Egyetem nélkül Orbán sehol sem lenne

2012. december 06. 20:15

Szerencsés voltam. Orbán Viktor is szerencsés volt. Mindketten tandíjmentesen járhattunk egyetemre, mindketten jogásznak tanulva.

2012. december 06. 20:15
Dorosz Dávid
Dorosz Dávid blogja

„Mégis most olyat lépnek, aminek következtében az akkori önmaguk nem nagyon tudna tükörbe nézni. Az akkori Orbán Viktor jó nagy sallert osztana ki ezért a mainak. Sőt a legtöbb Fidesz alapító már egy kormány elleni tüntetést szervezne, petíciót terjesztene, tiltakozna. Tennék ezt, hiszen sokuk diplomája több millió forintba került volna a mai rendszerben. Nem tudom elképzelni, hogy Orbán Viktor vagy Pintér Sándor 2,5 milliót fizetne az oktatásukért. Nem, ezt inkább másokra hagyják…

A kormány tegnapi döntésével lényegében bevezetik a fizetős felsőoktatást Magyarországon. Ezzel több tízezer 17-18 éves fiataltól veszik el a tanulás, a felemelkedés lehetőségét: egy egész generációra vágja rá az ajtót a Fidesz.

Mert mit jelent valójában az egyetemi tanulás lehetősége?

Azt, hogy nagyobb eséllyel találsz munkát. Azt, hogy ennek köszönhetően egyszer lehet még saját lakásod, ahol felnevelheted a gyerekeidet. Azt, hogy nem kell elmenned Dublinba mosogatni. Azt, hogy többre viheted, mint a szüleid. Azt, hogy elérheted az álmaid. Azt, hogy lehet igazságosabb a magyar társadalom. Azt, hogy van esélyed.

Ezt akarja most elvenni Orbán Viktor…”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 89 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Terminátor
2012. december 07. 10:22
Sok barom fideszes !!! Lerí rólatok az agyatlanság , a gyűlölet aki viktorkátokról rosszat mer írni .... Ez Magyarország 2012 !!!
mabarta
2012. december 07. 10:00
Ritka nagy tegnapelöttiség ez a cikk, persze egy (ingyen) diplomával nehéz megérteni azt a paradoxont, hogy az "ingyenes" egyetem kizárólag a jólétben élöket szubvencionálja, azaz azokat a szülöket, akik a tanittatás költségeit könnyen ki tudnák fizetni. Semmi ok rá, hogy öket szubvencionálni kellene. Arra sincs ok, hogy buta és tohonya egyedek üljenek az állam által szubvencionált felsöfokú képzésben csak azért, mert a szüleiknek elegendö anyagi lehetösége, vagy megfelelö összeköttetéseik vannak. Nem beszélve arról, hogy Magyarország egyetemei tele vannak leendö fönökökkel, akik dolgoztatni és nem dolgozni akarnak. (Tanulj fiam különben dolgoznod kell, nem ismerös?) Egy egyetemi képzettség fabatkát sem ér, ha nincs rá igény az adót termelö szférában. Az adót fogyasztó szférák (pl. közigazgatás) Magyaroszágon teljesen túlburjánzottak. Politológusokkal, szociologusokkal Dunát lehet rekeszteni, miközben senki nem ver be egy szöget. Nem az egyetemeket kell lesüllyeszteni a szakmunkásképzés szintjére, azzal, hoggy mindenki egyetemre jár, hanem éppen ellenkezöleg: a szakmunkásképzést kell fölemelni egyetemi (föiskolai) szintre. Nem elméleti, hanem magasan képzett innovációra képes gyakorlati szakemberekre van szüksége egy müködö országnak.
kamasuka
2012. december 07. 09:53
Most is lesznek akik tandíjmentesen járhatnak. Alibi egyetemezés évekig, elkezdett-félbehagyott szakok, bulizás, ameddig ki nem alakul, hogy mit is szeretne a hogyishívják, mindezt azért, hogy kapcsolatokat építsen az ember, amit később ha állást keres kamatoztathassan? Mindezt állami pénzen? Azért kicsit luxus.
6qwasyx
2012. december 07. 09:48
1) A fiatalok és az intézmények számára már a közeljövőt is kiszámíthatatlanná teszik. 2) Az elsősorban fiskális szempontoknak alárendelt elképzelések a korábban közösen elfogadott alapelvekkel is ellentétesek. Nem szolgálják a felsőoktatás minőségi javítását, a munkaerőpiac által preferált szakterületek támogatását. 3) A családok anyagi teherbíró képességét figyelmen kívül hagyják, ezért szociális igazságtalansághoz és társadalmi szegregációhoz vezetnek. Az idei tapasztalatok szerint az adósságteherrel fenyegető Diákhitel 2 nem tölti be a felsőoktatásban neki szánt szerepet. 4) A továbbtanulni vágyó fiataljaink közül éppen a legtehetségesebbeket késztetik az ország elhagyására. 5) A felsőoktatásból történő forráskivonás a nemzetközi trendekkel ellentétes, nem felel meg a fejlett országok gyakorlatának és a magyar felsőoktatás leszakadásához vezet. 6) A felsőfokú tanulmányok folytatására alkalmas fiatalok tömegei számára válik elérhetetlenné a diploma megszerzése, ez nagymértékben veszélyezteti az értelmiség újratermelődését.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!