Háromszáz felett

2011. november 04. 20:08

Csaták helyett tárgyalásra, kiegyezésre lenne szükség azokkal a bizonyos pénzügyi körökkel.

2011. november 04. 20:08
Szajlai Csaba
Magyar Hírlap

Száz százalékig igaz Szijjártó Péter azon minapi állítása, hogy »bizonyos pénzügyi körök érdekeit sértjük«. Mármint a magyar gazdaságpolitika. Ugyanakkor a helyzet felismerése csekély vigasz: Magyarország immár a világ (!) nyolcadik legkockázatosabb állama, tehát a kormánynak tenni kéne azért, hogy lekerüljünk erről a listáról. Bár kétségtelen, hogy kalandos, de túl kockázatos is egy csoportban lenni Pakisztánnal és Venezuelával. Tudniillik – a Bloomberg összefoglalója szerint – a forint volt a legrosszabbul teljesítő európai valuta az elmúlt három hónapban. Olyannyira, hogy a görögöket nem számítva az uniós országok közül Magyarország csődkockázata nőtt a legnagyobb mértékben. Valószínűleg az úgynevezett nem ortodoxnak nevezett intézkedések is »bejátszanak« ezen a téren. Talán nem kellene mindent az euró válságára fogni, hiszen a svájci Credit Suisse friss elemzése is arra világít rá, hogy a hazai fizetőeszköz az utóbbi időszak legnagyobb vesztese: a feltörekvő piaci devizák rangsorában a forint az utolsó helyre esett vissza. »A költségvetési fejlemények felelősek a forint sokkal rosszabb megítéléséért« – derül ki a svájci nagybank összeállításából. (...)

Bizonyos pénzügyi körök sértése azonban hatalmas károkat okoz: úgy tűnik, tartósan háromszáz felett állapodott meg az euró a forinttal szemben, míg egy svájci frankért 250-et is elkérnek. Ha pedig a görög válság eszkalálódik, a forint árfolyama elszállhat. Utóbbi a bankrendszert roppanthatja meg, míg az államadósság finanszírozásának esetleges problémái magát a magyar államot. Cseppet sem mellesleg nem kelendők állampapírjaink, amely a jövőre nézve financiális és »nagypolitikai« (mire jó az IMF?) gondokat idézhetnek elő. Tulajdonképpen egy hét leforgása alatt az állam háromszor nem tudott államkötvényt kibocsátani, mert kevés volt a vásárló.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 60 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Korhely
2011. november 05. 08:30
És mi lett az elvi politizálással, kedves Csaba? Hol tart a gazdasági szabadságharc? A Magyar Hírlap és ön személyesen néhány hónapja még lándzsát tört a "nem ortodox" gazdaságpolitika és a háború mellett. És most letenné a fegyvert? Elárulná a sereg vezérét? Tudja, mi az árulók sorsa? A Magyar Hírlap mást sem tett és tesz, mint a nemzet ellenségeinek bélyegzi azokat, akik az óvatosságot és megegyezést támogatták a kardcsörtetés helyett. Ezért aztán nekem nagyon hiányzik egy mondat ebből az írásból: "Elnézést, tévedtünk, bocsánatot kérünk. Már tudjuk: nem biztos, hogy mindig Orbánnak és nekünk van igazunk." Jut eszembe: hogy is állunk azzal az egykulcsos adózással?
HSL
2011. november 05. 07:17
hát még ilyet... a németek az ortodox gazdpollal sikerrel járnak: http://index.hu/gazdasag/2011/11/04/16_milliard_euroval_alabecsultek_a_nemet_adobeveteleket/ sebaj, majd eltolcsi sikerre viszi a 2+2=5 képletet
wartog
2011. november 05. 05:21
Akik azt mondják nem "onnan" irányítják a mi leminősítésünket, tessék még egy kicsit olvasgatni. Nem csak mi, és itt mondjuk ugyanezeket.Bár itt nem konkrétan Mao.-ról van szó, de hogy kik ők, és kikhez tartoznak az nem kérdés. http://english.pravda.ru/business/finance/18-10-2011/119355-The_Large_Families_that_rule_the_world-0/
korona
2011. november 05. 05:06
Alapjaiban remeg a nemzetközi pénzrendszer Nagyvilág | Alább olvasható a világ legveszélyesebb bankjainak kikiáltott pénzügyi szervezetek listája, melyek között a világ legnagyobb bankjai is megtalálhatók. Ami az érdekes, hogy a Kínai Népi Bank (Bank of China), mely információink szerint a világ legtőkeerősebb bankja, szintén felkerült erre a listára. Feltehetőleg azért, mert az amerikai s az európai recesszió, a végén Kínát is lehúzhatja, lévén külföldi befektetéseinek legnagyobb része, ebben a két birodalomban van elhelyezve... A nemzetközi pénzpiaci felügyelet, a Pénzügyi Stabilitási Testület (FSB) pénteken megnevezte azt a 29 rendszerkockázati jelentőségű bankot, amelyeknek 1-2,5 százalékos többlet tőketartalékot kell majd képezniük. De, hogy miből fogják ezt azok megtenni, azt természetesen nem mondta meg. A pénzintézetek között 17 európai, 8 amerikai és csupán 4 ázsiai van. Jelentősebb magyar érdekeltséggel rendelkező bankok közül kettő, a Citigroup és a UniCredit került fel a listára. A listán az alábbi bankok szerepelnek ABC-sorrendben: Bank of America Bank of China Bank of New York Mellon Banque Populaire CdE Barclays BNP Paribas Citigroup Commerzbank Credit Suisse Deutsche Bank Dexia Goldman Sachs Group Crédit Agricole HSBC ING Bank JP Morgan Chase Lloyds Banking Group Mitsubishi UFJ FG Mizuho FG Morgan Stanley Nordea Royal Bank of Scotland Santander Société Générale State Street Sumitomo Mitsui FG UBS Unicredit Group Wells Fargo Ezen felül, a pénzintézeteknek a jövő év végéig be kell nyújtaniuk válságmegoldó terveiket, azaz azokat a lépéseket tartalmazó csomagot, amelyet saját pénzügyi nehézségeik esetén hajtanának végre. Svein Andreson, az FSB főtitkára pénteken úgy fogalmazott: "ezek a minimum követelmények". Mindezek mellett meg kell jegyeznünk azért azt is, hogy a Nemzetközi Hitelminősítők fel és leminősítései, vagy akár bármiféle elemzései, előrejelzései, - ezentúl még annyit se érnek mint eddig, vagyis egy fabatkát sem! Annál is inkább, mert ha ezek a nagy bankok, amelyek a háttérből pénzelték a hitelminősítőket tönkremennek, akkor már nem lesz, aki fizesse őket, s így minősíteni (sem fel, sem le), nem fognak többé. Index nyomán - Szabad Riport Tudósító Iroda
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!