Miért nincs hitel?

2012. szeptember 19. 17:50

Teljesen elutasító magatartást nem szabadna tanúsítani a hitelezéssel szemben, hiszen jó kondíciók mellett a hitel a gazdaság motorja, a fejlődés elősegítője lehet.

2012. szeptember 19. 17:50
Golovics József
Leviathán

„Hazánkban alapvető probléma, hogy mind a keresleti, mind a kínálati oldal távolságtartó a hitelszerződésekkel szemben. Persze, könnyen rá lehetne fogni itt is mindent a bankokra, mondván, hogy galád módon csak irdatlan magas kamatok mellett adnak hitelt, ám ez elhamarkodott vádaskodás lenne. Igen, a bankok saját profitjukat maximalizálni kívánó szervezetek, akik inkább alacsonyabb - ám még így is magas - biztos befektetéseket eszközölnek ahelyett, hogy a bizonytalanra helyeznék ki a lakosság körébe a pénzüket. Ez azonban nem jelenti azt, hogy valamilyen gonosz bűnszervezeteknek kellene képzelni őket. Egész egyszerűen azért, mert mindannyian így cselekednénk. Csakúgy, mint a többi gazdálkodó egység, a bankok is a gazdaság szabály- és intézményrendszerének keretei között működnek, s itt próbálják megvalósítani a számukra elérhető kimenetek közül a legjobbat. Ha azt szeretnénk, hogy másfajta magatartást tanúsítsanak, azt kényszerítéssel aligha tudjuk elérni: az erre való ösztönzés elsődlegesen a szereplők viselkedésére ható keretek megváltoztatása révén lehetséges.

Másodsorban pedig arról sem feledkezhetünk meg, hogy a lakosság sem szívesen adja a fejét a hitelfelvételre. Részükről – megítélésem szerint – ez a svájci frank alapú hiteleknek köszönhető. A devizahitelek egész egyszerűen rossz tapasztalatokat hagytak a lakosság emlékezetében, akik így mindennemű kölcsönt valami elemi rossznak könyvelnek el. »Én sosem vennék fel hitelt, nézd csak meg az XY-ékat, azok is felvették, most meg nem tudják fizetni« – biztosan mindannyian hallottunk már ilyen mondatokat. Részben persze igazuk van: a frankhitelek valóban számtalan családot küldtek a padlóra, s ha másra nem, arra jók voltak, hogy óvatosságra intsék a társadalmat. Teljesen elutasító magatartást azonban nem szabadna tanúsítani a hitelezéssel szemben, hiszen jó kondíciók mellett a hitel a gazdaság motorja, a fejlődés elősegítője lehet.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Ciki
2012. szeptember 20. 06:45
"Teljesen elutasító magatartást azonban nem szabadna tanúsítani a hitelezéssel szemben, hiszen jó kondíciók mellett a hitel a gazdaság motorja, a fejlődés elősegítője lehet." Elég idióta cikk! A nyáron a klímaberendezéseket nézegettem, a kereskedő honlapján, az áru mellet nagybetűs hitelkínálat. Kíváncsiságból rákattintottam, egy 350 000 Ft-os klíma hitelkonstrukciója! 100 000 Ft önrész, 250 000 Ft 10hitel, egy évre (!) 100 000 Ft kamat!!! (40%!!!) Nem külföldi bank, OTP!!! NOOORMÁÁÁLIIIS!!! Kedves cikkíró! Elmész a büdös francba!!!
orbán(c)
2012. szeptember 20. 06:41
Azért nincs hitel mert ez a dilettáns banda szétszopatta a bankokat.Nem védem őket de én se adnék egy petákot se mondjuk a lófejű Kósának.
Zénón
2012. szeptember 19. 21:11
Sajnos, a cikkíró képtelen különbséget tenni a KULLANCS és a MOTOR között. Gondolom, az téveszti meg, hogy mindkettőnél van SZÍVÁS ... ;)
bmucsai
2012. szeptember 19. 19:55
Miért nincs hitel? - Mert a bankok külföldi tulajdonban vannak és nincs ráhatásunk a működésükre. - Mert gazdasági válság van, szűkülnek a piaci lehetőségek, ilyenkor nem szokás termelő beruházást bővíteni. - Mert a termelő beruházások nagy része 3 -5% hasznot képes realizálni. Az MNB-nél minden kockázat nélkül 6-7%-on pihentethető a pénz. - Mert az anyabankokat a válság miatt épp most kell feltőkésíteni, ezért kiviszik a leánybankok tőkéjét az anyabankba. - Mert, ha hitel nélkül, eladósodva tönkre megy a magyar gazdaság olcsón felvásárolható. - Mert még nem büntettek meg egyetlen bankot se a devizahiteles gazemberség miatt. - Mert Sztálin elvtárs azt mondta " Magyarország csak vagonok kérdése" A cikk író egy szánalmas barom!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!