Lehetséges konvergenciapályák

2011. május 27. 16:42

A kormány végül felmérte és elfogadta, hogy nem lehetséges figyelmen kívül hagyni a pénzügyi egyensúly és konvergencia követelményeit.

2011. május 27. 16:42
Oszkó Péter
Oszkó Péter
Haza és Haladás

„Csaknem egyéves csúszással a kormány végül felmérte és elfogadta, hogy nem lehetséges figyelmen kívül hagyni a pénzügyi egyensúly és konvergencia követelményeit, továbbá nem számíthat már olyan csodaszerű gazdasági növekedésre sem, amely az államháztartás egyensúlyának felborítását elfedné a külső szemlélők elől. Az előzmények miatt a tartós egyensúlyi pálya visszaállítása az eredeti, megörökölt konvergenciaprogramhoz képest sokszoros költségvetési kiigazítást igényelt, amely tehát szélsőséges pénzügyi nyomás alá helyezi az ellátórendszerek átalakítását végre megkezdő szakapparátusokat, szakmai műhelyeket. A mára kialakult konvergenciapályát végső soron akár tekinthetnénk egy olyasfajta neoliberális modellnek is, amelynek keretében a kormány végül azt vállalta, hogy a korábban egyébként szükségesnél, illetve a piacok és nemzetközi szervezetek által szorgalmazottnál lényegesen nagyobb megtakarításokat munkál ki az önkormányzati szektorban, a közösségi közlekedésben vagy általában jóléti transzferekben, ideértve az egészségügyet, a nyugdíjrendszer, az egyéb támogatási és szociális ellátórendszereket.

Ezzel szemben azonban olyan tudatos és jól szervezett támogatási-  és adópolitikának kellene állnia, amelynek lehetővé teszi, hogy a közszférából és az ellátórendszerből kiesőket a versenyszféra a lehető legnagyobb számban képes legyen felszívni. Nyilvánvaló azonban, hogy a legnagyobb foglalkoztatókra terhelt ágazati különadók ezt a folyamatot éppen hogy gátolják, mint ahogy a bankrendszert sújtó egyéb rendelkezések is, hiszen azok az érintett szektorokban forráshiányt, visszaeső beruházási kedvet és majdhogynem csökkenő munkaerő-keresletet eredményeztek. Ugyanakkor az adócsökkentések, különösen az egykulcsos adó a foglalkoztatási költségeket pont azokon a területeken nem volt képes javítani, ahol az ország strukturális problémákkal küszködik, sőt, érdemben rontotta is a foglalkoztatás esélyeit. Ezzel szemben igen jelentős mértékben javított egy számszerűen szűk, nehezen befolyásolható fogyasztói szokásokkal rendelkező társadalmi réteg reáljövedelmén – az adóváltozások kedvezményezettjei épp ezen tulajdonságaik miatt csak csekély mértékben lesznek képesek hozzájárulni a hazai termékek és szolgáltatások piacának bővüléséhez, végső soron a hazai gazdasági növekedéshez és a munkahelyteremtéshez. Épp ez a kormány gazdaságpolitikai választásának legnagyobb gyengéje: az adópolitika, amely legfeljebb a jövedelemelosztásban, illetve a lakossági jövedelemviszonyok módosításában lehet képes azonnali, bár kétes értékű eredményeket elérni, azonban a gazdasági növekedés serkentésére és munkahelyteremtésre csekély mértékben alkalmas.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 33 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
2llkedő
2011. május 28. 18:46
Felőlem azt hiszel, amit akarsz. Egészségedre. Persze kintről könnyű dumálni, neked tök mindegy, hogy mi lesz itt, te nem fogsz érzékelni belőle semmit.
2llkedő
2011. május 28. 07:42
"állam bácsi megmondja neked, hogy hová tedd a pénzed (manyup-számlára), és ez neked még tetszik is. Te gyökér kádárista, höhö." A gyökerezést tartogasd a családodra! A kádárista gondolkodás éppen nálad van. Mert az állambácsi most ismét beszedi a pénzt a nagymkalapba, ahonnan kénye-kedve szerint osztogat-fosztogat. Gratulálok, ehhez az éleslátáshoz! Megtakarítás: """"A közgazdaságtanban megtakarításnak számít az a jövedelemrész, amelyet nem költenek el. Mikroökonómiai képlete: S=Y-C, ahol Y a jövedelem, C a fogyasztás és S pedig a megtakarítás. A felhalmozódott pénzt több formában is lehet tárolni, például készpénzes formában, bankszámlán, részvényekben, vagy más értékpapírokban."""" Ízlelgesd!
k33
2011. május 28. 07:31
Sajnos Oszkonak igaza van!
marós
2011. május 28. 06:28
Oszkó Peti! Bajnaival együtt felelős vagy az ország eladósodásának a növeléséért, a korrupcó feletti szembecsukásért, az új kormány a te eszetlen gazdaságpolitikád következtében is jutott abba az áldatlan helyzetbe, hogy olyan intézkedések kényszerében kell vezetni az országot, mikor az állami bevételek zömét a judeóbolsik által felvett, és nagyrészt ellopott hitelek törlesztésére kell fordítani. Büneitek soha nem évülhetnek el.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!