Enclosure

2012. március 07. 17:43

A spontán privatizáció óta „bekerítés” folyik Magyarországon.

2012. március 07. 17:43
Nagy Ervin
Nagy Ervin
Oikosz

„Minél több embert kell visszavezetni a munka világába, a segélyező rendszert pedig át kell alakítani. Ha kell a beruházások támogatásával, ha kell beavatkozással. A konzervatív gazdaságfilozófia szerint »hal helyett háló kell adni a szegény embereknek«. De mivel az első megoldásra (a beruházások támogatására) a gazdasági válság miatt kevés lehetőség van, így egyelőre marad a második út, jelen esetben a közmunkaprogram.  A »bekerítés« folyamatának második problémája a külföldi tőke erőszakos jelenléte. A kormány, ha tömegesen akar munkahelyet teremteni, akkor szüksége van rá. De a külföldi tőke jelentős része pénzszivattyúként is működik. Azaz a megtermelt javak jelentős része nem Magyarországon hasznosul. Nagy hányadát nem idehaza fektetik be, illetve nem kerül át az állam újraelosztó rendszerébe. Ráadásul a külföldi tőke megfojtotta a magyar versenytársát. Így munkahelyet teremt ugyan, de rendkívül káros következményekkel jár az országra nézve. 

A külföldi tőke a spontán privatizáció óta (az Európai Uniós csatlakozás után még inkább) él a »bekerítés« eszközével. A magyar kormány patrióta gazdaságpolitikai lépései, a »visszakerítés« pedig nemcsak szellemiségében, hanem anyagiakban is komolyan sérti az Európai Unió egyes gazdasági szereplőinek érdekeit. Sorolhatnák a számos ütközőpontot: a vízművektől, a franciák által birtokolt »kajajegyig« (melyben Sarkozy nyíltan konfrontálódott Orbánnal), de fölösleges. Aki itt él az látja: a külföldi tőke mindenre ráteszi a kezét. A magyar kormányt (ezáltal Magyarországot) ért politikai támadások mögötti számos elem közül az egyik legfontosabb a gazdasági érdekütközés. (Más okokról pl.: keresztény értékrend, magyar baloldali ellenzék »árulkodása«, vagy a közösségi jogok deklarálása, stb. most nem szólva) A konfliktus a Magyarországon »bekerített” és »visszakeríteni« kívánt »legelők” miatt alakult ki és vált politikai jellegűvé. Mint manapság minden gazdasági küzdelem.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tarackos
2012. március 08. 09:05
Ó egy kis filós alapozás a kormánypropagandához. Rálépett az szabadságharcos gádzsó a karvalytőke tyúkszemére ezért báncsák az fantasztikus madzsart. Elég szar duma de a bárányok kajálják...;)
nyugalmazott tanár
2012. március 08. 07:24
A spontán privatizáció óta „bekerítés” folyik Magyarországon. Annál a gazdasági ügyletnél jobban előkészített és szervezett ügyletet még nem csináltak Magyarországon, mint ama bizonyos "spontán" volt. Az MSZMP KB az utolsó évben egyébbel sem volt elfoglalva, mint annak az előkészítésével.
Bélus
2012. március 07. 19:59
Ki meri egyszer már kimondani, hogy az átalakulási törvény megalkotói (még élnek, s milyen jól) szándékosan hátráltatták a törvény elfogadását, s közben gőzerővel folyt a privatizálás. Mire elfogadták a törvényt, már csak a közszolgáltatás maradt. Így azt adták el.
antioxi
2012. március 07. 19:14
Be vagyunk keritve - nem kétséges! Az orbáni szabadságharc ebből akar kitörni és emiatt vannak "gondjai" az EU Bizottságnak és az USA-nak Magyarországgal. Egyebek mellett emiatt a szabadságharc miatt jelentette ki egy volt CIA elnök nemrégen, hogy Magyarország "biztosági" kockázatot jelent. És igaza van: a magyar szabadságharc az imperilalista globális tőkének kockázat, mivel a magyar példa elterjedhet a Közép európai országokban és ez "általános lázadáshoz" vezethet. Ezért van kevés esélyünk a kitörésre.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!