Az álhírek terjesztésével a vesztünkbe rohanunk: ijesztő gyakorlat terjed a közösségi oldalakon
Négyből három hírt anélkül osztanak meg a felhasználók, hogy elolvasnák. Íme, az álhírek terjedésének pszichológiája.
Tudomásul kellene végre venni, hogy az internet teljesen megváltoztatta újságolvasási, hírfogyasztási szokásainkat.
„Tudomásul kellene végre venni, hogy az internet teljesen megváltoztatta újságolvasási, hírfogyasztási szokásainkat. Nagyon kevesen vannak, akik egyik-vagy másik online újság címoldaláról kiindulva, cikkről cikkre haladva olvasnak. A többség linkeket követve csapong, keresőből érkezik, valamelyik hírgyűjtőt használja, RSS-ben kapja a híreket, vagy a közösségi médiából kapott ajánlások szerint válogat. Le lehet automatikusan minősíteni az ő olvasmányaikat?
Több út is kínálkozik arra, hogy a fenti axiómával szakítva eldöntsük, miért is kérjünk pénzt.
1. Metered wall – A New York Times által (is) sikeresen alkalmazott modell szerint a tartalomfogyasztás egy bizonyos mértékig ingyenes, azon túl fizetős. Itt tehát nem szükséges az egyes anyagok értékének a méricskélése.
2. Freemium modell – Ez a klasszikus »beetetős« modell egy korszerű változata. Ingyen adunk valamit, amivel rászoktatjuk a vevőket a »jóra«. Ez természetesen nem lehetséges úgy, hogy ingyen csak a gyengébb tartalmat adjuk, mert azzal nem felkelteni az olvasók érdeklődését.
A nyomtatott lapok évek óta tartó lejtmenete folytatódik. Egyes kiadói emberek mintha nem vennék ezt észre és még mindig úgy gondolják, hogy az »átmeneti nehézségek« után következik majd a feltámadás. Az Álmodozások kora című Szabó István film befejező képsorai jutnak az eszembe: »Jancsi válságos ponthoz érkezett, gondolatait a felnőtté válás fájdalmáról a narrátor közvetíti, amikor megszólal a telefon. Az ébresztőszolgálat hangját hallja: – Jó reggelt, tessék felébredni!... A telefonközpontban végigpásztáz a kamera a telefonos lányok során, akik ugyanazt a pár szót ismétlik, hangjuk megsokszorozódik, jelképes értelemmel telítődik: – Tessék felébredni! – Tessék felébredni!«”