Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
A megszorítások politikájának kizárólagossága helyett egyre többen vélik úgy, hogy alternatív megoldásokra van szükség, ahol már nem a deficit aránya, hanem a növekedés serkentése állhat a középpontban.
„A megszorítások kizárólagosságán alapuló úgynevezett ortodox politika pártolóinak tábora ma már egyre kisebb. A kialakult bizalmatlanságban továbbra sem engedett fel a lefagyott banki hitelezés, és a pénzintézetek inkább a központi bankokban fialtatják pénzüket, mintsem a vállalatokhoz helyeznék ki hitelként. Euróban mérve ezermilliárdok hiányoznak a gazdaság vérkeringéséből. Lelassultak a beruházások, elakadt a munkahelyteremtés, a bizalmi indexek lefelé mutatnak. Az euróövezet jövőjével kapcsolatban ma szinte bármilyen forgatókönyv elképzelhető: az európai pénzügyi paktum átszövegezésétől a görög gazdasági és társadalmi káosz okozta feszültség terjedéséig, a W alakú válságtól az L alakú, vontatott kilábalásig.
A megszorítások politikájának kizárólagossága helyett egyre többen vélik úgy, hogy alternatív megoldásokra van szükség, ahol már nem a deficit aránya, hanem a növekedés serkentése állhat a középpontban. És ezt a receptet valóban minden országnak saját magának kell kitalálnia. Még az is lehet, hogy ez a felismerés megkönnyítheti Magyarország dolgát az IMF/EU-egyezkedés során. Mert a fordulópont nálunk több tekintetben is bekövetkezett: az állam és a lakosság adóssága már nem nő, hanem csökken, a deficit nálunk tavaly az uniós átlag fele volt, és a gazdaság idén jó eséllyel elkerüli a recessziót.”