Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Kapkodásnak, időhúzó pótcselekvéseknek, az egyes minisztériumok és államtitkárságok közötti hiúsági vetélkedésnek nincs most helye.
„A hazai gazdaság élénkítését célzó intézkedéseknek minden eddiginél nagyobb a tétje. Szűk a mozgásterünk, és egyre kevesebb idő áll rendelkezésre az eredmények felmutatására. Kapkodásnak, időhúzó pótcselekvéseknek, az egyes minisztériumok és államtitkárságok közötti hiúsági vetélkedésnek nincs most helye.
A kormány tavasszal két felzárkózási programot küldött Brüsszelbe: egy optimista és egy pesszimista forgatókönyvet, számolva a világgazdaság újabb visszaesésével. A globális veszélyzóna közeledtével valószínűleg be kell érnünk a szerényebb tervekkel, sőt, még ezért az eredményért is jóval többet kell tenni az eddigieknél. Ahogy erre évértékelőjében már utalt a miniszterelnök: a mai kormányzati működés jövőre már nem lesz elegendő.
Ráadásul most úgy kell helytállni, hogy az előző ciklusokból származó, számos váratlan kiadás is idén terheli meg a közös kasszát. Több száz milliárd forinttal kevesebb bevétel várható a magánnyugdíjkasszáktól, amelyek még a biztonságot nyújtó államkötvények hozamának kifizetését sem képesek garantálni az év második felében. A korábbi áfa-visszatartási trükk ügyében is nemrég hozott ítéletet az Európai Bíróság, ennek a levét szintén most kell meginnunk. Az állam és magáncégek közötti, a köz számára elképesztően hátrányos szocialista–szabad demokrata PPP-szerződések felmondásának költségei is rövid távon jelentkeznek, hiába takarítunk meg később 400 milliárd forintot az állami érdekek utólagos érvényesítésével.”