Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
A kormány működésének eredménye kizárólag politikai és gazdasági hatalomkoncentrációban mérhető.
„Az elmúlt másfél évben nemhogy rendszerváltás nem történt, hanem éppen az elmúlt 20 év legrosszabb, legkárosabb reflexei, hatalomgyakorlási technikái, kormányzati praktikái erősödtek meg. A kormány működésének eredménye kizárólag politikai és gazdasági hatalomkoncentrációban mérhető, de célt is nehéz lenne mást felfedezni. Ezt a folyamatot sikerült eddig nemzeti mázzal leöntve eladni az egyre fogyatkozó biztos szavazótábornak. A nem létező gazdaságpolitikát, kormányzati víziót pótolta a pénzügyi szabadságharc mítosza, a régi és új ellenségek, felelősök folyamatos felmutatása. Eddig ennyi volt a kormány politikája: a nemzetközi pénzvilág, az EU, a bankok és persze a Gyurcsány elleni totális háború. Építeni mit sikerült?
Az egykulcsos adó temetésével a gazdaságpolitika már látványosan megbukott, jövőre a bokrosi időket idéző megszorítások jönnek. Az IMF-hez való visszatéréssel – és a várható, szükségszerű feltételek elfogadásával – az a politikai máz is összetörött, ami ezt eddig leplezni volt hivatott. Az a máz, aminek megfestésében Orbán - nagyjából egyetlen »érdemeként« - sikeres volt. Ez a máz fedte el és tartotta össze eddig a gazdaságpolitikai irányváltásokat, ennek köszönhetően lehetett az adósság elengedésére épített eredeti irányból hirtelen államadósság elleni harc, emiatt lehetett húsz nap alatt visszafordulni az egykulcsos adó kérdésében. Nem volt könnyű a nemzetközi helyzet, persze. Másfél éve sem, és ezt hamar be kellett látniuk, és akkor még kevesen számítottak arra, hogy a görög válság tényleg maga alá temeti Európát.
De a válsággal csak akkor és annyiban érdemes takarózni, amennyiben az egyébként logikus és koherens intézkedések hatását késleltei-tompítja a recesszió és a piaci bizonytalanság – nálunk viszont sikerült éppen e két tényezőt a válsághoz képest is aránytalanul fokozni.”