Nagyon kiakadt Ukrajna a FIFA-ra, bocsánatkérést követel
A Nemzetközi Labdarúgó szövetség olyan térképet használt, amelyen a Krím Oroszországhoz tartozik.
Az ókori görög olimpiákat csak akkor lehetett meghirdetni, ha béke volt a résztvevők között.
Minden ellenkező híresztelés ellenére el kell oszlatni egy félreértést: nem lesz Olimpia Londonban. Ami lesz, azt képtelenség Olimpiának nevezni, nemcsak az eredeti görög olimpiák értelmében, hanem a modern kori értelemben is. Hogy miért? Egyszerűen azért, ami miatt már 1944-ben is úgy döntött a Nemzetközi Olimpiai Bizottság, hogy nem lehet megtartani Londonban a tervezett olimpiát, mivel ennek kezdettől kizáró oka volt a háború. Az újkori játékok története során három alkalom volt, amikor a soron következő nyári olimpia elmaradt, mindhárom esetben a háborús helyzet miatt döntött úgy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság, hogy nem rendezi meg az éppen aktuálissá váló játékokat (1916 Berlin, 1940 Helsinki, 1944 London).
Az ókori görög olimpiákat csak akkor lehetett meghirdetni, ha béke volt a résztvevők között, háború esetén pedig fegyverszünetet kellett hirdetni a játékok idejére. Ez volt a híres ekekheiría, mely kezdettől szent és sérthetetlen feltétele volt az olimpiák rendezésének és – mint az idézett példák mutatják - a modern olimpiák is átvették ezt az alapelvet. Nem tudunk róla, hogy az Afganisztánban és Irakban jelenleg is hadviselő félként szereplő Nagy Britannia akár csak komolyabban foglalkozott volna azzal a lehetőséggel, hogy legalább fegyverszünetet hirdessenek az olimpia idejére. Sőt, számos híradás tanúsítja, hogy Londonban is valóságos hadiállapotra készülnek a „játékok” idejére.
Angliában a második világháború óta nem volt ekkora katonai mozgósítás: ötvenezren őrzik majd a rendet robotrepülőgépek, rakéták, repülőtéri szkennerek és nagyfeszültségű drótkerítések segítségével. A Guardian brit napilap szerint a mobilizált létszám több mint ötöde a brit haderő katonái közül kerül ki, vagyis a játékok ideje alatt az Egyesült Királyság több katonája szolgál majd Londonban, mint jelenleg Afganisztánban. A brit hadsereg is feltehetőleg jó reklámnak tekinti a londoni kamulimpiát, hogy fenntartsák a brit birodalom ütőképességének látszatát, miközben a szomorú realitás az, hogy forráshiány miatt a brit hadsereg leépülése úgyszólván példátlan az utóbbi években. Olyannyira, hogy ma már aligha lenne esélyük egy újabb falklandi háborúban akár Argentínával szemben… Maga a londoni erődemonstráció is kamu tehát.
Az a tény, hogy ennyire nyilvánvalóan semmibe veszik az olimpia eredeti eszmeiségét, önmagában is egyértelműen mutatja, hogy kizárólag üzleti vállalkozásnak, PR és marketing-eseménynek tekintik. Viszont akárhány sajtóhír hallgatja el ezt a tényt most a londoni játékok beharangozásaiban, akárhányan ünneplik majd a versenyeket és a győzteseket, attól még tény marad, hogy mindezt nem lehet legitim módon olimpiának nevezni. Azt még megérthetnénk, ha Coolimpiának hívnák, vagy Londimpiának, vagy teljes joggal bármi hasonlónak lehetne nevezni, csak olimpiának nem. Így viszont a londoni kamulimpiai játékok látványosan eljátsszák az olimpiák becsületét.
Elgondolkodtató, hogy nemcsak a szervező ország sportszervezetei nem vetették fel e cikk alapkérdéseit, hanem máshol sem volt téma a sajtóban, hogy ugyan milyen alapon nevezzük olimpiának a hadviselő felek részvételével, sőt: a világ több pontján háborúzó ország által rendezett kamulimpiát. Ennyire nem fontos már, hogy értelme is legyen annak, amit egyébként rendkívül hatékonyan szerveznek és népszerűsítenek és ne mondjon ellent eredeti céljának a nemzetek békés versengését jelentő olimpia?