Hollande és a lehetetlen „normalitás”

2012. május 14. 10:02

A „normalitás” üzenete aligha egyeztethető össze a néha „republikánus uralkodónak” is nevezett francia államfő hatásköreivel.

2012. május 14. 10:02
Ablonczy Bálint
Heti Válasz

„Figyelmeztető jel Hollande számára, hogy nem tudott megalázó vereséget mérni a botrányok által megtépázott Sarkozyre, a mostani elnökválasztási eredmény a legszorosabb volt 1981 óta. Ez arra is utal, hogy a hétköznapiságát, egyszerűségét hangsúlyozó, minden lényegi kérdésben rendkívül óvatosan nyilatkozó Hollande nem tudott maga iránt mindent elsöprő lelkesedést kicsiholni.

Ráadásul a »normalitás« üzenete aligha egyeztethető össze a néha »republikánus uralkodónak« is nevezett francia államfő hatásköreivel. Amikor elnézzük a nemzeti ünnepeken az elnök dzsipje előtt lovagoló köztársasági gárdát, vagy a hadászati atomerőre, Franciaország ENSZ biztonsági tanácsi tagságára, az Európai Unióban betöltött szerepére gondolunk, világossá válik: egy elnöki mandátum – a hatalom és a felelősség miatt – soha nem lehet normális. Nem kérdés, hogy amikor majd az Európai Unió jövőjét meghatározó kérdésekben kell egyeztetnie Németországgal, nem a közvetlen, az újságírókkal viccelődő François Hollande-ot láthatja majd az átlag francia a tévéképernyőkön.

Jó, ha szemünket mi, magyarok is Párizsra vetjük majd. Mert az francia belügy, hogy miként lehet egyszerre teljesíteni a 60 ezer új, közoktatásban létesítendő állás ígéretét, a bérlakás-építési programot és a költségvetési hiány három százalék alá szorítását. De az már a legkevésbé sem, hogy Hollande egyik legfontosabb vállalásának a Magyarország által is elfogadott európai fiskális paktum újratárgyalását nevezte meg. Az Európa német dominanciája elleni szabadságharc első felvonásaként a tagállamoktól szigorú költségvetési fegyelmet követelő csomagot Hollande gazdaságélénkítési kezdeményezésekkel egészítené ki. Berlinnek a jelölt megválasztása utáni első dolga volt, hogy a javaslatra egyértelmű nemet mondjon. François Hollande múlt vasárnap megnyerte eddigi élete legnagyobb csatáját. Ez azonban csak a kezdet volt.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
cselcsabi
2012. május 15. 09:52
Berlusconi és Sarkozy lett volna a normális? A bankok, valamint a bankoknak tetsző média feltámasztására volt Draghinak 1019 milliárd eurója. Merkelt elzavarják, és hirtelen lesz másra is. Krugmannak igaza van: az infláció nem a probléma, hanem a megoldás. Legalábbis most - ahogy 1933 után is az volt. Az amerikaiak már tudják.
kalasnyikov
2012. május 15. 04:36
ez a bolygóhollander maximum egy évig lesz elnök Franciaországban. Az államadósság pedig ez alatt két és fél trillióra ugrik. Fogadjunk....???
Nomine
2012. május 14. 15:47
semmit sem fog tudni elérni pénz nélkül ha a Merkel beint neki, csak pisloghat mint hal a szatyorba
anticonstitutionnelle
2012. május 14. 13:35
ócska populizmus, nincs mozgástere.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!