„Örök szerelem, ettől nem lehet elszakadni” – így vallott a visszatéréséről a Mandinernek az olimpiai bajnok
Szász Emese a decemberi országos csapatbajnokságon a gyermekei előtt léphet ismét pástra.
Idén várható a GYES három évre emelése. Folyamatos a részmunkaidős foglalkoztatás növelésére, ösztönzésére vagy akár kötelezésére irányuló törekvés. Interjú.
„A házasságkötéseket és az átlagos gyerekszámot illetően Magyarország nagyon rossz helyzetben van, előadásában mégis optimistán szólt a megoldásról. Megalapozott ez a bizakodás?
Az elmúlt években Magyarországnak nem volt összefogott családpolitikája. Most az állam szimbolikusan és anyagi támogatással is kinyilvánította, hogy értéknek tartja a házasságot és a gyerekvállalást. Hatékony intézkedéseket hozott, hogy gyerekeket vállaljanak és házasságban éljenek az emberek. Adókedvezményt nyújt a gyerekeket nevelő családoknak, melynek mértéke a gyerekek számának növekedésével nő. A családi adózás bevezetésével a kormány ahhoz kíván hozzájárulni, hogy a családban hagyja a gyerekek neveléséhez szükséges pénzt. Ezzel is kinyilvánítja, hogy a család autonómiája minden másnál erősebb. Tudatában vagyunk annak, hogy egy házaspár nem azért fogja vállalni a többedik gyermeket, mert adókedvezményt kap. Viszont, ha az tartotta eddig vissza, hogy nem tudja eltartani a harmadik gyereket, akkor ezt a gátat ez az intézkedés lebontja.
Ezzel a támogatási formával hangsúlyosan kinyilvánítják, hogy nem segélyezéssel kívánják támogatni a családokat, hanem a juttatás mértéke a munkáért kapott jövedelemtől függ. Miért döntöttek így?
Két szempont vezérelt minket. Egyrészt fontos volt, hogy a támogatás mértéke érezhető legyen, tehát ne csak néhány ezer forintos csökkenést jelentsen az adóban. Másrészt az intézkedés leginkább azt célozza, hogy a második gyerek után a harmadik gyerek, és utána a negyedik is megszülessen. Háromszoros ugrás van a második és harmadik gyerek között. Azt láttuk a kutatásokból, hogy a családok két gyereket még vállalnak, a harmadik gyereknél van a legnagyobb szükség az ösztönzésre. Az a nagycsalád, ahol három gyerek van. Másrészt a nők foglalkoztatottságát vizsgáló kutatások azt igazolták, hogy a támogatási forma megválasztásakor más szempontokat is figyelembe kell vennünk, így a foglalkozatás növelésének és a demográfiai helyzet javításának feladatával is számoltunk.”