Szijjártónak elege lett az álhírterjesztőkből: „Magyarországra veszélyt hozni büntetlenül nem lehet!”
„Könnyen lehet, hogy egy meghangszerelt titkosszolgálati akció keretében állt elő ez a helyzet” – jelentette ki a külügyminiszter.
A magyar-cseh kapcsolatok korántsem voltak olyan rózsások, hogy azok e határozott lépést indokolnák.
„Ezért aztán érdemes komolyan venni Petr Nečas nyilatkozatát, mely kritizálja az EB ajánlását, és kiáll Magyarország mellett. A cseh miniszterelnök, aki ismeretesen a Polgári Demokrata Párt (ODS) tagjaként nyerte el megbízatását, azért helyteleníti a Bizottság döntését, mert szerinte a tagállamokat egyenlő elbánásmódban kell részesíteni, márpedig hasonló problémával jó pár ország küzd az Unión belül. Ha pedig csak a magyarokról születik ilyen elítélő határozat, az bizony azt a látszatot keltheti, hogy nem is a költségvetési fegyelmezés a közvetlen cél, hanem a politikai megregulázás.
A cseh miniszterelnök persze nem először penget Brüsszellel szemben kritikus húrokat. Hisz a cseh kormány a maga részéről úgy döntött, az ország a közeljövőben nem csatlakozik az európai stabilitási paktumhoz sem. Ezt a döntését persze ugyanúgy támadják külföldön és odahaza is, mint Cameron brit kormányfő ellenkezését, vagy a kis ideig habozni látszó Orbán Viktor álláspontját. A Lidové Noviny című konzervatív lap azonban kiáll a cseh miniszterelnök mellett, mondván, Orbán ugyan nem éppen álompartner, de ezúttal helyes volt kiállni mellette. Hisz a magyar hiány pillanatnyi állása egyáltalán nem indokol ilyen radikális figyelmeztetést. Ez pedig erősen olyan látszatot kelt, hogy mégiscsak a magyarokkal szembeni általános közhangulatnak, s nem a tényeknek engedett a Bizottság.”