Az euró jobb mint a háború

2011. július 26. 12:05

Az alapvető célt az euró jól teljesíti: egységesíti a belső piacot, megkönnyíti a kereskedelmet. És ezt mindenki jobban szereti a háborúnál.

2011. július 26. 12:05
Tallián Miklós
Komment.hu

„Ne legyenek kétségek: az euró politikai projekt, ugyanúgy, ahogy az unió maga, ez a magyarázat a hiányosságokra, ez a magyarázat arra, hogy olyan országok is euróövezeti tagok lettek, amelyek gazdasági állapota ezt semmilyen formában nem indokolta volna. Viszont pont ez a politikai súly az egyik, ami miatt az euró valószínűleg nem fog megsemmisülni. Könnyen lehet, hogy Görögország és esetleg még néhány rosszabb helyzetű tagállam kiválik az unió többi kulcselemének megtartásával (vagyis a négy alapszabadság, a tőke, a munkaerő, az áruk és a szolgáltatások szabad áramlásának fennmaradásával). Az azonban szinte biztos, hogy az eurózónát jelenleg domináló tagállamok, vagyis Németország, Franciaország és gazdasági partneri övezeteik, illetve az EU hagyományos magja (a Benelux államok) eurótagok maradnak.

A politikai indokokon túl természetesen gazdasági, praktikus okai is vannak annak, hogy az eurózóna magja nem fog széthullani. Az egyik ilyen, hogy az alapvető célt az euró jól teljesíti: csökkenti a tranzakciós költségeket, egységesíti a belső piacot, megkönnyíti a kereskedelmet. És ezt mindenki jobban szereti a háborúnál (annyira, hogy kicsit túlzottan is sikeresnek tűnt a projekt, így kaptak az arra nem alkalmas országok is rengeteg hitelt). Ezért kellene a német-francia gazdasággal szorosabban kapcsolódó közép-európai államoknak is a maastrichti kritériumok teljesítésén és az euró bevezetésén dolgozni - mi ugyanis sokkal jobban járnánk ezzel, mint a görögök.

Ráadásul az euró mögött egy tényleg jól teljesítő, többé-kevésbé egységes piac áll, amely méretében nagyobb, mint az USA (a teljes uniót nézve, az eurózóna kicsit lemaradva a második). Másik konkurensével, Kínával szemben is jelentős előnyökkel bír: egyrészt nem fenyegeti akut környezeti katasztrófa, másrészt nincsenek a kínaihoz mérhető, robbanásveszélyes szociális feszültségek, harmadrészt az unió területei gazdasági teljesítményük, jellegzetességeik alapján sokkal egységesebbek, mint Kína önmagában. Kína, ami nem a nyugati módszerek ellenében végrehajtott csodának, hanem a nyugati technológiák legalább részleges átvételének köszönheti sikerét.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2011. július 26. 17:14
Amúgy meg tegye fel a kezét, aki látott már deflációt élőben közelről! S inflációt? Bizonyára roppant boldog a nép attól, hogy az ötven filléres gombóc fagyi már százhatvan forintba kerül, hogy ami egy dollár volt, az ma huszonöt dollár. Vagy mégsem?
bolá
2011. július 26. 15:38
Az euró valóban jobb, mint a háború, mert emberáldozat nélkül el lehet foglalni országokat. http://michael-hudson.com/wp-content/uploads/2011/Keiser_hangman.mp4
Himalája
2011. július 26. 15:29
A cikkben ez áll: "Ráadásul az euró mögött egy tényleg jól teljesítő, többé-kevésbé egységes piac áll, amely méretében nagyobb, mint az USA " Én inkább azt mondanám, hogy az euró mögött a világ legjobban megadózatatott térsége áll. Sőt, nyugodtan kijelenthetjük azt is, hogy ebből a szempotból a növekedési üteme utolérhetetlen, Kínát is messze megelőzve. Pedig ott, manapaság, sok minden más igencsak gyors ütemben növekszik.
elfelejtette
2011. július 26. 14:25
"egyrészt nem fenyegeti akut környezeti katasztrófa, másrészt nincsenek a kínaihoz mérhető, robbanásveszélyes szociális feszültségek," Dehogy nincsenek, nagyon is vannak. A gazdag országok nem biztos, hogy a végtelenségig hajlandóak finanszírozni a déli régiókat. Szerintem csak akkor lennének megmenthetőek, ha az eurót magát értékelnék le, amibe egyáltalán nem biztos, hogy az EKB-t kézben tartó németek és franciák belemennek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!