Irigyeljük-e Japánt?

2012. december 09. 10:50

Nem kevesen szeretnének úgy stagnálni, ahogy ők... És még a politikusaikat is sokan elfogadnák.

2012. december 09. 10:50
Salát Gergely
Heti Válasz

A népszerűtlen miniszterelnök és a kormánypárt többi vezetője körbejárják az országot, hogy személyes találkozókon kérjenek bocsánatot a lakosságtól, amiért nem teljesítették választási ígéreteik egy részét. Emellett fogadkoznak, hogy legközelebb olyan programmal állnak elő, amelyet kormányra kerülve végre is tudnak hajtani. »Gőgösek voltunk, amikor azt hittük, hogy kormányra kerülve mindent meg tudunk csinálni, és éretlenek, amikor nem fogtuk fel a kormányzás nehézségét« - áll a brosúrában, melyet a fórumokon osztogatnak. Azok után, hogy a kormányfő jóval mandátumának lejárta előtt kiírta az előre hozott választást, melyet egész biztosan el fog veszteni.

Mindez persze jó messze történik - Japánban. Ahol a kormány önkéntes távozása is azt mutatja, hogy az ország súlyos gondokkal küzd. (...)

De ne temessük Japánt. Az ország még mindig a világ harmadik legnagyobb gazdasága, az életszínvonal az egyik legmagasabb, és sok területen egyszerűen nincs hova fejlődni. Jellemző japán probléma, hogy a gazdaságot azért nem lehet nagy infrastrukturális beruházásokkal felpörgetni, mert gyakorlatilag minden felépült, amire szükség van. A folyamatos fejlődés korszaka véget ért, de ha megnézünk egy japán hibrid autót vagy gyorsvasutat, akkor láthatjuk, hogy Japán a jövőben is megkerülhetetlen lesz. Nem kevesen szeretnének úgy stagnálni, ahogy ők... És még a politikusaikat is sokan elfogadnák.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2012. december 09. 17:45
Talán foglalkozhatnának az államadósságuk csökkentésével, ha már ennyire nem tudják mit csináljanak.
Cassi
2012. december 09. 17:31
Kedves Gergely, azért ne értékeld túl az ilyesfajta bocsánatkérést, ez a japán protokoll része, gyakorlatilag kötelező, de éppen ezért önmagában keveset jelent. Japán-fanként mondom, hogy a japán politikai elit nem kellene, nem mintha a magyar jobb lenne, a mi elitünk tényleg nagyon szar és cigányosan korrupt. De a mostani japán politika is maximálisan érdemtelen bármiféle tiszteletre. Az LDP 2007-es bukása óta instabil kormányok és kicsinyes személyes alkudozások jellemzik, komoly eredmény nélkül - senki nem tud mit kezdeni az 1990-es évek elején megtorpanó stagflációs gazdasággal. Persze, a japán gazdaság sok szempontból továbbra is nagyon erős, de elég egy ilyen grafikonra ránézni: http://www.economist.com/blogs/graphicdetail/2012/04/daily-chart-16 A japán gazdaság a magas szinten stabilizálódott fogyasztás ellenére látványosan kezd lemaradni a környező országokhoz képest, és ezt a folyamatot szinte lehetetlen megfordítani. 5 éven belül a dél-koreai életszínvonal le fogja hagyni a japánt, ami nonszensz, mert a 90-es évek elején még a japán 40%-át sem érte el.
Wazze
2012. december 09. 15:54
Bizony fantasztikus ország, rendkívül egyenes, gerinces emberek! (Bizonyos dolgokban szörszálhasogatók, de ilyen elönyök mellett!... :) 2x voltam kint, de csak a legmélyebb tisztelettel tudok róluk beszélni! Szorgalmas, okos nép, rendkívül fejlett ország, nacionalizmusuk példamutató! Azon kívül, hogy kicsit drága minden (pl. egy sör 3- 5eur, csak hogy a legfájóbbat említsem ;) ), nem is tudnék más negatívumot felhozni!
gutman
2012. december 09. 12:09
ilyenkor szokták az európai kultúr államok lerohanni a szomszédot:)))))))
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!