„Orbán Viktor és Matolcsy György ismét nagyot mert álmodni. A miniszterelnök arról beszélt Brüsszelben, hogy a kormány jövőre növekedési programokat indít, ezek fedezetét szerinte tartalmazza a költségvetés tervezete. Sajnos fogalmam sincs, miről beszél Orbán, sehol sem találom, de független gazdasági elemzők se találják a növekedési programokat. Nemhogy többet, egyet se. A nemzetgazdasági miniszter pedig azt mondta költségvetési expozéjában, hogy 2 százalék feletti növekedést vár jövőre. Holott, a költségvetési tervezet 1,6 százalékkal számol és az elemzők ezt is túl optimistának tartják. A Magyar Nemzeti Bank szakértői például csupán ennek a felét prognosztizálják.
Félreértés ne essék: nagyon örülnénk a gyorsabb növekedésnek. Ám a kormány pontosan az ellenkezőjét teszi annak, amiről beszél. A valóság az, hogy a Fidesz megbénította a piaci hitelezést, elriasztotta a befektetőket, befagyasztotta a fogyasztást, elzárta a foglalkoztatás bővítésének útjait, egyszóval felszámolta a növekedés lehetőségeit. A 2013-as költségvetés ezen a helyzeten tovább fog rontani.
Az elmúlt napok fejleményei azt is megmutatták, hogy a kormánynak a kiszámíthatóság és a hitelesség bizonyítására tett próbálkozásai kudarcot vallanak. Amit a kormánypárt a 300 milliárd forintos élénkítő csomag kapcsán művelt, az hihetetlenül átlátszó és ostoba. Az a ravasznak gondolt trükk, hogy a jegybank és a kincstár fizessen tranzakciós adót, és majd ebből jön a plusz bevétel a költségvetésbe, két dolgot jelenthet valójában. Az egyik, hogy az állam az egyik zsebéből teszi át a pénzt a másikba, vagyis az egyenleg nem változik. Lehet, hogy erre a nemzetgazdasági tárcánál még nem jöttek rá, de már megszoktuk, hogy ilyen dolgokban hosszú a reakcióidejük. A másik lehetőség, hogy a Magyar Nemzeti Bank a nála elhelyezett pénzekből, a kincstár pedig például a közalkalmazottaknak átutalt fizetésekből vonja majd le az adót. Ez nem jelente mást, mint hogy az adót átterhelik az állampolgárokra, amit a kormány folyton (és hiába) tagad.
Ettől a buta trükközéstől nem lesz hiteles a költségvetési politika. A hitelességhez arra volna szükség, hogy világos menetrend szülessen Magyarország euróövezeti csatlakozásáról, amit aztán be is kellene tartani. A pénzpiaci hitelességtől önmagában olcsóbbá válhatna az adósságfinanszírozás, az így felszabaduló forrásokat pedig új munkahelyekre, oktatásra, egészségügyre fordíthatnánk.”