Drága barátaim, megint házhoz megyek a pofonért
Én nem akarok egy pukkancs, sértett, nárcisztikus, hazudozós, bosszúálló, populista elnököt.
Olyan stratégia mellett fogok érvelni, amellyel nem egyszerűen csak leváltható a Fidesz, hanem amellyel vissza lehet terelni a demokratikus jogállamot a ’89-ben lerakott sínekre. Interjú.
„– Közvélemény-kutatóként dolgozott egy évtizeden keresztül. Mivel magyarázza, hogy az ellenzék szerint megszorító politikát folytató Fidesz–KDNP még mindig vezet a népszerűségi listákon?
– Azt látom, hogy Fidesz támogatottsága arányaiban ugyanakkorát esett vissza két év alatt, mint a szocialistáké 2006 után. Igaz, hogy a jelenlegi kormányerő népszerűsége magasabb volt 2010-ben, mint a szocialistáké a 2006-os választásokon. De a gyengülésük aránya összehasonlítható és nagyon hasonló. Ebből a Fidesz számára még óriási választási bukta is lehet. Az különösen intő jel lehet a kormánypártoknak, hogy Orbán Viktor ragaszkodik Matolcsy Györgyhöz, akinek a gazdaságpolitikája a jobboldali közgazdászok túlnyomó része szerint is megbukott. Így most nem lehet megmondani, hogy az ellenzék csak összefogással nyerhet, vagy inkább azzal, hogy a nagyon különböző ellenzéki szavazókat vállaltan különböző politikát képviselő pártok próbálják megszólítani. Nem világos, hogy melyik stratégia az üdvözítőbb. Olyan stratégia mellett fogok érvelni, amellyel nem egyszerűen csak leváltható a Fidesz, hanem amellyel vissza lehet terelni a demokratikus jogállamot a ’89-ben lerakott sínekre. Amihez egyébként jobboldali partnerekre is szükség lenne, hiszen az alkotmány nem lehet egy párt vagy egy tábor ügye. Különben ott folytatnánk, ahol a Fidesz – remélhetőleg minél előbb – abbahagyja.
– És lehet, hogy ezt a Gyurcsány-párttal is összeállva lesznek kénytelenek megpróbálni, ha 2014 elejére úgy alakulnak a közvélemény-kutatások?
– A DK-val nem számolok.
– Ön a kormány egyik legnagyobb kritikusa az Országgyűlésben. Komolyan semmilyen előremutatót nem talál a kormánypártok elmúlt kétéves munkájában?
– Talán a kettős állampolgárság megadása volt az egyetlen helyes lépés. A Fideszen, sőt a tág értelemben vett jobboldalon belül vannak olyan közszereplők, véleményformálók, akik pontosan látják, hogy a kormányzat által kijelölt út gyakorlatilag nem vezet sehová. Az persze nem biztos, hogy ezt el is tudják mondani.”