Diákhitel helyett diáktakarékot!

2012. augusztus 29. 16:00

Folyamatosan fenn kell tartani az ingyenes felsőoktatás illúzióját. Ez egy olyan társadalmi szintű hazugság, amely nem engedi, hogy egy kormány nyíltan belevágjon a tandíj bevezetésébe.

2012. augusztus 29. 16:00
Jankovics Soma
Komment.hu

„A diákhitel 2 valóban olcsó kölcsön. Egy hároméves közgazdászképzés 1 millió 50 ezer forint, ezt 2 százalékos hitellel előbb-utóbb tényleg vissza lehet fizetni, főleg, ha valaki nem az egész díjat fedezi hitellel. A probléma nem ez. Hanem az, hogy ha felmerül egy nehézség, akkor miért rögtön a hitel a megoldás? Nincs pénz ma a felsőoktatásra? Szerezzünk pénzt a jövőnkből! A sok száz, ezer, ki tudja, hány diák, aki a tudását hitel felvételével szerzi meg, nem csinál mást, mint szegényebbé teszi magát a jövőben. Ez a gondolkodás a teljes társadalmat átszövi a 0 százalékos THM-re vett plazmatévétől az uzsorás zsebbmaffia csapdáján át egészen az államadósságig. Az éves termelésünk közel 80 százaléka van a zaciban. Akkor mégis hogyan valósulna meg Orbán Viktor vágya, hogy minden diák maga állja a taníttatását? Tandíjjal! De ki mondta, hogy csak hitellel oldható meg a tandíj bevezetése, úgy, hogy a tehetősek ne váljanak zárt nemesi renddé?

A döbbenetes az, hogy fel sem merül a hitel ellentétpárja, a megtakarítás. Pedig ez az a módszer, amellyel a diákok képessé tehetők a tandíj fizetésére úgy, hogy nem kezdik felnőtt életüket milliós hitellel, az egyetemek, főiskolák forráshoz jutnak, és egy szolidaritási elem beépítésével a szegény, de tehetséges réteg sem esik el a tanulás lehetőségétől.

A lakástakarék mintájára az állam vállalhatná, hogy aki megtakarít, annak a havi betét 30 százalékáig kiegészítést ad a számlájára egy meghatározott összegig. Akár a babakötvény infrastruktúráját használva, azt tovább fejlesztve a gyerek születésétől indulna a pénzgyűjtés, és az állami támogatás járhatna 18 éves korig. A pénz felhasználása viszont időhatár nélkül maradna - ezzel ösztönözve az élethosszig tartó tanulást, és megakadályozva azt, hogy bent ragadjon pénz a számlán. A megtakarított összeget felhasználni 18 éves kortól a tandíj fizetésére, az állam által meghatározott körben egyéb felnőttképzésre, szakképzésre, sőt akár nyelvi képzésekre is lehetne használni.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 2 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bdi
2012. augusztus 29. 23:56
Sokba lesz nekünk ez a spórolás a felsőoktatáson. Egy ismerősünk gyereke, aki mindig kitűnő volt, kilencven-sokszázalékos érettségiket csinált, a közgázra csak költségtérítésesre jutott be. Ezen kissé megsértődött és már költözik is Skandináviába. Az ő képességeivel pillanatok alatt talált ingyen egyetemet, és ösztöndíjat a megélhetéshez. Kétlem, hogy a jövőben még hasznára lenne az országnak. Esetleg megpróbálhatja a kormány visszaperelni az általános és középiskolai képzése árát, de annál többet biztos nem fognak látni tőle.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!