Megbukott a kapitalizmus?

2011. december 11. 09:54

Az európai kapitalizmus – a jóléti piacgazdaság – fenntarthatatlannak bizonyult.

2011. december 11. 09:54
Babarczy Eszter
Mindennapi

„Először is, még a legfejlettebb kapitalista országok sem tudják az úgynevezett közjavak – például a tiszta levegő és víz – értékét világosan beépíteni a gazdasági rendszerbe. Tipikus példa erre a globális felmelegedés problémája.


Másodszor, a kapitalizmus – miköben mindenki életszínvonalát növelte hosszabb távon – óriási egyenlőtlenségek kialakulásához vezetett. Ezeket az egyenlőtlenségeket részben a kreativitás és a szorgalom hatásának tekinthetjük – senki nem állítja, hogy Steve Jobs nem szolgálta meg a vagyonát. De az egyenlőtlenségek részben abból erednek, hogy a gazdag emberek, illetve vállalatok, lobbicsoportok finanszírozzák a politikusok kampányait, ezért cserébe pedig a politikusok gazdasági előnyökhöz juttatják őket. Ezt az ördögi kört csak Svédországnak sikerült megtörnie.

Harmadszor, óriási problémát jelent, hogyan lehetne igazságosan és méltányosan biztosítani az egészségügyi ellátást. Az egészségügyi szolgáltatások egyre drágábbak, az újabb terápiák ára elérhetetlen a többség számára. Ugyanakkor a betegek nem tudják igazán megítélni, mi használ nekik, milyen terápiára van szükségük.

Negyedszer, a kapitalizmus ma a legtöbb országban szinte teljesen figyelmen kívül hagyja a következő nemzedékek jólétét. Egy darabig a folyamatos növekedés következtében ez nem okozott igazán komoly problémát, de közeledik az idő, amikor a gyermekeink vagy unokáink nem jobban és jobb körülmények közt fognak élni, hanem rosszabbul.

Ötödször, a pénzügyi rendszerek nem működnek jól. Ezen a területen a technikai fejlődés nem jobb, hanem inkább rosszabb irányba vezetett.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 89 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
realista
2011. december 11. 23:27
A kapitalizmus akkor kezdett hanyatlani, amikor globálissá vált. A nyugati társadalom már régóta hitelből él, azaz azt költi el amit a jövőben meg fog termelni - vagy még akkor sem. Nyilvánvaló, hogy ezt már nem lehet sokáig játszani, és óriási bukta lesz belőle. A korábban kialakult kapitalista rendszer életképességét, versenyképességét, és hosszútávon fennmaradását az alábbi fő alapelveknek köszönhette: 1. Megbízhatóság 2. Stabilitás 3. Önszabályozás 4. Üzleti tisztesség 5. A hosszú távra tervezés A mai globál-kapitalista rendszerre ezek közül egyik sem jellemző, egyetlen motiváció a gátlástalan haszonszerzés lett.
mép
2011. december 11. 22:28
A cikk végén van a lényegi mondat. Pénzügyi bűnténysorozat - világméretű piramisjáték áldozatai vagyunk, nem a kapitalizmussal van baj. Saját, remélem józan paraszti eszemmel, megpróbálom a lényeget lépésről lépésre követni: Amerikai vezérléssel a semmiből rengeteg fedezetlen pénzt teremtettek. Ugyanarra az ingatlanra kétszeres fedezetet adni, nyilvánvaló csalás - de miért nem büntetendő ? A szuper (amerikai) hitelminősítők által AAA -ra minősített Lehman (százéves) bankház csődöt jelent. Ezt csak bennfentes információs csalással lehetett megtenni, melynek része kellett legyen a hitelminősítők bandája is. A semmiből teremtett pénz egy része így fedezetet kapott más államok eladósítása útján. A világméretű pénzügyi piramisjáték vezérlő hitelminősítői, Amerika megóvása érdekében európai országokra támadnak, majd egész Európára. Érdekes, hogy mindenki elhallgatja, hogy hitelminősítói klasszikus szempontok szerint, Amerikának sokkal rosszabb osztályzatot kellene adni, mint bármelyik európai országnak. Mostanság saját vermükbe esnek. Egyre inkább világos lesz mindenki előtt, hogy pénzügyi piramisjátékról van szó, a semmiből teremtett pénznek nem lehet fedezetet találni. Ebből következne, hogy egy éven belül a most 100 % -nak vett pénz értéke kb. 20 % -ra leesik, ezzel együtt a munkabérek közel ötszörösre növekednek. Helyreáll a munka és tőke közötti, belátható arány. Egyben az adósságszolgálat terhei is ötödére, azaz visszafizethetőre csökkenek. Vajon így lesz ? Mert akkor továbbra is működőképes maradna a kapitalizmus, némi tanulsággal.
Agricola
2011. december 11. 20:37
Babarczy Eszter nagyon jól látja a helyzetet. A cím Megbukott a kapitalizmus? kérdőjele jelzi, hogy nem biztos, hogy megbukott, de jelentős korrekcióra szorul. A fő probléma az, hogy lehet-e növekedni örökké egy olyan bolygón, mint a Föld, amelynek méretei és erőforrásai végesek? Az erőforrások lerablása a ma élő generációk érdekében, azt eredményezi, hogy közeledik az idő, amikor a gyermekeink vagy unokáink nem jobban és jobb körülmények közt fognak élni, hanem rosszabbul.
Cassi
2011. december 11. 20:20
Szégyenletesen gyenge cikk, akárki írta. Ilyen bugyuta mondatokat leírni, hogy: "Ötödször, a pénzügyi rendszerek nem működnek jól. " Ezt tényleg egy volt IMF-es írta? LOL. A kapitalizmus köszöni szépen, jól van, még a válság legmélyén sincs halvány elképzelése senkinek, mi más léphetne a helyébe.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!