A történelem visszavétele

2011. április 19. 08:22

Az 1989-es alkotmány felett nagyszerű koponyák bábáskodtak, ám mintha sokuk elfeledte volna, hogy maguk is ideiglenesnek szánták művüket.

2011. április 19. 08:22

„A távozó pártállam tolakodásával igyekezett összekuszálni a viszonyokat, ellopni a katarzist, s az akkori, részben szükségszerű, mégis rosszízű kompromisszumok húsz éve zavarják a szabadság rendjének felhőtlen élvezetét. Az 1989-es alkotmány felett nagyszerű koponyák bábáskodtak, ám idővel mintha sokuk elfeledte volna, hogy maguk is ideiglenesnek szánták művüket.

Húsz év átmeneti időszakot, váltakozó intenzitással és sokféle fórumon zajló alkotmányozási munkát zárt le tegnap a parlament Magyarország új alaptörvényének elfogadásával. Történelmi pillanat, amely a tavaly tavasszal bekövetkezett fordulat egyenes következménye.

A még hatályos alaptörvény alkotói abból a talán saját ’89-es tapasztalatukon alapuló előfeltevésből indultak ki, hogy a magyar politika képes lesz konszenzussal új szabályokat hozni az átmenetiek helyett. Miután kiderült, ez nem lehetséges, csak egy, sokáig elképzelhetetlen út maradt a szilárd rendszer megalkotására: ha valamely politikai erő önmagában felhatalmazást szerez az alkotmányozásra, kiiktatva a paktumkényszert. Ez történt 2010 áprilisában, az Orbán Viktor vezette szövetség pedig élt a történelmi lehetőséggel. Hogy jól vagy rosszul, arra különösen a vázat hús-vér tartalommal megtöltő sarkalatos törvények elfogadása előtt nehéz lenne egyértelműen válaszolni.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Dr. No
2011. április 19. 18:55
Megint egy cikk, ami Szerető úrnak nem a tolláról, de a figyelemre méltó nyelvhosszáról árulkodik.
lastres
2011. április 19. 14:50
És ez a pár hét alatt összecsapott, csak a fidesznyik mamelukok által megszavazott silányság lenne a végleges? Szabika, te viccelsz bolondozol. A 89-est egyébként 90-ben jelentősen módosították, 5 párti 90%-os (!) parlamenti egyetértéssel (csak az MSZP nem), úgyhogy kicsint legitimebb volt, mint ez a mostani (1 párt, 53%).
KCs
2011. április 19. 10:25
"mégis rosszízű kompromisszumok húsz éve zavarják a szabadság rendjének felhőtlen élvezetét" Ha ennek a rossz íznek a megszüntetése lett volna a cél, akkor - hol az előző rendszer felelőseinek az elszámoltatása biszkustul, ügynöklistástul? - hol a pártfinanszírozás tisztába tétele? Jóval fontosabb kérdések, mint az egyébként is létező tényleges életfogyt alkotmányba emelése, és mégis arról megkérdezték az istenadta népet, ezekről meg kussolnak róla mint aki befosott. Hátha majd mi is úgy teszünk mintha nem éreznénk a szarszagot. Jelzem: érezzük és nem fogunk hallatni. Ha ezekben tovább folytatódik a maszatolás, jó esély lesz rá, hogy orbán 2014-ben mehet vissza a balettbe ugálni. Egyébként meg ha az átmenetiség lezárása lenne a cél, akkor mit gondoljak egy olyan alkotmányról, amely az AB jogköreinek felfüggesztésével kifejezetten megengedi a mindenkori kormánynak, hogy az alkotmányos alapértékeket átlépje?
drieno
2011. április 19. 09:44
Mindenesetre az akkori módosítás alapján nem vált lehetővé a valódi rendszerváltozás, a diktatúra alatt elkövetett jogsértések, a hazaárulás, a kollaboráció büntetendősége. Magyarország Szt-tiszt ország lett, és ma is az.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!