Új receptet ír az IMF

2012. május 10. 07:26

A megszorítások politikájának kizárólagossága helyett egyre többen vélik úgy, hogy alternatív megoldásokra van szükség, ahol már nem a deficit aránya, hanem a növekedés serkentése állhat a középpontban.

2012. május 10. 07:26
Szabó Anna
MNO

„A megszorítások kizárólagosságán alapuló úgynevezett ortodox politika pártolóinak tábora ma már egyre kisebb. A kialakult bizalmatlanságban továbbra sem engedett fel a lefagyott banki hitelezés, és a pénzintézetek inkább a központi bankokban fialtatják pénzüket, mintsem a vállalatokhoz helyeznék ki hitelként. Euróban mérve ezermilliárdok hiányoznak a gazdaság vérkeringéséből. Lelassultak a beruházások, elakadt a munkahelyteremtés, a bizalmi indexek lefelé mutatnak. Az euróövezet jövőjével kapcsolatban ma szinte bármilyen forgatókönyv elképzelhető: az európai pénzügyi paktum átszövegezésétől a görög gazdasági és társadalmi káosz okozta feszültség terjedéséig, a W alakú válságtól az L alakú, vontatott kilábalásig.

A megszorítások politikájának kizárólagossága helyett egyre többen vélik úgy, hogy alternatív megoldásokra van szükség, ahol már nem a deficit aránya, hanem a növekedés serkentése állhat a középpontban. És ezt a receptet valóban minden országnak saját magának kell kitalálnia. Még az is lehet, hogy ez a felismerés megkönnyítheti Magyarország dolgát az IMF/EU-egyezkedés során. Mert a fordulópont nálunk több tekintetben is bekövetkezett: az állam és a lakosság adóssága már nem nő, hanem csökken, a deficit nálunk tavaly az uniós átlag fele volt, és a gazdaság idén jó eséllyel elkerüli a recessziót.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 35 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nyugalmazott tanár
2012. május 10. 15:39
Amíg lehetett csak Magyarorzágot szívatni, addig hej de nagyon következetesek voltak ezek a hiánycél kérdésében. Amikor a görögök már a kölcsönök visszafizetését is veszélyeztetik, akkor menten meghajonlak. Hahahaha
simonvitéz
2012. május 10. 11:06
Úgy érzem, itt a fórumon is túl sok szó esik a válság pénzügyi vetületeiről, a lehetséges megoldásokról. pedig a válság alapvetően ontológiai, a pénzügyi része csak egy súlyos tünet.ázsiában több mint egymilliárdan végzk el tizedéért, huszadáért azt a munkát amit itt a fejlett nyugaton esetleg már semmi pénzért nem hajlandóak.a globalizáció bizony a bérek globalizációjáról is szól, és természetesen nem az ázsiai munkavállalók bérét akarják a nyugati emberéhez hozzáigazítani. ad abszurdum még igazuk is van ebben, mivel a föld eltartóképessége azt már végképp nem fogja lehetővé tenni hogy egy átlag vidéki kínai mondjuk akárcsak egy magyar szinten vegetáljon.
Németh György
2012. május 10. 09:33
A mostani helyzetben a francia elnökválasztás eredménye, a spanyol válság, a görög választási eredmények mind Magyarország malmára hajtják a vizet, akár az EU döntéshozói, vagy akár az IMF tárgyalások kapcsán. A politikusok nehezen, de ébredeznek, és most már észrevették, hogy a megszorítás vezérelte gazdaságpolitika nem hoz gazdasági növekedést, növekedés nélkül pedig nehéz lesz csökkenteni az államadósságokat. Persze az IMF megállapodás nem elég! Ha Matolcsy György továbbra is kiszámíthatatlan adókörnyezetben tartja a gazdaságot, az eddigi szektorális átmeneti adókat megpróbálja állandó adókká alakítani, esetenként még jobban megadóztatva egyes szektorokat akkor a magyar gazdasági csoda még várat magára!
Grüezi
2012. május 10. 09:22
Igaza van, de azért azt is hozzá kell tenni, hogy a növekedéshez megfelelő, jól összerakott terv is kell. Ez nem a nemadóemelések és nemmegszorítások országát sajnos nem fenyegeti, max kivetnek pár új adót.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!