Gyermekként sosem éreztem, hogy hiányzik valami az életemből

2012. október 21. 15:37

A hatvanas években Izraelben nagyon rossz volt a helyzet, mégis, sosem éreztem azt, hogy hiányzik valami az életemből. Interjú.

2012. október 21. 15:37
Ilan Mor
Családháló

„A holokauszt során nagyon sok zsidó kisgyermek került keresztény családokhoz. Ezek a gyerekek a befogadó családok értékrendje, identitása mentén nőttek fel. Vajon felnőve érezhettek valamiféle ürességet, hogy valami hiányzik?

Nem hiszem, mivel nagyon fiatalok voltak. Az emberi lélek nagyon rugalmas, könnyen alkalmazkodik az új körülményekhez. Ha katolikusként nevelik fel, nem számít, hogy zsidónak született, a valóság számít, amiben él. Nem irigylem azokat a gyerekeket, akik zsidónak születtek, de katolikusként nőttek fel, mivel amikor megtudták, hogy ők valójában zsidók, és nem keresztények, az hatalmas törést, disszonanciát okozott a lelkükben, traumaként élték meg.

Ismer ilyen embert?

Igen, de az ő élete éppen pozitív példa. Izraelben él egy férfi, akit megmentettek a soah során. Egy kolostorban nevelkedett 14 éves koráig, akkor tudta meg, hogy zsidó. Ezután Izraelbe jött, belépett a hadseregbe, felnőtt korában pedig miniszter lett. Ő kivételes példa, mivel ahelyett, hogy belemerült volna az önsajnálatba, kezébe vette az élete irányítását és mindent elért, amit akart.

Ma több család kerül válságba, mint valaha. Ön szerint mi az, ami segíthetne?

Nincs recept a jó házasságra, minden kapcsolatban vannak hullámvölgyek. A kérdés, hogy egy nő és egy férfi képes-e együtt maradni a nehézségek ellenére. Olyan ez, mint az országok közötti viszony: ha vannak érdemi tárgyalások, ha van nyitottság, ha mindkét félben megvan az akarat, hogy egy helyzetet minél
békésebben oldjanak meg, akkor kompromiszumot fognak keresni. Minden családban vannak félreértések és eltérő vélemények, és ha meg akarják oldani a helyzetet, kompromisszumra kell törekedniük úgy, hogy mindkét fél enged valamennyit. Természetesen ez akkor működik, ha közben a család alapvető értékei még érvényesek. Mérlegelni kell, hogy megéri-e egy átmeneti rossz állapotért, helyzetért feladni a legfontosabb dolgot, a családot?

Ha visszagondol a gyerekkorára, mi az az első dolog, ami beugrik, amikor nagyon erősen érezte, mennyire jó egy családhoz tartozni?

A hatvanas években Izraelben nagyon rossz volt a helyzet, mégis, sosem éreztem azt, hogy hiányzik valami az életemből. Mindig volt étel az asztalon és mindig minden lehetőséget megkaptam ahhoz, hogy kiteljesedhessek, hogy megtaláljam az utamat, miközben sok kortársamnak erre nem volt módja. Abban az időben nagyon éreztem, milyen jó, hogy ebben a családban élhetek.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 82 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kálmi
2012. október 23. 08:41
Amit ez az ember vall és értékel a családdal kapcsolatban, az nagyon rendjén való. Csak azt nem értem, hogy akkor miért igyekeznek minden lehetséges eszközzel kiüresíteni éppen a család szentségét a világban?A másság favorizálása, a család szerepének negligálása, a szinglik példaképként való előretolása, mind a család ellenében hat. A zsidóknak nagy befolyásuk van a világra, pénzben, médiumokban, a kultúrában, tehát a liberalizmus köpenyébe bújtatott szabadosság propagálásaa helyett a család, ill. a konzervatív értékek támogatgása lenne a fgeladat. Vajon miért ez a farizeusság?
Liquid
2012. október 22. 09:28
Ahhoz mit szóltok, hogy a múltkor azt mondta az izraeli parlament feloszlatásáról, hogy ez maga a demokrácia működés közben? Nem hazugság ez egy kicsit? Mi lenne, ha a Zorbán írna ki új választásokat, hogy 2016-ig maradhasson?
foxi
2012. október 21. 21:14
Ez, idézem ..."nem számít, hogy zsidónak született"... szerintem egy kemény fajelmélet. Nem született zsidónak ! Zsidó lesz a vallási szertartások után. A brisz milo és a bar-micvó feltétele agy kisfiú zsidóvá válásához. Legalábbis a mi kultúrkörünkön belül. Véleményem szerint babák lányként, fiúként és néha fataróként születnek. Maradjunk a cikkben említett és feltételezett földrajzi területen. Vagy az a kisgyermek, aki soha ! nem tudja meg , hogy természetes szülei más vallásúak az valamikor a génei után betér ? Ha ez így lenne ( ? ) akkor ugye nemzeteknek megvannak a sajátos tulajdonságai. Nem én mondtam, hanem Ilan úr. Ja igen, még valami : az ugye forítva nem fordulhat elö és nem lenne olyan " drámai " következménye. Ugye olyan nincs , hogy egy népnek vannak genetikai tulajdonságai ( okos ? szorgalmas? ) a másiknak meg nem szabad legyen ( szemtelen?, tolvaj?), ( moslékzabáló? , lusta? ) Most ugye az is következne, hogy ezek az örökölt tulajdonságok megváltoztathatatlanok ! ********* Eszembe jut egy régi vicc: Az ovodában a német, a magyar , a zsidó és a cigány kisfiú büntetésből be lesz zárva. Ovónéni hazamegy, de valami miatt elfelejti a gyerekeket. Délután a német kisfiú, Hansi, talál egy konzerves dobozt. Elkezdi ütögetni, kalapálni ameddig egy kis autó nem lesz belölle. Játszik vele boldogan. A másik 3 kisfiú nézi. Odamegy hozzá a zsidó kisfiú, Mojshe, és azt mondja: add el nekem a kisautót, kapsz érte 10 $-t. Nein, nem adom el, válaszolja Hansi. Erre odamegy a magyar Feri és szétterpeszti a lábát: ideadod azt a kisautót , vagy szétverem a pofádat! Nem ,nein szorítja magához Hansi a játékot. Feláll Gazsika is, a kis cigánygyerek: hagyjátok békében: este miután elaludt -ellopjuk tölle. ++++++++ Ja , ha a génekben van !
antioxi
2012. október 21. 19:45
"A hatvanas években Izraelben nagyon rossz volt a helyzet, mégis, sosem éreztem azt, hogy hiányzik valami az életemből" Na ja, mert egységes nemzet voltatok, mert nem volt aki megosszon benneteket mint a zsidók a magyarokat, mert Izraelben nem voltak szovjet/orosz megszállók és mert az USA dollár-milliárdok szépen csordogáltak és a mai napig csordogálnak. Igy könnyű volt, éltél volna Mo-n-:)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!