaható hatállyal büntetni rendelik a törvény szerint már elévült kommunista kegyetlenkedéseket. A hangsúly a törvénytervezet megalkotói szerint sem a fizikai büntetésen lett volna, hanem a nyilvános bűnvádi eljárások erkölcsi erején. Az AB-nek tehát arról kellett döntenie, hogy az alkotmányosság gondolatával összeegyeztethető-e, ha az egyik legfontosabb jogelvet – a visszaható hatályú jogalkotás tilalmát – felfüggesztik az igazság érvényesüléséért?

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
röviden
2013. február 18. 13:15
Tetszettünk volna forradalmat csinálni, és akkor szegény-szegény Sólyom nem került volna ilyen kegyetlen helyzetbe.
tevevanegypupu
2013. február 18. 12:05
Hat pechje van Solyomnak..nem valasztottak meg masodszor koztarsasagi elnoknek es jelenleg a fidesz nem vedi meg..mitol is kellene megvedeni ot?A Kadar rendszerben is nagyon jo helyen volt - az mszmp fotitkaranak szomszedjakent - es most is nagyon jo helyen van.Csak eppen a konkret hatalom hianyzik a kezebol..pedig de szep is volt, mikor harman alkotmanyozhatott Antallal es Tolgyessyvel..Es annak a nagyszeru alkotmanynak a neveben mi mindent meg lehetett tenni. Sajnos ez most mar lehetetlen. Beszedet tartani kulfoldon viszont szabad..es mondhat amit akar, csak azon felesleges csodalkozni, ha esetleg aztan itthon cafoljak vagy ne adja az eg csuzlival lovoldozzenek ra. Az is fajdalmas egyebirant, ha egy kis kavics jo helyen eltalalja az embert.
brabant89
2013. február 18. 11:53
"Dr. Sólyom László konzervatív államférfi az elmúlt héten hazug hecckampány céltáblája lett. Hiába vártam azonban, hogy az erkölcsi szilárdságára mindig oly büszke, a volt elnököt nem is olyan rég még pajzsra emelő, konzervatív oldalról szólásra emelkedjen valaki. Szomorú és nyomasztó ez a diszkrét kuss."
brabant89
2013. február 18. 11:51
"Nem akarnék azonban méltatlan lenni Fricz Tamással szemben sem. Nagy igazsága van abban, hogy nyomasztó kontinuitás mutatkozik a Kádár-rezsim, és korunk politikai kultúrája között. Ez leginkább az olyan vélt vagy valós hatalmi igényekre születő, elferdített tényeken, és teljes koholmányokon alapuló lejárató cikkekben mutatkozik meg, mint Fricz úr elemzett bejegyzése."
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!