Határozatlan alany

2012. március 27. 08:34

Egy dolog zavar: a Pozsgay-interjúban is megfigyelhető határozatlan alany. Mintha ennek a diktatúrának nem lettek volna működtetői, döntéshozói, haszonélvezői.

2012. március 27. 08:34
Török Gábor
törökgáborelemez

Hogy mi hozna megnyugvást, hogy van-e az időn kívül bármi, ami segítene, igazából nem tudom. Egy dolog azonban rettenetesen zavar: a Pozsgay-interjúban és máshol is megfigyelhető határozatlan alany. Mintha ennek a diktatúrának nem lettek volna működtetői, döntéshozói, haszonélvezői. Megfigyelnek, lehallgatják – mondja azokról az évekről az ember, aki már 1980-ban az MSZMP KB tagja lett.

Pozsgay egy diktatúra vezető politikusa volt. Kétségtelenül akkor, amikor a diktatúra már erőtlenedett, és kétségtelenül azok közé a kommunista vezetők közé tartozott, akiknek voltak érdemeik a rendszer összeomlásában. Mindez azonban nem változtat azon a tényen, ha kétségtelenül árnyalja is a képet, hogy a kollektív felelősség – nem kollektív bűnösségről beszélek – megállapításakor a nevének előkelő helyen kellene szerepelnie. Sokkal előbbre, mint azoknak az egykori ügynököknek, akikről a vita most és immáron két évtizede folyik. Ismerjünk meg minden nevet, egyetértek, de a már akkor is ismert nevekről, az ország, a pártállam, a kommunista diktatúra vezető és döntéshozó politikusairól se feledkezzünk meg. Akik, bár emberileg érthető módon ma már rendre határozatlan alanyok mögé bújnak, valójában azonban meglehetősen határozott alanyai és cselekvői voltak ennek a rendszernek.

 

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 24 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
drieno
2012. március 27. 14:14
ha valaki a párt belső ellenzéke volt, aki folyton bedugta a lábát az ajtórésbe, és nem nyugodott, amíg szélesre nem tárta, az pozsgay imre volt, aki először merte nyilvánosan népfelkelésnek nevezni 56-ot azóta is fröcsögnek rá mindenfélét azok, akik akkor is gyűlölték emiatt, most meg pláne
Teknős
2012. március 27. 11:02
Valóban így van. A ballibes társaság azért veri a nyálát az ügyök kérdésre, mert ez fejezi ki legjobban a kádári rendszer végtelen romlottságát. Ők, akik valóban és teljes mellszélességgel kollaboráltak akkor éppen Moszkvával, az ellenfeleiket az ügynöki beszervezésekkel amortizálták le. Mi meg nem követtük Phil Collins világos példáját és nem gyilkoltuk le módszeresen a kollaboránsokat. Ha megtesszük, ma nincs ilyen vita és nincs ennyi bajunk sem. Ez világos üzenet lett volna. A gyengébbek kedvéért nem foglaltam állást a gyilkolás mellett vagy ellen, csupán megjegyeztem. Magyarországot olyan sokan irtották, hogy tulajdonképpen lehetetlen lett volna, egy ír megoldás.
Gombóc XVI. Artúr
2012. március 27. 10:22
"Mintha ennek a diktatúrának nem lettek volna működtetői, döntéshozói, haszonélvezői..." Hát erre csak szegény apámat tudnám idézni, aki mindig azt mondta, hogy "szarnak-bajnak nincs gazdája"...
tarackos
2012. március 27. 10:22
"Mintha ennek a diktatúrának nem lettek volna működtetői, döntéshozói, haszonélvezői." Voltak Gábor, a nevek nagy része ügynök lista nélkül is ismert. Sőt, a zemberek még szavaztak is rájuk, ld. anno Horn gyufát. Nem a működtetők meg az ügynökök a lényeg hanem maga a működés. Amit nem ismerhetünk meg teljesen az ügynöklisták nélkül.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!