Milyen alkotmányunk lesz?

2011. április 16. 09:52

Az alaptörvény szerint egy erősen államcentrikus, elitista elemeket felmutató államberendezkedés jelei mutatkoznak.

2011. április 16. 09:52

Egy alapvető változást vegyünk észre: az alaptörvény szakít azzal a felfogással, hogy Magyarországon a nép a hatalmát – egyszerre és egyenrangúan – közvetett (képviseleti) és közvetlen (például népszavazásokon keresztül) módon gyakorolja. A szöveg a közvetlen formát kivételessé nyilvánítja, így kimondhatjuk, hogy országunkban ezek után a képviselet válik uralkodó formává, a közvetlen demokrácia háttérbe szorul. (Ezt bizonyítja többek között az is, hogy pél­dául az önkormányzati fejezetben a helyi népszavazás lehetősége már nem szerepel, s úgy hallani, hogy az országos népszavazás feltételei is szigorodni fognak.)

Mindezt ellensúlyozhatná, hogy ha a közvetlen demokrácia nem is, de a részvételi demokrácia elemei megerősödnének. A részvételi demokrácia lényege, hogy az állam és az önkormányzatok a civil szféra különféle szereplőit kisebb vagy nagyobb mértékben, de bevonják a döntéshozatali folyamatba, s kialakul az intézményes együttműködés a két szféra – állam és társadalom – között. (Erre a »szociális partnerségre« épülnek az északi és a germán demokráciák, s ez egyik záloga hatékony működésüknek.)

Ennek azonban nyomát sem látni az új szövegben. Jól tudjuk azt is, hogy a részvételi demokrácia legfőbb intézménye, a második kamara szóba sem jöhetett. Mindennek következtében azonban meg kell fogalmaznom, hogy az alaptörvény szerint egy erősen államcentrikus, elitista elemeket felmutató államberendezkedés jelei mutatkoznak.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
várúr
2011. április 16. 18:06
"Erősen államcentrikus és elitista alkotmány..." Épp ideje.
GY. F.űegér
2011. április 16. 13:26
"s ráadásul nem számoltak azzal a szövegezők, hogy nem pusztán a gazdasági önkény, hanem a politikai önkény ellen is védekezni kellene az alkotmányban – lásd 2006 őszét. " Már hogyne számoltak volna vele Tamás! Azért hagyták ki.
GY. F.űegér
2011. április 16. 13:23
"Az viszont számomra hiányérzetet kelt, hogy a preambulum nem mondja ki az elmaradt történelmi igazságtétel, a lusztráció (megtisztulás) szükségességét, s nem hivatkozik arra, hogy külön törvényben rendelkezik majd a történelmi elszámoltatásról, a múlt rendszer fő bűnöseinek erkölcsi elítéléséről és a diktatúra áldozatainak kárpótlásáról, valamint a titkosszolgálati adatok nyilvánosságra hozataláról." LOL! Hát nem bájos ez a végtelen, gyermeki naivitás? "A titkosszolgálati adatok nyilvánosságra hozatala." Előbb fog Viktor meg Fletó receptekről diskurálni egy swinger club szaunájában.
flo
2011. április 16. 11:27
Én sokkal rövidebben meg tudnám fogalmazni, milyen alkotmányunk lesz.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!