Nem kell mindenáron IMF-hitel

2012. március 19. 13:31

Csak akkor kell IMF-hitel, ha végképp azt gondoljuk, hogy a kormánynak nincs hitelessége. Interjú.

2012. március 19. 13:31
Csaba László
Index

Önnek eldöntendő kérdésként merül fel az IMF-megállapodás?

Most már nem vagyok abban biztos, hogy mindenáron meg kell egyezni. Januárban még az voltam. De akkor úgy tűnt, mert a hozamfelárak és piaci görbék azt mutatták, hogy nagy a veszély.

A megállapodást persze most sem bánnám, mert ez azt üzenné a befektetőknek, hogy nem lesz sok nem konvencionális gazdaságpolitikai intézkedés a jövőben. Ettől a piacok nagyon tartanak, mert bármilyen rossz hírt be tudnak árazni, de a bizonytalanságot nem. (...)

Tehát azt mondja, hogy a nemzetközi helyzet csillapodása mellett a hazai konszolidáció is szükséges ahhoz, hogy túléljünk az IMF–EU pénze nélkül.

A legjobb az lenne, ha gyorsan rendeznénk a nézeteltéréseinket az EU-val. Akkor is, ha végül nem kérünk tőlük pénzt. Pont a rendezett viszonnyal tudnánk azt elérni, hogy ne legyen szükségünk egy hitelcsomagra. Az, hogy az országban legyen valamiféle kiszámíthatóság, és megszűnjön Magyarország hülye gyerek pozíciója az Európai Unióban, az nem az IMF–EU-hitel miatt kell, hanem önmagában.

Az is jó lenne, ha kikerülnénk a nemzetközi sajtó érdeklődésének homlokteréből, unalmas országként gondolnának ránk a befektetők, és nyugodtan megvennénk a papírjainkat. Óriási hozamcsökkenésre ekkor sem lehet számítani, nem vagyunk Svájc vagy Amerika, ez inkább arról szól, hogy legyen bizalom. Ehhez pedig olyan törvények kellenek, amik kiszámíthatóak, amik nem állandó vita tárgyai itthon és külföldön. Pusztán kormányzástechnikai szempontból is úgy gondolom, hogy ezeket a lépéseket meg kell tenni.

A nemzeti bankról szóló törvény is abszolút végiggondolatlan, azt gondolom, hogy ha nem terjesztették volna be, mint ahogy azt javasoltam a kormányfőnek novemberben, akkor most tíz százalékkal erősebb lehetne a forint. Egyébként ugyanaz lenne a helyzet mint most, csak eggyel kevesebb vitapontunk lenne, és az Európai Bizottságnak nem lenne egy erős kártya a kezében. Én azt gondolom, hogy a kormánynak kellő befolyása van a nemzeti bank működésére, a régi törvény alapján is, nem kell ehhez új törvény. (...)

És az ön véleményén túl, hogy érzi a beszélgetések alapján, mire hajlik most inkább a kormányfő?

Úgy gondolom, hogy most abszolút fele-fele. Három hónappal ezelőtt nem volt kérdéses, de ma már leginkább attól függ az IMF-hitel sorsa, mire jutnak a kormányzaton belül. Ha ilyen-olyan okokból nem tudnak megállapodni, azzal is együtt lehet élni. Ezt látni kell, már csak azért is, hogy emiatt ne törjön ki piaci pánik.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 88 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
huttinger
2012. március 20. 13:12
"""Most már nem vagyok abban biztos, hogy mindenáron meg kell egyezni. Januárban még az voltam. De akkor úgy tűnt, mert a hozamfelárak és piaci görbék azt mutatták, hogy nagy a veszély.""" Tart (vagy már csak tartott)a kegyelmi állapot. A piac azt látta Orbántól, hogy hajlik arra, hogy mind gazdaságot, és az azt irányító politikát elfordítja egy másik irányba. Viszont a március 15.-i beszédjével ezt anulálta. Már látjuk a forint árfolyamán. Azt, hogy Csaba László nem látja azt, hogy a jelenleg egy róka fogta csuka csuka fogta róka állapot van az igazán elszomorító. Azért javult a helyzet január óta, mert a piac bízott az IMF megállapodásban. Viszont ha nem lesz IMF megállapodás akkor a helyzet rosszabb lesz, mint januárban. Nem véletlenül célozgattak már tavalyi is a török módszerre.... Csak ugye akkoriban nem volt válság. A törököknek bejött a dolog és a kedvező gazdasági környezet elhagyhatóvá tette az IMF hitelt. Addig viszont a tárgyalások lebegtetése megvédte Törökországot. Egyszer volt Budán kutyavásár....
OmegaMale
2012. március 20. 12:38
Eléggé forgolódik a véleménye Lackónak... Nem tudom eldönteni, hogy csak ekkora szélkakas, vagy csak célszerűen kártékony, mint pl. Simor, aki az IMF delegáció ittléte alatt kezdett komisszározni és aktív szerepe van abban, hogy az IMF másodszor is szó nélkül elhúzott innen... Aztán Simor másnap már 'nem is annyira rossz'-nak titulálta a jegybanktörvényt... Valahol ezt látom most is, egy nem túl kormányközeli olyan tanácsokat osztogat, mintha kormányközeli lenne, de ezek a kinyilvánítások csak az ellenzéknek és pánikkeltésnek szólnak (nem véletlen, hogy ez egy index-es interjú). Most ezzel lehet a legkártékonyabb, ezért most ezt mondja. Szépen alájátszik annak az akkordnak, hogy nem is akarunk megállapodni az IMF-fel (mindezt azok fényében, hogy amióta ŐK rákényszerítették a kormányt az IMF-re, azóta pont ŐK szabnak újabb és újabb feltételeket, amiktől függővé teszik a megállapodást). Kb. ezt sugallja: 'még szerencse, hogy szerintem nem sürgős az IMF-hitel, mert úgyse fogja megkötni a kormány'... Elmehet Csaba László a sunyiba!
durrbele
2012. március 20. 08:25
Eu sem !
farkatlan kutya
2012. március 20. 03:28
van már így is elég tartozásunk bakker. minek még??? itthoni forrásból nem elég lopni?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!