Az IMF-megállapodás lehetőségei

2012. április 23. 12:48

Egy Madrid és Róma számára létrehozandó biztonsági háló könnyedén kiapaszthatja a valutaunió és az IMF korlátlannak hitt tartalékait.

2012. április 23. 12:48
Bíró Ádám
Nézőpontok

„A fölsejlő „W" alakú recesszió nemcsak a fejlett országcsoportokat érinti, még ha a gazdasági depresszió negatív hozadékai kétségkívül leginkább itt kumulálódnak. Egyrészt elég a görög és portugál társadalom sajnálatos vesszőfutásának legújabb állomásait venni, vagy az olasz és kiváltképp a spanyol helyzet további eszkalációjának irányába mutató jeleket említeni. A tavaly kormányra került, Mariano Rajoy által vezetett spanyol Néppárt hiába jelentette be a strukturális kiigazítások sorát, a valutaunió negyedik legjelentősebb szereplője mégsem képes kitörni a megszorítás versus államadósság kinövésének kettősségéből: a 24%-os munkanélküliség (mintegy 5,3 millió embert jelent), az 5,3%-ra ígért költségvetési hiány és a 2% körüli GDP csökkenés nem túl sok jóval kecsegteti a helyi társadalmat.

A magyar megállapodás szükségességének belső indítékai mellett tehát érdemes a számunkra alapvető viszonyulási pontként funkcionáló, külső gazdasági környezetből érkező impulzusokat is figyelemmel követni. Egy Madrid és Róma számára létrehozandó biztonsági háló ugyanis könnyedén kiapaszthatja a valutaunió és az IMF korlátlannak hitt tartalékait, melynek folyamán Magyarország ténylegesen magára maradhat a szociális érzékenység krónikus hiányában szenvedő pénzügyi körök spekulatív mozgásával szemben.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kulalak
2012. április 23. 14:51
Kérem ne keverjük az EU-t, EKB-t, IMF-et, mindegyiknek megvan a maga szerepe. A cikk pont azt emeli ki, hogy a nagypályán hatalmas a hangzavar és az EU, miközben NEM tudja kezelni a politikai válságot, az EKB-n keresztül kavar, de mindkettőt félseggel és félszívvel így sikertelenül csinálja. Az IMF meg csak néz és vár, de egyre idegesebb.
JackHárpi
2012. április 23. 13:37
IMF megállapodás már nem lesz ebben az évben. Sajnálatosan a kormányzat eljátszotta az esélyét, ma már szerintem az IMF döntés hozói úgy állnak a dologhoz hogy mivel M.o-nak nem sürgős nem erőltetik, sőt hagyják hogy megmutassuk mire megyünk egyedül! ...pedig igazán csak önmagunk tudunk igazán nagy kárt okozni az országnak!!! Az évközi eddigi hiányadatok, a kormányzati szférából kiszivárgó újabb és újabb sarcok, az elképzelés nélküli ötletelések, az engedélyezett szabad rablás ....mind mind abban az irányba mutat hogy elszabadult a hajóágyú! S ha viharos lesz a tenger ez rombolni fog még jobban. ...de hajrá magyar tengerészek! Éljen a dicső Szt.István gyorsnaszád!
OmegaMale
2012. április 23. 13:31
"Egy Madrid és Róma számára létrehozandó biztonsági háló ugyanis könnyedén kiapaszthatja a valutaunió és az IMF korlátlannak hitt tartalékait, melynek folyamán Magyarország ténylegesen magára maradhat a szociális érzékenység krónikus hiányában szenvedő pénzügyi körök spekulatív mozgásával szemben." Ha az IMF nem fog tudni pénzt adni, akkor nem lesz mire spekulálni és kipukkan a nagy cds-lufi is. Ki hinné el, hogy IMF hitel nélkül csődbe mennénk, ha még most se megyünk csődbe? Ha azt mondják, nem bíznak bennünk, ugyan mi a retkes lófaszért akarnának nekünk KÖLCSÖNT adni??? :P Ha a spanyolok és az olaszok előttünk buknak fel, akkor a befeketetőknek is el kell gondolkodniuk azon, hogy 1. Ők maguk hány országot döntenek be a rettegéssel és hogy a rettegésük árát kik fizetik valójában? 2. Van-e érteleme 1-1 országot piti árfolyam/kamatspekuláció okán kipécézni maguknak, ha a bedőlés után Ők is hatalmas veszteséget könyvelnek el? 3. Mit hisznek, mi fog történni ha lesz IMF-hitel? 4. Mikor hajlandóak felismerni, hogy csak egy politikai fegyver szerepét töltik be, amit bármelyik ország fejéhez lehet szegezni? Spanyolország és Olaszország az EU-ban nálunk jobban megítélt országok... Ez a spekulátív légkör ÍGY FOG MARADNI. Láttuk a görögöknél, látjuk Romániánál is, már a Világbankhoz is elmentek hitelért, mert IMF-fel együtt sem elég a befeketetői bizalom. Hamarosan megint ki fog törni a pánik. A bizalommal való zsarolás tipikus 'európai' megnyilvánulás. Fel kell ismerni, hogy ennek a zsarolásnak nem szabad engedni, mert mindig lesz másik, újabb kívánság, ami a bizalom záloga... Egyszerűbb kimondani, hogy 1. Nincs bizalom, nem is lesz. 2. A piac régóta, többszörösen beárazta, hogy nincs bizalom. Csak emiatt kár nyalizni. Nem véletlenül nem meri a Brüsszel leírni a követeléseit. Nem indolohatók azok a szankciók, amiket kilátásba helyezték. Le kell kommunikálni a piacok és Brüsszel felé, hogy minden további nem-formális, szóbeli, meg nem indokolt, számunkra hátrányt okozó döntésükért Hágában fognak felelni. Súlyos árat fizetünk olyan ügyek miatt, amit még csak le sem mernek írni. Vagy leírják, vagy azonnal leállnak, különben jön a kártérítési per.
Netuddgi
2012. április 23. 12:55
Kár hogy a pénz nagyrészét az EU adná, ráadásul se szándék, se szükség nincs rá. Ennyit a cikkről.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!