Magasabb inflációt Európában?

2011. november 28. 22:05

Az északi államok megtakarításaiból finanszírozták a mediterrán államok túlköltekezését, ami nagy adósságok kialakulásához vezetett.

2011. november 28. 22:05
Motyovszki Gergő
Szuverén.hu

„Egy ország lehet azért versenyképesebb, mert gyengébb a nominális árfolyama, vagy ugyanabban a valutában kifejezve alacsonyabbak a bérköltségek, esetleg ugyanolyan költségek mellett termelékenyebb a munkaerő: ez mind gyengébb reálárfolyamot eredményez, mely ösztönzi az exportot. Az euróhoz való csatlakozáskor a mediterrán országok rögzítették nominális árfolyamaikat, ám az egységesedő kamatszint túl alacsonynak bizonyult nekik: a hitelezésből fűtött fogyasztás felhajtotta az árakat és a béreket, ami nem párosult a termelékenység párhuzamos növekedésével, így ez a reálárfolyam erőteljes felértékelődéséhez, az exportszektor versenyképességének csökkenéséhez és nagy folyómérleg-deficitekhez vezetett. Lényegében az északi államok megtakarításaiból finanszírozták a mediterrán államok túlköltekezését, ami nagy adósságok kialakulásához vezetett, és például a jelenlegi szuverén adósságválsághoz is nagyban hozzájárult.

Az egyensúlytalanságok megszüntetéséhez az kell, hogy a mediterrán államok csökkentsék a költekezést, többet takarítsanak meg (kiadásváltoztatás), ám ehhez az is szükséges, hogy a relatív árak változása vonzóbbá tegye a mediterrán termékeket a németekhez képest: azaz egy reálleértékeléssel versenyképesebbé kell tenni ezen országok exportszektorait (kiadásátterelés). A balti államok kapcsán a Szuverén már írt arról, hogy ez a reálleértékelés a nominális árfolyam gyengítésén kívül úgynevezett belső leértékeléssel is elérhető, mely a hazai árak és bérek (külföldhöz képesti) csökkenését jelenti. Itt most felvetünk egy harmadik lehetőséget is: reálleértékelést nemcsak az adott ország cselekedeteivel lehet elérni, hanem partnerének reálfelértékelésével is.”

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nick89
2011. november 29. 07:56
Mert magasabb a kínai feketegazdaság részaránya. Köszönjék a magyar szponzoroknak! http://www.monoricenter.hu http://www.harommajom.hu
bolá
2011. november 29. 06:51
Ott van a volt NDK-s tartományok példája, amely tankönyvszerűen mutatja, mi történik, ha összezárnak nagy gazdasági különbségű országokat. A gyenge tartományok gazdaságát a fejlettek egyszerűen letarolták, de a fizetési egyenleget 500 milliárd € (vagy több) segéllyel egyenlítették ki. A DeutschMark övezet ugyanígy letarolták a periféria országok gazdaságát (lásd Mo Tesco, Aldi, Lidli vs ki magyar fűszeres). De a fizetési mérlegeket nem akarják kiegyenlíteni.
elfelejtette
2011. november 29. 04:08
A tanulság az, hogy egy gazdasági régióba, monetáris unióba nem lehet különféle fejlettségű országokat belegyömöszölni, csak akkor, ha megfelelő állami, államközi redisztribúcióval kompenzáljuk a fejletlen térség versenyhátrányát. Ha nem tesszük, a pénzügyi, piaci automatizmusoknak köszönhetően, a fejlett országok megtakarításai hitel formájában kezd a fejletlen részre beáramolni, és elég egy kis probléma a rendszerben, máris tovagyűrűző, az egész monetáris rendszerre kiható likviditási válság következik be. Pontosan ez történt az EU-ban. A fejlett régiók a fejletlenebbeknek hiteleznek, és emiatt az egész PIIGS, meg még ki tudja, hány betűből álló országok egész sora szenved a hitelválságtól.
OrangeOrder
2011. november 28. 23:45
Ezek a kurva okos, szorgalmas és takarékos - és mint látjuk, adakozó kedvű - "északiak" miért nem voltak legalább ennyire felelősek és előrelátóak? Csak nehogy boruljon a modell, miszerint ők mennyire jól gazdálkodtak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!